abdulgul_amerikan_savas_baronlariyla_mccain_joe_lieberman3_225

ABD’li senatörler McCain ve Lieberman, Türkiye’yi Suriye ile sıcak çatışmaya sürüklemeye çalışıyor!

Önce tampon bölge sonra parçalamak!

Huber Köşkü’nde “Suriye senaryoları”!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te Suriye’ye müdahaleyi savunan savaş baronları ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman’ı ağırladı.

************************************************************
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan Türkiye’ye gelmeden önce İstanbul iki savaş baronunu ağırladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarabya Köşkü’nde Suriye’ye müdahaleyi savunan ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman ile beraberlerindeki heyetle görüştü. CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, ABD’li senatörlerin sertlik ve Suriye’ye müdahale yanlısı olduğunu  belirterek, “Bu iki senatör daha önce de defalarca Türkiye’ye gelmişlerdi. Suriye konusunda sert yaklaşım içerisindeler. İkisi de Suriye’ye müdahale taraftarı. Sanıyorum bu doğrultuda konuştular” dedi. Türkiye’yi Suriye’ye müdahale etmeye ikna etmek amacıyla geldiği öne sürülen iki senatörle ilgili siyasilerin değerlendirmeleri şöyle:

Türkiye’yi zorluyorlar!


Faruk Loğoğlu (CHP Genel Başkan Yardımcısı): "McCain de Lieberman da Suriye’ye müdahale taraftarı. CHP olarak görüşümüz Suriye’ye müdahale edilmemesi. Bu talep ABD’den gelse bile Türkiye’nin buna itibar etmemesi. İnşallah Cumhurbaşkanı da Türkiye ve Türk halkı gibi bölgede savaş istemez, ’BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan böyle bir şey olmaz. Bu konuda bir şey yapmayız’ der. Suriye’deki gelişmeler bakımından en önemli ülke Türkiye. Hem komşu ülke olarak, hem de çok sayıda sığınmacıya kucak açmış bir ülke olarak. Ayrıca Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin tutumu, yaklaşımı, söylemleri de fevkalade önemli."

Esad’lı çözüm istemiyor!

İnal Batu (Emekli Büyükelçi): "AKP hükümeti Esad’lı bir çözüm istemiyor. Ateşkes de olsa, reformlar da hayata geçse artık Suriye’de Esad’lı bir çözüm istemiyor. Köprüler atılmış, araya o kadar düşmanlık girmiş ki Esad kimseyi öldürmese de istenen reformları yapsa da bu AKP’nin işine gelmiyor. Annan ise Esad ile muhalefetin uzlaşmasına dayalı bir çözüm önermişti. Türkiye, Annan’ın bu girişimden hiç hoşnut değil ama bunu açıkça söyleyemiyor."

Annan’dan Türkiye’ye kritik günde kritik ziyaret!

Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye ordusunun kentlerden çekilmesi için verilen sürenin dolduğu 10 Nisan’da (bugün) Türkiye’ye gelecek. Annan, şiddetten kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayısının 25 bine dayanması üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptı. “İlk fırsatta Türkiye’ye gelebileceğini” ifade eden Annan, 12 Nisan 06.00’da yürürlüğe girecek ateşkese rağmen şiddetin devam ediyor olmasının kendisini şoke ettiğini belirtmişti. Şiddetin devam etmesinin “kabul edilemez olduğunu” vurgulayan Annan, Esad rejimini uyarmıştı. Muhalifler de, Suriye ordusuna ait yaklaşık 90 tank ve zırhlı aracı içeren bir kuvvetle Idlib kentine operasyon düzenlediğini iddia etmişti. Suriye’de yaşanan şiddet olaylarında bir günde 150 kişinin öldüğü haberlerinin gelmesinin ardından, ordunun İdlib ve sınır boyunca uzanan yerleşim birimlerinde operasyonlara ağırlık verdiği belirtiliyor. Bu durumun, Türkiye’ye sığınan mülteci sayısında önemli bir artışa neden olabileceği düşünülüyor.

Sınırda provokasyon kokusu!

Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacılara Suriye güvenlik güçlerinin açtığı ateşte yaralanarak Kilis Devlet Hastanesi’ne getirilen yaralılardan 2’si hayatını kaybetti. Yaralananlardan birinin, Kilis’teki konteynır kentte görev yapan bir Türk kadın görevlinin olduğu öğrenildi. Kilis Sağlık Müdürü Yemliha Aksoy, çok sayıda ambulansın gelecek yaralılara müdahale için sınırda beklediğini belirtti. Yaralıların ambulanslarla Kilis ve Gaziantep’teki hastanelere sevk edildiğini ifade eden Aksoy, “Suriye’den getirilen yaralı sayısı 17’ye ulaştı, 2’si hayatını kaybetti” dedi.

Çok sayıda yaralı var!

Suriye Esseleme Sınır Kapısı yakınındaki çatışmaların sesleri Kilis’ten duyuldu. Kilis’ten Öncüpınar Sınır Kapısı’na giden yolda önlem alan güvenlik güçlerince bölgeye girişe izin verilmiyor. Suriye’den yaralıları getiren grupta yer alan Abdülkadir Abdullah, kimliği belirsiz kişilerin Halep’in Sucu köyüne gece yarısı ağır silahlarla saldırdığını, bölgede çok sayıda yaralı olduğunu söyledi. Bunlardan bazılarını sınırdan geçirerek Türkiye’ye getirdiklerini ifade eden Abdullah, “Çok sayıda yaralı var. Getirebildiklerimizi getirdik” diye konuştu. Sınıra yakın bölgedeki çatışmanın sesleri duyulurken, Kilis’teki konteyner kentte de gerginlik yaşandı. Türkiye, yaşanan bu olayın üzerine Suriye konsolosluğunun maslahatgüzarını çağırıp, açılan ateşin durdurulmasını istedi. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da, Suriye’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak, sınır bölgesindeki çatışmaların durdurulmasını istedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da, “10 Nisan kadük oldu. Yarından (bugün) itibaren yeni bir dönem başlayacak” dedi. Esad rejiminin kabul ettiği Annan planına göre, Suriye ordusunun 10 Nisan tarihine kadar kentlerden çekilmesi, 12 Nisan’a kadar da ülkede ateşkes sağlanması öngörülüyordu.

“İsyancılar Hatay’da tedavi görüyor” iddiası!

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Suriye’deki silahlı grupların yaralı militanlarının Hatay’daki hastanelerde tedavi edildiğini söyledi. Eryılmaz, Hatay’daki özel bir hastanenin üst katının bu amaçla ayrıldığını belirterek, “Hatay ve Reyhanlı merkezde muhalif grupların militanlarının önemli bir bölümüne evlerin kiralandığı yönünde ciddi bilgiler var. Hem devlet hastanesinde hem de özel hastanelerde çatışmalarda yaralanan muhalif grupların özel tedavi gördükleri yönünde bilgiler var. Hasta ziyaretine gittiğimde en üst katın sadece bu kişilere ayrıldığını ve kata görevli olmayan hiç kimsenin sokulmadığını gördüm. Devlet hastanesinde de çok sayıda yaralı muhalif var.”

Fatih ERBOZ - 10 Nisan 2012 - Yeniçağ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Son Yazılar

Sunny

28°C

Istanbul