igdirdan_hataya_ihanet_kusagi225

İhanetten Özgürleşme Çıkmaz!

Demirtaş'ın 'Iğdır’dan Hatay’a Kürdistan' söylemi!

Bölge ülkelerine ve halklarına ihanetten özgürleşme çıkmaz.

İhanetten Kürt devleti de çıkmaz.

Iğdır’dan Hatay’a bir ihanet kuşağı kuramazsınız. Buna ABD’nin de gücü yetmez, ihanetin de gücü yetmez.

AKP, BDP ve CHP yönetimleri, Avrupa Yerel Özerklik Şartı yoluyla “Kürdistan’a Özerklik” planında anlaşmış gözüküyorlar.

Türkiye 20 kadar özerk bölgeye ayrılacak, bunlardan dördü Kürt Özerk bölgeleri olacakmış. Avrupa Yerel Özerklik Şartı bunu gerektiriyormuş.

*** *** ***
MAFYA-TARİKAT HÜKÜMETÇİKLERİ!

Bu plan, kamuoyuna “yalnız Kürtlerin yaşadığı illere değil, bütün Türkiye’ye özerklik getiriyoruz” diye sunulmaktadır.

İzmir, Konya ve Trabzon merkezli bir özerklik ile Hakkâri merkezli özerk yönetim arasındaki farkı yurttaşlarımız hiç kuşkusuz değerlendireceklerdir.

Türkiye’nin bugünkü toplumsal-ekonomik yapısı dikkate alınırsa, özerklik adı altında mafya ve tarikat hükümetçikleri kurulacağı ortadadır. Bu plan, milli devletin çözülmesi ve dağıtılması sürecinde çok önemli bir aşamayı işaretliyor.

Planın bölgesel çaptaki uygulaması ise, hem Suriye hem de Irak’ta gittikçe daha sıcak boyutlara ilerliyor.

Bölge güçlerinin ötesinde dünya güçlerinin Iğdır-Hatay hattında cepheleştiği görülüyor.

*** *** ***
ABD’YE PİYONLUK İTİRAFI!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Iğdır’dan Hatay’a resmen Kürdistan olacak” açıklamasını böyle bir ortamda dillendirdi (Aydınlık ve diğer gazeteler, 11 Nisan 2012).

Bu söylem, çok hafif bir tavrı yansıtıyor. Bunun bir tehdit olarak gündeme getirilmesi, BDP yöneticilerinin çok yükseklerden uçtuklarını ve başlarının döndüğünü gösteriyor.

Ama daha önemlisi, PKK/BDP bu tür söylemlerle, ABD planları içindeki konumunu itiraf etmektedir. Emperyalist planlarda piyon rolünün bu kadar fütursuz dile getirilmesi, bir ahlak ve vicdan sorunu olmanın ötesinde çok ciddi bir hesap hatasına işaret ediyor.

*** *** ***

KAÇAZNUNİ DERSLERİ!

Bütün Kürt örgütlerinin yöneticilerine Ermenistan’ın ilk Başbakanı Ovanes Kaçaznuni’nin “Taşnak Partisi’nin Yapacağı Bir Şey Yok” başlığıyla yayınlanan 1923 yılı Bükreş Kongresi raporunu okumalarını hararetle öneririm. Orada Kaçaznuni özetle şöyle der;

“Bizi İngilizler ve Fransızlar denizden denize Ermenistan kuracakları vaadiyle savaşa sürdüler. Hep birlikte yaşadığımız halklarla kanlı bıçaklı olduk, öldürdük ve öldük. İngilizlerin ve Fransızların gösterdiği toprak parçasında sözümona bir devlet kurduk. Ama devlet yönetmeyi bilmiyorduk, tarihsel birikimimiz yoktu. Ve İngilizler bizi ortada bıraktılar. Sonuç büyük bir yıkım olmuştur. Taşnak Partisi’ne intihar etmesini öneriyorum. Yapabileceği başka bir şey yoktur.”


Kürt örgütlerine aynı uyarıyı Hrant Dink’in de katledilmesinden kısa süre önce nerdeyse aynı söylemle Malatya’da dile getirdiğini Ulusal Kanal’ın sık sık verdiği görüntülü yayında izliyoruz.

*** *** ***
“DENİZDEN DENİZE ERMENİSTAN” HAYÂLİNDEN DAHA HAYÂLİ!

PKK liderlerinin ve Selahattin Demirtaş’ın tanımladığı “Iğdır’dan Hatay’a Kürdistan” beklentisi, Birinci Dünya Savaşı sonundaki “Denizden denize Ermenistan” hayâlinden, daha da hayâlidir.

O Ermenistan, yenilmiş ve dağılmış Osmanlı topraklarında kuruluyordu ve arakasından savaşın galipleri olan İngiliz ve Fransız emperyalistleri vardı.

“Iğdır’dan Hatay’a Kürdistan” ise, alenen 4 bölge ülkesinin parçalama iddiası taşıyor ve arkasında da bölgede tutunamayan ve ekonomisi sallanan ABD emperyalizmi var.


İlle Kaçaznuni gibi yaşamak gerekmiyor, hesap-kitap bilen herkes bugünden görebilir: “Iğdır’dan Hatay’a Kürdistan” planının içine itilenleri, çok ağır hayâl kırıklığı bekliyor.

ABD’nin böyle bir hedefe ulaşması mümkün değildir.

*** *** ***
TÜRKİYE-SURİYE-IRAK-İRAN CEPHESİ KAÇINILMAZ!

Şuanda bölge ülkelerinden İran, Irak ve Suriye, bu plana karşı kararlı olarak mücadele ediyor. ABD’nin elinde Tayyip Erdoğan yönetimi, İsrail, Barzani ve PKK var. İsrail, Kürdistan konusunda cephe gerisi konumundadır.

Tayyip Erdoğan yönetimi ise, ABD’nin Türkiye’yi bölme planında bir yere kadar ilerleyebilir ve o sınırı geçtiği an yıkılır.

Tekrar yazıyorum; yıkılır ve yıkılacaktır.

Bu süreç, Türkiye-Suriye-Irak-İran cephesinin oluşmasıyla sonuçlanacaktır.

*** *** ***
İHANETTEN ÖZGÜRLEŞME ÇIKMAZ!

Bölge Kürtleri ve örgütleri, ancak bu cephe içinde bugünden, mertçe ve pazarlıksız yer alarak özgürleşirler.

Hiç kimse, bütün komşularına pusu kurarak bir sonuca varamaz.

Özgürleşme ve eşitliğin yolu, karşılıklı güven ve kardeşlikten geçer. Bu açıdan bölge halklarının gözünde; Tayyip Erdoğan ne ise PKK de odur.

Her ikisi de bu uygar coğrafyanın ihanet tarihine adlarını yazdırıyorlar. İkisinin de sonu hüsrandır.

Bölge ülkelerine ve halklarına ihanetten özgürleşme çıkmaz.

İhanetten Kürt devleti de çıkmaz.


Iğdır’dan Hatay’a bir ihanet kuşağı kuramazsınız. Buna ABD’nin de gücü yetmez, ihanetinde gücü yetmez.

Doğu PERİNÇEK - 15 Nisan 2012 - Silivri

Son Yazılar

Cloudy

22°C

Istanbul