cetin_dogan_selamliyor225

Söz Çetin Doğan’ın!

Bugünkü köşemizi E. Orgeneral Çetin Doğan’a bırakıyoruz.

Doğan, Balyoz davasının dünkü duruşmasında şöyle konuştu:

Mahkemenizin son perdesinin oynandığı bugünde, bundan 18 ay önce bu duruşmada salonunda söylediklerimi tekrarlayarak sözlerime son vermek istiyorum.

Tarih, ülkemizde ve dünyada siyasal iktidarların belirli politik hedefleri uğruna nice kişi ve grupları düzmece bahanelerle yargıladığına şahittir.

Adaletin ayaklar altına alındığı, insanların korku ile sindirildiği, özgür basının büyük ölçüde susturulduğu bu gibi durumlarda geçici olarak gerçek suçluların, zorbaların itibar görmesi, hatta yüceltilmesi, toplumların yanıltılması doğaldır.

Ancak bugün saygı ve rahmetle anılanlar, dünün düzmece davalarının sanık ve mahkumlarıdır.

Lanet ile anılan ise Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi benzeri mahkemeler ile bu tür mahkemelere ruhsat verenler, kol kanat gerenler, haksızlık ve hukuksuzluğa alkış tutanlardır.

Burada kendi cemaatleri dışında herkesi düşman gören bir zihniyetin, muvazzafı ve emeklisi ile yaşamlarını ülkelerine adamış Mustafa Kemal’in askerlerinin, cumhuriyete ve onun ilkelerine bağlılıklarının kefaretini ödetmek için kurgulanan bir dava görülüyor.

Bu davanın Türk adalet tarihinde önemli bir tutacağına kuşku yoktur.

Hatırlayacağınız gibi, burada haksız, hukuksuz yargılanmaya tepki olarak “Bu haksız ve hukuksuz davayı inatla sürdürmekte cüret ve cesareti nereden aldıklarını” açıkça sorduğumda sizden aldığım yanıt “Türk ulusundan” olmuştu.

Bu yanıtın inandırıcılığını davanın geldiği bu son aşamada bütünüyle yitirdiğini sanırım.

Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun.


Serhan BOLLUK -  21 Eylül 2012 - Aydınlık

Son Yazılar