iste_cozum_hasan_basri_ozbey225

Türkiye, Suriye İlişkilerinde Ne Yapmalı?

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, bugün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, Partisinin Suriye-Türkiye ilişkilerinde gelinen nokta ve yapılması gerekenler hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Özbey, şunları söyledi:

Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül iktidarının, ABD’nin planları doğrultusunda, Suriye’ye karşı yürüttüğü düşmanlık politikası, keşif uçağımızın düşürülmesiyle yeni bir aşamaya gelmiştir.

İşçi Partisi olarak, gelinen bu aşamada, Türkiyemizin menfaatleri ve geleceği için, uygulanması gereken politikaları halkımızın bilgisine sunuyor, herkesi açık tavır almaya çağırıyoruz.

TÜRKİYE’NİN SURİYE İLE HİÇBİR MESELESİ YOK!


Türkiye’nin düşmanı Suriye değil, Türkiye’nin tepesindeki ABD’nin eşbaşkanlık rejimidir.

Türkiye, küresel katiller tarafından dostlarıyla kanlı bıçaklı hale getiriliyor.


Türkiye, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı için, başta Suriye’nin, sonra Irak ve İran’ın dostluğuna mecburdur.

Komşularımız Suriye, Irak ve İran; bugün ABD emperyalizmine Türkiye’nin bütünlüğü için de direniyor.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ!

ABD’nin Suriye harekâtına alet olmak, Türkiye için çok ağır sonuçlar doğuracaktır.

Bölünme, ekonomik çöküş, iç çatışmalar, faşist dikta; bela adına ne varsa, Türkiye’yi beklemektedir.

TÜRKİYE NE YAPMALI?

“Suriye’nin keşif uçağımızı düşürmesi karşısında ne yapmak gerekiyor?”

İşçi Partisi’nin cevabı şudur:

1. Türkiye, Suriye düşmanlığına derhal son vermelidir. Saldırgan söylem ve yıkıcı faaliyetler durdurulmalıdır. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyulmalıdır.

2. Türkiye, “Suriye muhalifleri” adı verilen çapulculara silah, mühimmat, araç-gereç ve para desteğini derhal durdurmalıdır.

3. Türkiye, “Suriye muhalifleri” denen teröristlere tahsis ettiği karargâh, barınak, üslenme olanaklarını derhal geri almalıdır. Terör kampları ve üsler kapatılmalıdır.

4. Türkiye, Suriye’de yıkıcı ve bölücü faaliyet yürüten teröristlere askeri eğitim vermeye derhal son vermelidir.

5. Türkiye’de barındırılan Suriye kökenli teröristler, Uluslararası Hukuk kuralları ve Suçluların İadesi Anlaşmaları uygulanarak suç işledikleri ülkenin yönetimine teslim edilmelidir.

6. Suriye yetkilileriyle görüşmeler yapılarak, Suriyeli sığınmacıların güvenlik içinde evlerine dönmeleri için uygun ortam sağlanmalıdır. Suriye’den kitlesel göç kışkırtılmasına son verilmeli, mevcut kamplar kapatılıp yeni kamp yapımları durdurulmalıdır.

7. Suriye, Irak ve İran ile bölgede barış ve güvenliği sağlamak, bölücü ve yıkıcı terörü tasfiye ve bölgeye yönelik yabancı müdahaleyi etkisiz kılmak için her alanda işbirliği için girişimler başlamalıdır.

8. Türkiye – Suriye ilişkileri normalleştirilip ekonomik yaptırımlara karşılıklı olarak son verilmeli, ekonomik ve ticari ilişkilerin önü açılmalıdır.

9. Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlar temizlenmeli, sınırın iki tarafındaki halkın insani, ekonomik, kültürel ilişkilerini geliştirmek için gerekli anlaşmalar yapılmalı ve uygulamaya geçilmelidir.

10. Türkiye, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Lübnan ve KKTC arasında ekonomik kalkınma, enerji, ticaret ve kültür alanlarında ortak çıkarlara dayanan ilişkileri geliştirmek amacıyla gerekli bölgesel örgütlenmeleri kurmak için temaslara başlanmalıdır. Gümrükler adım adım kaldırılmalıdır.

11. Doğu Akdeniz’deki petrol, doğalgaz ve diğer doğal kaynakların değerlendirilmesi amacıyla, Türkiye, Suriye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Lübnan arasında işbirliği ve ortak örgütlenme için harekete geçilmelidir.

Hasan Basri ÖZBEY - 27 Haziran 2012 - İşçi Partisi
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar