demre_cayi_mermer_katliami_antalya225

Demre Çayı’nda mermerci katliamı!

Antalya’nın Kaş ve Demre ilçeleri sınırlarındaki Demre Çayı  ile bölgede bulunan Likya ve Roma  dönemine ait tarihi  su kanalı mermer ocakları tarafından katledildi.

Bölgede inceleme yapan Kaşlı sivil toplum örgütü temsilcileri  yaşanan doğa ve tarih katliamına sert tepki göstererek mermer ocaklarının faaliyetlerinin durdurulmasını istediler.

AKARSULARI TAKİBE ALDILAR!

Akarsuları Takip ve Gözleme Grubu (AKGÖZ) adıyla Kaş’ta örgütlenen yaşam savunucuları, Demre Çayı’nda yaşanan mermerci katliamını ortaya çıkardı. Kaş’ın Dirgenler köyü ile Demre’deki Myra antik kenti arasındaki bölgede Demre Çayı boyunca inceleme yapan AKGÖZ üyeleri, antik dönemde ‘Myros Potamos’ olarak anılan nehir havzasındaki mermer ocaklarının yarattığı katliam karşısında  dehşete düştüler.

Nehir yatağı boyunca birbiri ardına açılan mermer ocaklarının  nehri molozlarla doldurarak bölgede bulunan antik su kanalını tahrip ettiğini söyleyen grup üyeleri, yaşanan tahribatı fotoğraflarla da belgelediler.

DEMRE VADİSİ MERMER İÇİN KURBAN EDİLDİ!

İnceleme gezisinin ardından, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) Kaş Temsilcisi Gökhan Türe ve Türkiye Yeşiller Partisi Kaş Temsilcisi Hakan Ozan Erzincanlı tarafından grup adına yapılan ortak açıklamada, Dirgenler köyü ile Demre arasında kalan vadinin madencilik için kurban edildiği vurgulandı.

Akarsu havzalarının en kırılgan ekolojik alanlar olduğunun altı çizilen açıklamada, bu alanlarda mermercilik faaliyetine izin verilmemesi gerektiği kaydedildi. Mermercilik faaliyetine ilişkin ruhsatların 500 TL gibi ücretlerle şirketlere dağıtıldığı öne sürülen açıklamada, işletme sahasını kapatan şirketlerin bu alanları rehabilite etmesi gerektiği ancak bu kurala uyulmadığı ifade edildi.

ACİLEN HASAR TESPİTİ YAPILSIN!

Vadinin mermer ocaklarının yarattığı tahribatla göz göre göre mahvolduğunun altı çizilen açıklamada, nehir boyunca Likya döneminden kalma antik yolların ve su kanallarının büyük ölçüde tahrip edildiği belirtildi.

Bölgede Bizans döneminden kalma bir de manastırın bulunduğu kaydedilen açıklamada, yetkililer tarafından bölgede acilen hasar tespiti yapılması  talep edilerek, “köylüler mermer ocakları sayesinde toprak yolun asfalt yapılmış olmasından dolayı memnunlar. Alan memnun satan memnun. Ancak olan doğaya ve geleceğimize oluyor. Gören, duyan ve dinleyen yok. Kaş ve Demre çok güzel uyumuş ya da uyutulmuş” denildi.

2 BİN YILLIK TARİH YOK OLDU!

Kaş sınırlarındaki Kıbrıs Kanyonu ile Demre arasında su taşıyan kanalların yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu ve birkaç yıl öncesine kadar bölge köylüleri tarafından da kullanıldığı belirtiliyor. Roma çağında yapılan kanal sistemiyle Demre’nin su ihtiyacı sağlanmış. Ancak bugün Demre vadisinde açılan taş ve mermer ocaklarının söz konusu su kanallarının tamamını yok ettiği öne sürülürken Kaş ve Demre ilçelerinde yaklaşık 500 taş ocağı ruhsatı verildiği biliniyor.

İŞ BULAN RAZI, BULAMAYAN KARŞI!

Dirgenler köyü eski muhtarı Ali Rıza Ustaer, bölgede yaklaşık 50 civarında mermer ocağının açıldığını ancak bunların büyük kısmının karlı olmadığı gerekçesiyle çalışmalarını sonlandırdığını söyledi. Şu anda Demre vadisinde faaliyet yürüten üç mermer ocağı bulunduğunu kaydeden Ustaer, buradan çıkartılan mermerin bir kısmının Dirgenler köyündeki fabrikada işlendiğini dile getirdi.

Mermer ocaklarının Demre vadisinde tahribata neden olduğunu dile getiren Ustaer, “bizim köyümüzdeki fabrikada 10 kişi çalışıyor. Yaklaşık elli işçinin geri kalanı civar köylerden. Mermer sektöründe iş bulan köylüler mermerciliği istiyor, bulamayanlar ise karşı çıkıyor” diye konuştu.

Yusuf YAVUZ - 29 Mart 2012 - TürkCelil

Son Yazılar

Mostly cloudy

24°C

Istanbul