abd_anonim_sirketiAmerika Birleşik Devletleri Anonim Şirketi

Bu kitap, Batı Düşüncesi'nin zirve noktası sayılan Amerika Birleşik Devletleri'nin insanlıktan uzaklaşma sürecini özetleyen bir çalışmanın ilk—doğum—bölümüdür.

Eski koloniciliğin zaman içinde hangi aşamalardan geçerek emperyalizme dönüştüğüne tanıklık ederken 'nasıl emperyalist olunur?' sorusunun da cevabına ulaşmaktadır.


Bu kitap, Batı Düşüncesi'ni kotaran Aydınlanma felsefesinin köşetaşlarını dizerken, hem 'antiemperyalist' hem de 'Aydınlanmacı' olunamayacağını; bunda ısrar etmenin bir açmaz, bir abesle iştigal olduğunu gösterir.

Dolayısiyle, bugüne kadar cevapsız kalan 'emperyalizm nasıl sonlanacak/sonlandırılacak' sorusunun temelinde bu çözümsüzlüğün yattığını belirler.

Bilimselik iddiası taşımayan bu kitap, resimler, haritalar ve şemalarla beslendi; okumayı rahatlatmak için ironiyle desteklendi.

Sadece metinler de okunsa veya sadece resim, şema ve haritalar ile onların açıklamaları da izlense, anlaşılabilsin diye düzenlendi.

Ve ne yazık ki bu kitabın—yedi yıl önceye dayanan—projesinden başlayarak temel bölümlerinin, ana parçalarının saptanıp da bir plana bağlanması sürecinde Türkiye, tarihinde olmadığı kadar derinden ABD'ye bağlandı...

Son Yazılar