orgeneral_leonid_ivasov225

Moskova Türkiye ile ilişkilerin düzeyini düşürüyor!

(Orgeneral Leonid İVAŞOV'la Söyleşi!)

Rusya’da yayımlanan Komsomolskaya Pravda gazetesine demeç veren Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Orgeneral Leonid İvaşov,

topraklarında Suriye’deki terörün yönetildiği ana karargâha yer verdiği için, Rusya’nın Türkiye ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürme aşamasına geldiğini söyledi.

Komsomolskaya Pravda’nın askeri yorumcusu Victor Barantsev’in Orgeneral İvaşov ile yaptığı kapsamlı görüşme, gazetenin 21 Ağustos tarihli sayısında yayımlandı. Görüşmeyi aynen aktarıyoruz.

*****************************************************
ABD Müslümanı Müslümanla savaştırıyor!

Victor BARANTSEV >>> Suriye’deki mevcut durumun nasıl değerlendiriyorsunuz?

Leonid İVAŞOV >>> Bu, elbette bir dram. Ama Esad için umutsuz değil. Hükümet güçleri isyancıları sıkıştırıyor. Halk da bu haydutları reddediyor, onlara karşı birlik oluyor ve silahlanıyor. Bu, bir tür halk milisi oluşuyor demek. Ve bunu ilk olarak ülkenin kuzey doğu kesimindeki Kürtler gerçekleştirdi. O bölgede Kürt nüfus çoğunlukta olduğundan, isyancıları kovalayıp, bölgenin kontrolünü ele aldılar.

Victor BARANTSEV >>> Bu kanlı savaşta ABD hangi taktiği seçti?

Leonid İVAŞOV >>> Brzezinski taktiğini benimsediler. Yani bu ilke olarak, kazancın ABD tarafından elde edilmesine yönelik, Müslümanı Müslümana karşı savaştırmak demektir. Ne yaptıklarına bir bakalım. Kendi yarattıkları ve besledikleri El Kaide dahil, tüm İslami terör örgütleriyle mücadeleyi durdurdular.

Victor BARANTSEV >>> Suriyeli muhalifler El Kaide ile birleştiklerini duyurdular. Bu ne anlama geliyor ve neler olabilir?

Leonid İVAŞOV >>> El Kaide, CIA tarafından Suudi Arabistan istihbaratının desteğiyle kuruldu ve her zaman Amerikan siyasetinin bir aracı oldu. Bugün, ABD istihbaratı Suriye’de kendi hedeflerine ulaşmak için, radikal İslamcı örgütlerle El Kaide’nin yeniden işbirliği yapmasını sağlayıp onları aktif olarak kullanıyor. Bu, İslam dünyası içinde bir çatışma başlatacak ve Suriye’de daha fazla kan dökülmesine yol açacaktır. Bu işbirliği, Suriye’deki siyasi duruma çözüm bulunmasını engellemek için yapılmıştır.

ABD, aralarında Müslüman Kardeşler de olan radikal grupları canlandırdı. Bütün stratejilerini radikal İslam üzerine kurmuş durumda. Hedef açık: ABD İslam dünyasında bir mezhep savaşı başlatarak kendi sorunlarını çözecek. Bu kaos, istikrarsızlık ve çatışma içinde İslam dünyası gelişemeyecek ve ABD için bir rakip ve tehdit olmayacak.

Libya-Suriye farklılığı!

Victor BARANTSEV >>> Rusya’nın Libya’daki ve Suriye’deki duruşu neden farklı?

Leonid İVAŞOV >>> Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir araya geldiğimde üç saate yakın konuştuk. “Rusya burada da Libya’daki gibi mi davranacak” diye sordu. Hayır dedim. Esad da “Ben ve bütün ülkem Putin’in duacısıyız” dedi. Ben de Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmemde kendisine, Suriye’nin son sınır olduğunu ve onu teslim etmememiz gerektiğini bildirdim.

Victor BARANTSEV >>> Duruşunuzu nasıl savundunuz?

Leonid İVAŞOV >>>
Rusya’da ve Çin’de bunun sadece Suriye’ye karşı bir savaş olmadığı görüşü oluşmakta. Böyle savaşlar Çin, Avrupa ve Rusya ekonomisine büyük darbe vuruyor. Bu nedenle Rusya siyasi bir çözüm için her şeyi yapmalı. Yazık ki dış politikamız hâlâ saldırıdan çok savunma ağırlıklı. Ben füzelerle ve bombalarla yapılacak bir saldırıyı kasdetmiyorum. Siyasi ve diplomatik baskıdan bahsediyorum. Biz karşılık vermeye başlarsak onlar da daha ölçülü davranmaya başlayacaktır. Örneğin Türkiye ile diplomatik ilişkilerin seviyesi düşmek üzere. Çünkü topraklarında CIA başkanının yönetiminde bir karargah kuruldu. Ne önerebilirim? Neden Avrupa Birliği gibi davranmıyoruz? Örneğin bir karar alalım, Şanghay İşbirliği Örgütü ülkeleri Suriye’ye gözlemci göndersin. Orada bir birim kuralım ve ortak bir barış gücü oluşturalım.

