Uzaya fırlatılan ilk yerli yapım uydu ‘İTÜpSAT1’ öğle saatlerinde veri gönderdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ürettiği ve dün uzaya fırlatılan ilk yerli yapım uydu ‘İTÜpSAT1’ öğle saatlerinde veri gönderdi. Büyük bölümünü yüksek lisans öğrencilerinin yaptığı küp uydu İTÜ’deki yer istasyonuna fotoğraf iletecek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından üretilen, Türkiye’nin ilk yerli yapım uydusu “İTÜpSAT1” dün fırlatılarak uzaydaki yörüngesine oturdu ve öğle saatlerinde ilk verisini gönderdi. Büyük bölümünü yüksek lisans öğrencilerinin yaptığı 1 kilogramlık küp uydu, İTÜ’deki yer istasyonuna fotoğraf iletecek.

Uzaydan ilk sinyal geldi

TÜBİTAK’ın da destek verdiği proje üzerinde 3 yıldır çalışılıyordu. Altyapı ve fırlatma maliyetiyle birlikte 1 milyon euro harcanan projeyle, Türkiye’de üretilen ilk uydu uzaya gönderilmiş oldu. 10x10x10 santimetrelik küp şeklindeki uydu, uçuş bilgisayarı, veri modemi, manyetik mıknatıs, görev yükü devresi ve fotoğraf kamerasından oluşuyor. Uydu, enerjisini güneş panellerinden sağlıyor. Yerden 720 kilometre yükseklikte yörüngeye oturan uydu, saniyede 7.5 kilometre yol alarak Dünya’nın etrafını yaklaşık 90 dakikada bir dönecek.

Uydu dün sabah saatlerinde Hindistan’dan uzaya fırlatıldı. Fırlatma işlemini projenin yürütücülüğünü üstlenen İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, Hindistan’da izlerken, çoğu yüksek lisans öğrencilerinden oluşan 6 kişilik yardımcı ekip de gelişmeleri İTÜ’nün Ayazağa Kampüsü’ndeki yer istasyonundan izledi.

Günde 6-7 kez İstanbul’un üzerinden geçecek olan uydu, bu sırada çektiği kıtasal fotoğraf ve verileri istasyona gönderecek. Dün öğle saatlerinde uydunun İstanbul üzerine gelerek veri göndermesi, ekip tarafından coşkuyla karşılandı. Uydunun uzayda kalma süresi 6 ay olarak öngörülmesine karşın bu ölçüdeki bazı uyduların yaklaşık 2 yıl aktif olarak veri gönderdiği biliniyor.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Ünal, ilk Türk uydusunun uzayda yer almasından büyük gurur duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Uydunun kendisinden çok daha büyük bir anlamı var. Burada bu projenin gerçekleştirilmesi ve uzay çalışmalarına zemin sağlaması.

Öğrencilere kaynak olacak

Bu alanda eğitim alan öğrenciler için büyük bir bilgi kaynağı oluşturacak. Uydu özel olarak hazırlanan temiz odada ve ısı vakum odasında üretildi. Sadece ısı vakum odası 600 bin euro’ya mal oldu. Üniversite projeye çok büyük destek verdi.”


Serhat Oğuz / Milliyet