bu_halk_sana_boyun_egmez225

Çürük yumurta kokusunu aldınız mı? Kaçın, Halil Ergün konuştu!

Türkiye bir devrimin arefesinde. Öyle olduğu içindir ki saflar netleşiyor, fikirler berraklaşıyor, tutumlar billurlaşıyor.

Sepetin içindeki çürük yumurta misali kırılanlar ve etrafı korkunç bir biçimde kokutanlar da iyice belirginleşiyor.

Şükürler olsun ki Halil Ergün gibilerin artık solcu zannedildiği günleri geride bıraktık. 80′leri 90′ları filan yaşı tutup da hatırlayanlar solcu denince akıllara Halil Ergün, Sinan Çetin, Zülfü Livaneli gibi tiplerin geldiği zamanları anımsarlar.

Halil Ergün’ün Balçiçek İlter’in Habertürk’teki “Memleketin Hali” programında Başbakanı çok sevdiğini açıklaması ve AKP’ye oy verdiğini ilan etmesinin ardından çok şaşıranlar ve Ergün’ün bunu nasıl yaptığını anlayamayanlar oldu. Halbuki, Halil Ergün’ü tanıyanlar açısından bu ifadeler “malumun ilanı”ydı. Her zaman AB yandaşıydı, gerçek bir “yetmez ama evet”çiydi. 12 Eylül 2010 referandumunda “Evet” mührünü bastığını da açıklamıştı.

Bunlardan aslında çok var. Halil Ergün, birkaç Yılmaz Güney filminde oynamış olmaktan mütevellit kafadan “solcu” addedilmişti. Zat-ı Muhterem’in 1999′da CHP’den aday olduğunu da hatırlatalım. CHP’nin DNA’larındaki bozulma aslında “kaset” hadisesinin öncesine dayanıyor. CHP, tıpkı Zülfü Livaneli gibi “Atatürkçülerden beslenip Parti’yi Atatürkçülerden arındırmaya çalışan” sol görünümlü yeni sağcılara kapısını hep açık tuttu. Halil Ergün’de bunlardan biriydi.

Efendim, basılmamış kitaplar toplatılıyor, heykeller “Allahu Ekber” nidalarıyla giyotinden geçiriliyor, dizilere filmlere ayar veriliyor, tiyatrola kapatılıyor, yıkılıyor vs… Bunları Halil Ergün bilmiyor mu? Biliyor. Buna rağmen onun AKP sevgisi.

Belki AKP’ye oy vermesini garipsemeyebilirsiniz. “Tercihidir” diyebilirsiniz. Burada ilginç olan bunu ekranlardan hem de gururla ilan etmesidir. Demek ki bir “beka” sorunu var hazretin. Belli ki iş aranıyor. Madem AKP’yi de yıkadı yağladı alın size Halil Ergün için bir kaç rol önerisi:

Hürrem koynunda değil at sırtında canlandırılan ecdat Sultan Süleymen rolü. Hazır dizi yapımcıları Tayyip Erdoğan’dan paparayı yemişken değişikliğin tam sırası.

Yaprak Dökümü yeniden çekilerek Ali Rıza Efendi’nin tüm kızlarını tesettürleyip görücü usulü evlendirmesi ve kızların üçer tane de – tercihen erkek – evlat sahibi olmaları sağlanabilir mi? Küçük kız da doğru Kur’an kursuna. Reşat Nuri Güntekin mi? Boşverin onu.

Geçen yıl üç beş tane çekildi ama pek tutmadı. Said’i Nursi’yi oynamak Halil Ergün’e iyi gelecektir.

Bir dakka. Halil Ergün’e bakarken gözümde Adnan Menderes belirdi. Neden olmasın? Cüneyt Özdemir çekerse belgeseli güzel olur.

Samanyolu TV’deki şu hakim yok mu? O rol de tam Halil Ergün’e göre. Ses davudi, duruş babacan, cüsse heybetli. Olur o iş.

Ama “çılgın proje” için biraz çalışması gerekiyor. Mesela heybetli bıyıkları yandan kısaltacak, sünnet olduğu rivayet edildiği üzere bıyıklar alttan kırpılmak suretiyle dudak üstüne çekilecek, muntazaman kısaltılarak bıyığın “badem” görüntüsü sabit kılınacak. İşte o vakit, neden olmasın, biraz da zayıflarsa Tayyip Erdoğan’ı oynayabilir mesela.

Gerçi o rol, onlar açısından mutlu sonla bitmeyecek galiba. Senaryo daha yazılıyor. Devrimciler tarafından.

Utku REYHAN - 26 Kasım 2012 - Ulusal Kanal

Son Yazılar