milli_anayasa_forumu225

Bölücü Anayasa Girişimlerine Karşı Milli Anayasa!

MİLLİ ANAYASA FORUMU, AKP’NİN BÖLÜCÜ ANAYASA GİRİŞİMLERİNE KARŞI YURTTAŞLARLA BULUŞUYOR!


AKP’nin “yeni” anayasa girişimine karşı, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin CİNDORUK, Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Mümtaz SOYSAL, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör ÖZDEN, İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Kemal ALEMDAROĞLU’nun çağrısıyla, İstanbul ve Ankara'da yapılan hazırlık toplantılarının ardından, 24 Aralık 2011’de İstanbul’da kurulan “Anayasa Forumu Düşünce ve Eylem Topluluğu” Türkiye genelinde yürüttüğü çalışmalarını sürdürüyor.

İLK TOPLANTI İSTANBUL'DA
Gerici, bölücü, emek düşmanı anayasaya karşı, Türkiye’nin ihtiyacı olan milli ve demokratik anayasa gereksinimine yanıt olmak üzere kurulan Milli Anayasa Forumu, milletvekilleri, hukukçular, yazarlar, aydınlar, sanatçılar, akademisyenler, meslek odaları, sendikalar ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte gerçekleştirdiği toplantıların ilkini 24 Aralık 2011’de İstanbul’da yaptı.

İZMİR TOPLANTISI
8 Ocak 2012’de İzmir’de yapılan ve binin üzerinde yurttaşın izlediği ikinci toplantıya, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Prof. Dr. Meltem Dikmen Caniklioğlu, DP Eski Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necdet Basa, Yargı-sen Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve TGB Genel Başkanı İlker Yücel konuşmacı olarak yer aldı.

KOCAELİ
Kocaeli’nde, 18 Şubat 2012 tarihinde yapılan ve Kocaeli Barosu Eski Başkanı Cumhur Arıkan’ın yönettiği toplantıya, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever ve İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu konuşmacı olarak katıldı

KARTAL
Anayasa Forumu’nun dördüncü toplantısı, 19 Şubat 2012’de Kartal’da yapıldı. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, CHP eski Milletvekili Şahin Mengü ve Öğretim Görevlisi Yıldırım Koç’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı, Anayasa Forumu Sekreteri Haluk Dural yönetti.

ŞİLE, TUZLA
Anayasa Forumu, ilçeler düzeyindeki ilk toplantısını, 20 Şubat 2012’de İstanbul Kartal’da, belediye yöneticilerinin ve toplum önderlerinin yer aldığı 450 kişilik bir katılımla gerçekleştirdi. Bu toplantıyı, 25 Şubat 2012 tarihli Şile çalıştayı takip etti.
“Milli cephe şart!” vurgusunun öne çıktığı üçüncü ilçe toplantısı, 26 Şubat’ta Tuzla’da yapıldı. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Av. Celal Ülgen, (E) Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk ve Prof. Dr. Zekeriya Beyaz’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı çok sayıda vatandaş takip etti.

ÜMRANİYE
İstanbul Ümraniye’de, 4 Mart 2012’de toplanan Milli Anayasa Forumu’nun konuşmacıları CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Prof. Dr. Zekeriya Beyaz ve Doç. Dr. Cüneyt Akalın oldu. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever’in yönettiği toplantıya ilgi büyüktü.

ÜSKÜDAR
300 kişinin katılımıyla 11 Mart 2012’de Üsküdar’da yapılan toplantının konuşmacıları arasında, E. Devlet Bakanı Tayfun İçli, Yeni Parti İstanbul İl Başkanı Mustafa Kaya ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever yer aldı.

KADIKÖY
18 Mart 2012’de Kadıköy’de yapılan çalıştay ise, 1000 kişilik bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda, E. Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, E. İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal birer konuşma yaptı.

BAKIRKÖY, ŞİŞLİ, AVCILAR, PENDİK
24 Mart 2012’de Bakırköy, 25 Mart 2012’de Şişli, Avcılar ve Pendik ilçelerinde yapılan ve binlerce yurttaşın izlediği toplantılara, CHP eski Milletvekili Şahin Mengü, 68’liler Vakfı Genel Başkanı Sönmez Targan, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Necdet Basa ve Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilla Ayçin konuşmacı olarak katıldı.

MERSİN VE KONYA
24 Mart 2012’de Mersin ve Konya’da yapılan çalıştaylarla il düzeyindeki toplantılara devam edildi. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Prof. Dr. Meltem Dikmen Caniklioğlu, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, ADD Mersin Şube Başkanı Fikret Babuş, ADD Konya Şube Başkanı Arif Aytürk ve Yeniçağ Gazetesi Yazarı Arslan Bulut’un konuşmacı olarak katıldığı ve binin üzerinde yurttaşın izlediği her iki toplantı da, bölgenin öncülerini ve aydınlarını bir araya getirdi.

FORUMLAR DEVAM EDİYOR
Ülkemizin dört bir tarafında düzenlenen toplantılarla, Milli ve Demokratik Anayasa çalışmalarını vatandaşlarımızla birlikte yürüten Milli Anayasa Forumu, Adana, Ankara, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Eskişehir, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Kahraman Maraş, Muğla, Niğde, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak il ve ilçe merkezlerinde çalıştaylarını sürdürecek.

