erkan_yucel_avsar_koyu

Halkın Ve Yaşamın İçindeki Aktör Erkan YÜCEL

Politik Türk Tiyatrosunun simge isimlerinden Erkan Yücel, aramızdan ayrılalı 26 yıl oldu. O, "Her yer bir sahne, herkes birer oyuncu" düsturuyla tiyatroyu Anadolu'nun köylerine kadar götüren, halkın ve yaşamın içindeki devrimci bir aktör.

9 Eylül 1985'te bir trafik kazasında kaybettiğimiz Erkan Yücel'i saygıyla anıyoruz.

Eğer yolunuz bir gün Maraş'a, Söke'ye, Konya'ya, Ulukışla'ya, Sivas'ın köylerine düşerse orada size bir adamdan bahsedeceklerdir. Toprağa çaktığı üç direk ve arasına bağladığı çarşaflarla kendine sahne yaratan, muzip bakışları ve olağanüstü oyunculuğuyla hep akıllarda kalan; davranışları ve insancıllığıyla hiç unutulmayan dev yürekli bir adamdan… Sanatı siyasete, siyaseti sanata dönüştüren ve tiyatro diyen, tiyatro yapan… Erkan Yücel...

"Her yer bir sahne! Herkes birer oyuncu!" diyen yaşamın içinde bir sanatçı... Pazarcı kasalarında, traktör römorklarının üzerinde, köy meydanlarında oyunlar sergilerdi. Çoğu zaman da halktan kimseleri oyunlara dahil ederdi.

Tiyatroya önce Ankara Meydan Sahnesi'nde başladı. Sonra Ankara Sanat Tiyatrosu'yla yoluna devam etti. "Ayak Bacak Fabrikası", "Klimanjaroya Tek Başına Tırmanmak" ve "72. Koğuş" adlı oyunlar ile yurt çapında üne kavuştu. Ancak ideolojik farklılaşma nedeniyle buradan ayrılıp Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosu'nu kurdu. Tiyatrosunu bir okula dönüştürdü ve pek çok tiyatrocu yetiştirdi.

1970'lerin politik yaşamını sahneye taşıdı. Anadolu'ya düzenlediği turnelerle köylere kadar tiyatro götürdü.

Bir yanda da sinema yaptı. 1974'te Yılmaz Güney'in "Endişe" adlı filminde rol aldı ve 1975'te "San Remo Film Şenliği"nde "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü aldı. Yönetmen Erden Kıral'ın sinemaya uyarladığı 1979 yapımı "Bereketli Topraklar Üzerinde" ve 1983 yapımı "Hakkari'de Bir mevsim" adlı filmlerinde rol aldı. Ardından da Halit Refiğ'in TRT için çektiği "Yorgun Savaşçı" adlı filmi geldi.

Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP) üyesi Erkan Yücel; sergilediği "Hitler Rejimi'nin Korku ve Sefaleti" adlı oyun nedeniyle 12 Mart'ta sıkıyönetim tarafından 15 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi.

12 Eylül 1980 darbesi filmleri, oyunlarının yanı sıra sahneye çıkması da yasaklandı. Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosu'nun ardından kurduğu Ankara Halk Tiyatrosu'nda tiyatroya devam etti.

Erkan Yücel, 9 Eylül 1985'te bir film çekimi için İzmir'e giderken geçirdiği trafik kazasında hayata gözlerini yumdu. Türk tiyatrosunun bu devrimci tiyatrocusunu kaybetmemizin üzerinden 26 yıl geçti.

Ulusal Kanal - 09 Eylül 2011

Son Yazılar