Böylece olaya dahil oluruz. Ve Amerikalılara, “Gidin sorunlarınızı kendi bölgenizde, okyanusun diğer yanında çözün” deriz. Sonra da siyasi durumu istikrara kavuşturmak ve düzenlemek için çalışmaya başlarız.

Rusya mecbur...

Victor BARANTSEV >>> Rusya Suriye’deki duruma askeri müdahalede bulunursa, anneler yine evlatlarını kaybetmeyecek mi?

Leonid İVAŞOV >>> Bir askeri müdahaleden asla bahsetmedim. Her zaman zorunlu olmadıkça, askeri müdahaleye karşı çıktım. Siyasi çözüm için bir çok fırsat vardır.

Victor BARANTSEV >>> Rusya’nın Suriye’deki durumu etkileyecek gücü var mı?

Leonid İVAŞOV >>> Var ve buna mecbur. Çünkü onlar Esad’ı değil, bizim bölgedeki tek müttefikimiz olan Suriye devletini yok etmeye çalışıyorlar.

Victor BARANTSEV >>> Rus gemilerinin Suriye’nin Akdeniz kıyılarındaki manevraları ne getiriyor? Bu güçsüzce yapılan bir Sovyet oyunu mu?


Leonid İVAŞOV >>> Gemilerimiz savaş için orada değil. Onlar sadece Rusya’nın askeri ve siyasi konumunu göstermek için orada. Ve meşru Suriye hükümetine destek için.

Nasıl tasarlandı?


Victor BARANTSEV >>> Esad rejimine karşı silahlı mücadele verenlerin siyasi duruşu hakkında ne diyorsunuz?

Leonid İVAŞOV >>> Suriye’deki ayaklanmanın nasıl tasarlandığını bilmek lazım. İlk olarak, Türkiye topraklarında ABD Dışişleri Bakanlığı yönetiminde bir karargah toplantısı yapıldı. Sonra, çeteler oluşturuldu ve silah dağıtıldı. İlk eğitim kampı kuruldu. Aynı yerde bugün üç tane var. Bunlar paralı askerler. İlk olarak Suriye-Türkiye sınırını deldiler ve terör yarattılar. Ve bundan sonra Suriye içinde başka çeteler de oluşmaya başladı. Hatta Katar’dan özel kuvvetler geldi. Sonra sadece para için değil, manevi ve dini gerekçelerle de Vahhabiler, Selefiler gibi gruplar içinden paralı askerler toplamaya başladılar. ABD ve Fransız büyükelçileri ve askeri ataşeleri, Suriye Dışişleri Bakanlığı’na hiçbir haber vermeden hemen Hums’a gittiler. Orada siyasi çözüm için çalışmak yerine halkı savaşa çağırmaya başladılar. Sonra, tabii ki kelepçelenip sınırdışı edilmeleri gerekti.

Bundan sonra bölgeye büyük para aktarmaya başladılar. Şu an bölgeye su gibi para alkıyor. Suudi Arabistan medyasının verdiği habere göre, tek bir Cuma namazında 150 milyon dolar toplandığı iddia ediliyor. Tüm para silah satınalma ve benzeri işlemlere harcanıyor.

Victor BARANTSEV >>> Bu nasıl bir güruhtur?

Leonid İVAŞOV >>> Bu çapulcuları tarif etmek için küçük bir örnek vereyim : Şam yakınlarında savaşılan bir yerleşim vardı. Hükümet askerleri isyancıları çevirmişti. İsyancılar ne yaptı biliyor musunuz? Ölen kendi taraftarlarının cesetlerini yakmaya başladılar. Hatta Afrikalı ve Avrupalı “Suriye Özgürlük Savaşçılarını” vurmaya başladılar ve sonra yaktılar. Evet, yanlış duymadınız, müttefiklerini vurdular ve yaktılar.

Victor BARANTSEV >>> Neden? Olayı Suriye askerlerinin üzerine atıp, dünya kamuoyuna onların ne kadar kötü niyetli ve kana susamış olduğunu göstermek için mi?

Leonid İVAŞOV >>> Hayır, Suriye televizyonu, Afrika ve Avrupa’dan gelen paralı askerler olduğunu gösteremesin diye.

Aydınlık - 24 Ağustos 2012

Son Yazılar