kilicdaroglu_laiklik_tehlikede_diyemem225

2D 2Y'nin İflası!

“2D 2Y” neyin formülü? CHP’nin “Din ile barış” ve “Darbeciler temizlensin” sloganının kökeni?

Kılıçdaroğlu’nun Tandoğan mitingindeki yasaklı sözcükleri?

4+4+4, “20 Milyarlık yolsuzluk” için mi tezgâhlandı?

Türkiye o laik kimliğini kaybederken, CHP neyi kaybetti?

Cenaze duasına dudak kıpırdatarak iştirak edenlerin kimlikleri?

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Genel Başkanları Kılıçdaroğlu’nun 1 saatlik Tandoğan konuşmasını satır satır incelemiş. Konuşmada, Mustafa Kemal, Atatürk, Laiklik, Atatürk Devrimi gibi kavramlar tek bir kez dahi geçmiyor (Ulusal Kanal, Politikanın Nabzı, 1 Nisan 2012).

*** *** ***
Kılıçdaroğlu’nun “yolsuzluk” perdesi neyi örtüyor!

Kuşkusuz bu kavramların ille de her konuşmada anılması gerekmiyor. Ama konu, 4+4+4, yani Cumhuriyet Öğretiminin Birliği’dir. Bu konu üzerine 1 saat konuşup da, Atatürk’ü ve laikliği hiç anmamak için özel eğitim alınması gerekir.

Zaten gazeteler de CHP Genel Başkanı’nın konuşmasını doğru okudular ve yolsuzluk-yoksulluk vurgularıyla verdiler.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin ve laikliğin yıkıldığını görmek istemiyor; 20 milyar dolarlık bir yolsuzluğa vurgu yapıyor. Kur’an dersleri, bu “yolsuzluğun kalkanı” olarak kullanılıyormuş.

Kılıçdaroğlu’nun sözlüğünde yolsuzluk, Cumhuriyeti yıkma eyleminin üzerine örtülen bir perdedir.

*** *** ***
Kuyunun ağzındaki parola!

CHP’nin Neoliberal yönetimine yaşanan süreci perdeleme görevi verilmiştir.

Daha en başta “laiklik tehdit altında değil” beyanatlarıyla derin gaflet kuyularına düşmüşlerdir; daha doğrusu atılmışlardır. Kuyudaki kurbağa gibi, yalnız kuyunun ağzını görebiliyorlar. Kuyunun ağzında ise, ABD’nin yoksul ve yolsuz ülkelerin yolsuz partileri için tasarladığı siyasal gevezeliğin temel sloganı yazılıdır: “Yolsuzluk ve yoksulluk”

*** *** ***
Neoliberal gevezelik!

Evet CHP’nin bu sloganı tam anlamıyla Neoliberal gevezeliktir. Dünya ekonomisiyle bütünleştirme programı bizim gibi ülkeleri yoksulluk ve yolsuzluğa batırıyor ve o programa bağlanmış Neoliberal partilerde; her iki sözcüğü tekrarlayıp duruyorlar. Oysa bu sloganda hiçbir çözüm bulunmuyor.

CHP, Çin, Vietnam, Hindistan, Brezilya, Venezuela gibi ülkelerde yolsuzluk ve yoksulluk sorununu çözen bağımsızlıkçı-halkçı-devletçi, programa sırtını dönerek, AKP gibi çözümsüzlüğün partisi haline gelmiştir ve küresel merkezlerin verdiği çikleti çiğnemektedir.

*** *** ***
Programlar değil çeneler yarışıyor!

Üzülerek belirtiyorum ve başka sözcük olayı karşılamıyor: CHP yönetimi Türkiye’nin yaşadığı bu süreçte zavallı durumdadır. Açıkça AKP tarafından güdülmekte ve mayın tarlasına sürülmektedir.

Bağımsızlık ve Cumhuriyet devrimi cephesinde konumlanarak AKP’ye karşı mücadele etmek varken, AKP ile birlikte bağımsızlığı, laikliği, kamu ekonomisini yıkan tertibin içinde yer almıştır, AKP ile beraberliğini ise, çene yarışıyla, içeriksi ve düzeysiz bağırtı çağırtılarla örtmektedir.

