fabrice_balanche_le_monde225

Esad sınavdan güçlenerek çıkıyor!

Fabrice Balanche, « Ortadoğu ve Akdeniz üzerine Eğitim ve Araştırmalar Grubu” müdürü. Fransa’da Suriye uzmanı olarak bilinir. Suriye rejimine “düşman” ve “Askeri müdahaleden” yana.


Gerçek kendisini öylesine dayatmıştır ki, bir Suriye düşmanı olan Balanche Le Monde.fr’de yayınlanan röportajında adeta gerçeğin karşısında eğilmiştir.

Le Monde, Balanche ile yaptığı röportajın başlığını “Bugün, Suriye sınavdan güçlenerek çıkıyor” diye atmış. Cümle Balanche’a ait. Uzmanımız bir askeri müdahaleden yana fakat “Bir askeri müdahaleyi yürütecek ABD ve Fransa seçimlerden dolayı” buna yanaşmıyor. “Türkiye’de tek başına müdahale etmeyecektir” diyor ve “Mevcut jeopolitik bağlamda bir askeri müdahale mümkün değildir” diye de ekliyor.

Esad’ın başarılı olmasının sırrını  da açıklıyor: “Suriye ordusu rejime bağlı ve birliğini koruyor”, “Ordunun yüksek milliyetçi komutanları, rejimin yabancı güçlerin etkisiyle yıkılmasını istemiyor”, Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK), Suriye’de yabancı bir parti gibi algılandığını belirten Balanche, “SUK’a Suriye’de halk desteği yok. (yöneticileri) onyıllardır dışarda yaşıyorlar, Suriye halkından ve yerel gerçeklerden tamamen kopmuşlardır” diyor. SUK yöneticilerini kastederek “Hillary Clinton, Alain Juppe, Katar ve Suudi hükümdarlarla yanyana gözükmeleri milliyetçi Suriye halkı tarafından iyi karşılanmıyor ve uşak olarak görülüyorlar” tespitinde bulunuyor.

Sonra, Batı’lılara dönüyor ve “ekonomik yaptırımlarınız boşuna” diyor. Ve izah ediyor: “Bu ülkenin kendi kaynaklarıyla yaşama alışkanlığı var: gıda, enerji, tekstil, kimya ve eczacılıkta kendi kendine yeter bir durumda”. Üstelik diyor, “17 milyar dolar rezervi var; sivil ve askeri personelinin ücretlerini ödeyecek durumda”. Ve devam ediyor “İran’dan ekonomik destek alıyor, Irak pazarını kullanıyor”. “Ülke içinde asayişi sağladığı sürece de Rusya’dan destek alamaya devam edecektir” tespitinde bulunuyor.

Suriye uzmanımız Fabrice Balanche, dönüp dolaşıyor sözü gene SUK’a getiriyor ; Batı medyasının pompaladığı katliam haberleriyle ilgili “Gerçekçi olmak gerek: bir soykımla karşıkarşıya değiliz” belirlemesinden sonra okları SUK’a yöneltiyor: “Dış muhalefet, yani SUK, diyaloğu reddediyor; çünkü çatışmaktan öte bir stratejisi yok. Bu insanlar rejimin yıkılacağını düşünüyorlar; böyle bir durumun olmadığını kabul etmek gerek” diyor ve ekliyor  “Bugün, Suriye sınavdan güçlenerek çıkıyor”

Le Monde muhabirinin bir an dili sürçüyor ve gazetesinin çizgisine ters bir soru soruyor: “Yapılan röportajlarda neden hiç  isyancılardan yana olmayan Suriyelilerden bahsedilmiyor ?” Ve Balanche ağzındaki baklayı çıkarıyor: “Çünkü Suriye rejimine karşı bir medya savaşıyla karşıkarşıyayız”

Ali Rıza TAŞDELEN - 16 Nisan 2012 -  Paris

Son Yazılar

Thunderstorms

25°C

Istanbul