tayyip_barzani11_225

“Özgür Kürdistan Devleti” AKP Hükümeti Eliyle Kurduruluyor!

ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) göre; Planlanan İran, Türkiye’nin güneyi, Irak ve Suriye’nin kuzeyini içine alan “Özgür Kürdistan Devleti” AKP hükümeti eliyle kurduruluyor.


Batı, bu amaçla Tahran’a giden yolu ele geçirmek istemektedir. Suriye BOP’nin Ortadoğu’da önüne çıkan ilk ciddi engeldir. Suriye’den sonra sırada İran ve Türkiye olacaktır. Suriye’deki rejim yıkılmadan, emperyalistlerin İran’a müdahale edebilmeleri olanaksızdır.

R.Tayyip Erdoğan’ın “Beşar Esad gitsin” politikası gerçekte “Osmanlı’yı yeniden kurma” adı altında Büyük Kürdistan’ın AKP eliyle kurdurulacağının açık göstergesidir. Ortadoğu’da “Büyük Kürdistan” adıyla yeni bir devlet kurulmasına itiraz eden Irak Başbakanı Maliki ile Suriye Devlet Başkanı Beşar ESAT ’a AKP hükümetinin düşmanlığı bu nedenledir.

AKP iktidarı, Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurulması için çalışma başlatan peşmerge reisi Mesud Barzani ile mezhep çatışması çıkartarak Irak’ın 3’e bölünmesi konusunda ABD ve peşmerge reisiyle işbirliği yapan, Irak’ta kimi suikastların terör eylemlerinin planlayıcısı olduğu gerekçesi ile İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’ye bu nedenle kucak açıyor

AKP iktidarı, para karşılığı Irak, Mısır, Libya, Tunus ta, şimdi de Suriye de rejimlere karşı isyan çıkartarak rejimlerin devrilmesini sağlayan “rejim muhalifi” adı verilen silahlı çeteleri bizzat ülke topraklarında örgütlemekte-eğitmekte-silahlandırmakta ve Suriye’ye yollamaktadır. Öyle ki bugün Suriye topraklarında süren iç savaşın bir tarafıdır. Silahlı çeteler tarafından gerçekleştirilen ve yüzlerce insanın ölüme götüren kanlı eylemlerden doğrudan sorumludur.

“Suriyeli muhalifler” İskenderun’daki NATO Radar Üssü’nde CIA tarafından eğitilip silahlandırılıyorlar. ABD emperyalizminin örgütlediği bu kirli ve kanlı organizasyonu Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt gibi gerici-işbirlikçi rejimler ise finanse ediyor. Suriye’ye yönelik gerici saldırganlığın finansörü, Bahreyn halkının katili Suudi Arabistan’daki gerici rejim bu günlerde yaklaşık 10 milyar dolarlık bir fonu da bu amaçla AKP iktidarına hibe etmiştir.

AKP hükümeti Türkiye’yi terör ihraç eden ülke konumuna düşürmüştür. Faşist AKP iktidarı bu nedenle emperyalistlerin suç ortağı, asıl olarak da maşasıdır.

Emperyalistler ile birlikte Türkiye’deki maşaları da, ne özgürlük peşindedir ne de Suriye halkını düşünmektedirler. BOP ’un gerçekleşmesi, ülkelerin tüm kaynaklarının yağmalanması temel amaçtır. Bu nedenle Suriye bugün emperyalistler arası egemenlik ve nüfuz mücadelesinin savaş alanı olmuştur.

Emperyalizmin, özellikle de onun bayraktarlığını yapan öncü kuvvet olan ABD emperyalizminin dünyaya şekil verme amacıyla yaptığı müdahaleler, bu müdahalelere zemin hazırlamak amacıyla yaptığı güdümleme ve propaganda; bu ülkelerde “insan haklarının diktatörler tarafından rafa kaldırıldığı, ülkelerin içindeki etnik ve dini unsurların sistematik olarak ezildiği, bu nedenle bu ülkelere Özgürlük ve demokrasi götürmek gerektiği“ kuyruklu yalanına dayanıyor.

Ancak emperyalizme bağlı olan ülkelerin diktatörlerine, örneğin Suudi Krallığına, Katar Emirliği ne müdahale etmek bir yana, bu ülkeler hakkında holding medyasında herhangi bir haber bulmak bile mümkün değildir.

Ortadoğu halklarının özgürlüklerini kazanmasının temel koşulu emperyalist planlara tereddütsüz karşı çıkmaktan geçer. “Ne ABD ne Esad” sloganı sorunun ABD lehine çözülmesini kabullenmekten başka bir anlama gelmez.

Emperyalizm Ortadoğu’daki oyunlarıyla halkları bölmeye yok etmeye devam ederken, Suriye’yi eli kanlı emperyalistlere ve dinci fanatiklere teslim etmek, Suriye halklarına ihanet etmektir.

AKP’nin Suriye’ye karşı özgürlükçü kesilmesi ise sahtekârlıktan başka bir şey değildir. AKP Türkiye’de kendisine muhalif olanları Silivri, Hasdal zindanlarında ölüme terk ederken, Esad’a insan hakları dersi vermeye çalışması riyakârlıktır.

Tüm ulusumuzu gerici-faşist AKP iktidarının oyunları konusunda uyarmak, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı Suriye halkıyla dayanışmayı örgütlemek görevi, tüm Kemalist, Yurtsever güçlerin omuzlarındadır.

Mahmut ÖZYÜREK (Isparta ADD Şube Başkanı) - 30 Temmuz 2012

Son Yazılar