*** *** ***
2D: Dinle barış! Darbecileri temizle!

Kılıçdaroğlu, bir tertiple CHP Genel Başkanlık koltuğuna oturtulduktan sonra önüne “2D 2Y” diye formülleştirilen siyaset demetini koydular.

2D, Din ve Darbe sözcüklerinin ilk harfleri.

CHP, önüne konan program icabı “Din ile barışacak” ve “Darbeciler temizlensin” korosunun assolisti olacaktır. MHP’de ikinci solist.

Birinci D, “dinle barışmak” perdesi altında laikliğin yok edilmesine yamaklıktır; CHP için büyük utançtır.

İkinci D ise, ABD’nin Türk Ordusunu tasfiye ve piyonlaştırma harekatının sloganıdır.

CHP yönetimi, ne yazık ki, ikinci D mevzisinde de BOP Eşbaşkanlığı’nın güdümündedir.

*** *** ***
2Y: Küresel mafyanın standart siyaseti!

2Y ise, küresel merkezin Ezilen Dünya için ürettiği standart programdır. Aynen AKP’nin programıdır. CHP’yi bu programla şerbetlemişlerdir.

2Y, tam anlamıyla, ekonomizmin tekerlemesidir. Küresel mafya, özellikle Sosyal Demokrat partilerin eline bu renkli topları vermekte ve onları geniş kitlelerin eğlendirilmesinde bir sirk hokkabazı gibi kullanmaktadır.

*** *** ***
Kimlik kaybı!

Bu “Yoksulluk ve Yolsuzluk” gevezeliğiyle geniş kitleleri kandırma modelini benimseyen CHP, AKP’nin karşısındaki diri güçlerden geleneksel bağlarını koparmaktadır.

Kılıçdaroğlu ekibi, CHP’yi 90 yıldır bugünlere taşıyan Cumhuriyet Devriminin öncü ve fedakâr güçlerini tıpkı AKP gibi “muhafazakârlık”la suçlayarak Cumhuriyet yıkıcılığına ortak olduklarını ilan etmiştir. “muhafazakâr” suçlaması ve “değişim” lafazanlığı, 1980 sonrasının tipik CIA sloganıdır.

Olayı anlamamız için basında Cumhuriyetin sağlam duruşunu temsil eden iki yazarımızı örnek vereceğim.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının sabahında, Cüneyt Arcayürek ve Bekir Coşkun şöyle yazdılar:

“Türkiye dün gece itibariyle laik kimliğini terk etti.” (Cumhuriyet, 31 Mart 2012)

Türkiye’nin laik kimliğini terk ettiği akşam CHP Genel Başkanı, Tandoğan Meydanında laiklik sözcüğünü ağzına almadan bir saat yolsuzluk edebiyatı yaparak CHP kimliğini terk ediyordu.

*** *** ***
Cenaze duasında dudak kıpırdatanlar!

AKP yöneticileri Cumhuriyet Öğretiminin Birliği’ni MHP ve PKK/BDP’nin iştirakiyle mezara gömerken, “88 yıldır birbirimizi üzdük” diye son cenaze duasını yaptı.

CHP’nin Neoliberal yönetimi de, “Din ile barışma” siyasetiyle dudaklarını kıpırdatarak cenaze duasına iştirak halindeydi. CHP, Cumhuriyetin yıkımına “amin”, “amin” diyerek “Din ile barışmak”tadır!

Kılıçdaroğlu’nun 2D 2Y tekerlemesi, iflas etmiştir.

2D 2Y, bir karşıdevrim parolasıdır.

Doğu PERİNÇEK - 03 Nisan 2012 - Silivri

Gelen Kitap : Ferit Edgü Seçmeler - Değerli Çağlı Çelikkan, gönlümden geçen kitabı yollamışsın. Candan selam, sevgi ve saygılar.

Son Yazılar

SP_WEATHER_BREEZY

15°C

Istanbul