FİNAL ANKARA'DA
Büyük Kurultay ise, illerde belirlenen temsilcilerin katılımıyla 28 Nisan 2012’de, Ankara’da gerçekleştirilecektir.

MİLLİ ANAYASA FORUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

Değerli Vatandaşlarımız ,

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, T.C. Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, T.C. Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun çağrısı üzerine ilk toplantımızı 22 Ekim 2011 tarihinde İstanbul’da, ikinci toplantımızı 10 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da, üçüncü toplantımızı 24 Aralık 2011 tarihinde tekrar İstanbul’da yaptıktan sonra “Milli Anayasa Forumu” nu oluşturarak İktidarın ve diğer Partilerin Anayasa değişikliği çalışmalarını değerlendirdik. Daha sonra açık oturum şeklindeki toplantımızı çok büyük katılımla (yaklaşık 1500 kişi) İzmir’de ve 18 Şubat 2012 tarihinde de Kocaeli ve Kartal’da (İstanbul ) gerçekleştirdik.

Bu toplantılarda ortak izlenim olarak günümüz anayasasına göre seçilmiş olan bu Meclisin, tamamen yeni bir anayasa yapma görevi ve yetkisi olmadığını ve bu iktidarın tek amacının 1982 Anayasasını bahane ederek, Bölünme anayasasını topluma dayatacağı kanısına varıldı.

Forumumuz, vatandaşlarımızı aydınlatarak, Bölünme Anayasası girişimini önlemeyi ve ancak mevcut Anayasada değişiklik düşünülürken Türkiye’nin gerçekten ihtiyacı olan millî ve demokratik bir anayasanın ilkelerini belirlemeyi amaçlamaktadır.

Çok kesin bir şekilde; şu anda yapılmaya çalışılan, mevcut Anayasanın 175. maddesi doğrultusunda gerçekleşecek “Anayasa Değişikliği”dir.

-Cumhuriyetimizin Kuruluş Felsefesinin, Asli Kurucu İradenin, Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerinin belirtildiği günümüz Anayasasının “Başlangıç Bölümü ve ilk 4 maddesi” hiçbir şekilde değiştirilemez.
-Devletin, ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, Üniter ve Ulus Devlet yapısı kesinlikle tartışılamaz.
Bu anlayış doğrultusunda; mevcut Anayasanın 5, 14, 28, 58, 68, 81, 118 ve 130. maddelerinde Anayasamızın ilk dört maddesine aykırı değişiklik düşünülemez.
-Devletin Dili Türkçe, değiştirilemeyeceği için mevcut Anayasanın 42. ve 134. maddeleri de asla değiştirilemez.
-Türk Milleti kavramı; Atatürk’ün dediği gibi “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti” denir, anlayışı içinde kesinlikle değiştirilemez ve bu doğrultuda mevcut Anayasanın 5, 6, 7, 9, 59, 62, 66, 67, 69, 70, 72, 76, 90, 92, 101, 103, 104, 132 ve 134. maddelerinde Anayasamızın ilk dört maddesine aykırı değişiklik yapılamaz.
-Milletvekili dokunulmazlığı sınırlandırılmalıdır.
-Yargı bağımsız, tarafsız ve adil olmalıdır.
-Vatandaşlık, din, mezhep ve etnik kökene dayalı olmamalıdır.
-Laiklik ilkesi tartışmaya açılmamalıdır.
Bu anlayışla, mevcut Anayasanın 14, 24, 68, 81, 103 ve 136 maddeleri yine Anayasamızın ilk dört maddesine aykırı olarak değiştirilemez.
-Basın özgürlüğü üzerindeki tüm engeller, yasaklar ve baskılar kaldırılmalıdır.
-İşçiler, memurlar ve tüm emekçilerin sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmalıdır.
-Özel Yetkili Mahkemeler kardırılmalıdır.
-Uluslar arası ilişkilerde Karşılıklılık koşulu (Mütekabiliyet şartı) mutlaka Anayasada yer almalıdır.
-Günümüz Anayasasının 174. (İnkilap kanunlarının korunması), 175. (Anayasanın değiştirilmesi) ve 176. (Başlangıç ve kenar başlıklar) maddeleri hiçbir şekilde değiştirilmemelidir.
1982 Anayasasında herhangi bir değişiklik yapılmadan önce;
-Siyasi Partiler yasası değiştirilmeli ve Genel Başkan egemenliğine son verilmelidir.
-Siyasi Partilerde kesinlikle önseçim yapılmalıdır,
-Seçim Yasası değiştirilerek, seçilme barajı kaldırılmalıdır,
-Ceza Yasasında adil olmayan hükümler ivedi olarak düzeltilmeli ve tutukluluk süresi sınırlandırılmalıdır,
-Düşüncenin açıklanması önündeki her türlü kısıtlama ve cezalandırma kesinlikle kaldırılmalıdır.

Emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı mücadelesini yürüten ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş TBMM’nin sayın üyelerinin, Cumhuriyetin Kuruluş İradesinin ve devrim kanunlarının, hazırlanmakta olan anayasayla ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğine inanıyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.
Saygılarımızla,

MİLLİ ANAYASA FORUMU  (26 Mart 2012)

Son Yazılar

Cloudy

18°C

Istanbul