bunlar_nasil_sosyalist_emperyalizmin_sosyalistleri225

Emperyalizmin “Sosyalistleri”!

Siz hiç Sosyalist Enternasyonal’in Irak’ta 1,5 milyon insanı katletmesi nedeniyle ABD işgallerini kınadığını duydunuz mu?

Veya Libya’nın bombalanmasına ve Afganistan’ın işgaline karşı tavır aldıklarını?

Hayır, duymadınız!

Sosyalist Enternasyonal, her zaman ve her yerde ABD ve AB emperyalistlerinin destekçisidir.

*** *** ***
Sosyal emperyalizm!

İstanbul’da da CHP ve BDP katılımıyla toplanıp, Suriye yönetimini kınayan ve Suriye’deki Haçlı çapulcularını destekleyen beyanname yayınlamışlardır. Avrupa parababalarının “sosyalistlerinden” başka bir şey bekleyemezsiniz. Sosyal demokrasi dedikleri budur.

Lenin, İkinci Enternasyonal için, “sosyal emperyalizm” kavramını üretmişti, “Lafta sosyalist gerçekte emperyalisttiler, yani sosyal emperyalisttirler” diyordu.

*** *** ***
Mustafa Kemal’i de “katil” diye suçlamışlardı!

İşte o “sosyal emperyalistler” Beşar Esad’a yaptıkları gibi, Kurtuluş Savaşımız sırasında Mustafa Kemal Paşa’yı da “Eşkıya, katil” diye suçluyor ve Türkiye’deki İngiliz ve Fransız işgalini destekliyorlardı.

Lenin, 1917 Ekim Devriminde o tür “sosyalistlerin” hükümetini, Kerenski yönetimini yıkıp işçi-köylü-asker meclislerinin iktidarını kurmuştu. Lenin, Mustafa Kemal’in dostu ama sosyal emperyalistlerin düşmanıydı.

Lenin’in başına kurşun sıkıp, o büyük sosyalistin bir süre sonra ölmesine neden olanlar da, “sosyalist devrimci” (SR) adını taşıyorlardı.

*** *** ***
Demokratlığın çağımızdaki ölçütü!

Sosyalist Enternasyonal’de sosyal emperyalistler CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “yoldaş” diye hitap ediyorlarmış. Ederler. Proudhon, Bakunin, Kropotkin de birbirlerine yoldaş diye hitap eder ve Marx’a “Bismarck’ın uşağı” diye küfrederlerdi. “Devlet düşmanlığı” taslarlardı, ama saray soytarısıydılar.

Bernstein, Kautsky gibiler de, “sınıf mücadelesi” teorileri yapar, Lenin’i Mustafa Kemal’le dostluk kurduğu için suçlar ve ellerinde Kızıl Bayraklar sallarlardı; ama emperyalizmi desteklediler.

*** *** ***
Vatan savunması çağı!

Lenin, onlara “emperyalizme karşı savaşan Afgan Kralı dostumdur; ama siz düşmanımızsınız” dedi. Ve demokrasinin ölçütünün de artık emperyalizme karşı duruş olduğunu belirledi.

Emperyalizm çağındayız. Devrim, artık 19. yüzyıldaki gibi proletarya ile burjuvazi arasındaki sınıf mücadelesinin ürünü değil, emperyalizme karşı mücadelenin ürünü.

Lenin, bunu daha 1900’lerin başında saptamıştı ve 20. yüzyıl onu doğruladı. Çağımızın bütün devrimleri, istisnasız vatan savunmasında oldu.

Şu anda da dünyaya bakınız, cepheler, burjuvazi proletarya savaşında değil, emperyalizm ile Mazlum Milletler arasındadır. Mazlum Milletlerin içinden çıkıp devrimle Gelişen Dünya da, Mazlumların yanındadır.

Savaş cephesinin karşılıklı saflarını göremeyenler, doğru mevziiye giremiyor. Veya girmeyenler, dünya gerçeğini görmüyorlar.

*** *** ***
İştirakçi Hilmi’nin emperyalizm ile iştirakleri!

Bizdeki meşhur Sosyalist Parti lideri İştirakçi Hilmi Efendi ibretliktir. Kendisi “iştirakçi” yani “komünist” diye anılıyordu, ama Mustafa Kemal Anadolu’dan İstiklal Savaşı verirken, İstanbul’da İngiliz emperyalistleriyle iştirak halindeydi. İngiliz Elçiliğindeki davetlerde, dostluk fotoğrafları var mı bilmiyorum.

*** *** ***
Kimliğini laf değil girdiğin mevzi belirliyor!

1920’lerde Mustafa Kemal Paşa, Lenin ve İngiliz emperyalizmi ile savaşan Afgan Şahı aynı cephede idiler.

İngiliz-Fransız emperyalistleri, İkinci Enternasyonal, Sosyal demokratlar ve İştirakçi Hilmi türünden “sosyalistler” de karşı cephede.

Bugün de öyle.

Sosyalist Enternasyonal, ABD emperyalizmi ile birlikte Suriye’ye karşı savaş cephesindedir ama dünyanın çeşitli ülkelerinin gerçek sosyalistleri ile birlikte nice milliyetçi halkçı, Baasçı, Bolivarcı, Kemalist, demokrat ve İslamcı emperyalizme karşı Suriye’nin direnişini destekliyor.

Mustafa Kemal Paşa, nasıl İngiliz altınlarıyla üzerine sürülen Anzavurları tepelediyse, Beşer Esad da aynı işi yapıyor. Emperyalistler, o nedenle her ikisini de katil diye suçlamışlardır.

*** *** ***
İttifaklar ve irtibatlar!

Türkiyemizde de aynı cepheleşmeyi görüyoruz.

İttifak ve irtibatları PKK/BDP üzerinden ABD ve AB emperyalistlerine uzanan sözde “komünist” ve “sosyalist”ler var.

Veya “Hepimiz Ermeniyiz” diye ABD Büyükelçisinin arkasından yürüyenler gördük.

Son zamanlarda Ricciardone ile birlikte aynı cephede özgürlük savaşı veren “sosyalistlere” tanık olduk.

*** *** ***
İnsan kendisine sormaz mı?

Son 5 yıldır yaşadığı Ergenekon, Balyoz, Kafes, Islak İmza, Andıç vb tertip dizisi sosyalistler için öğretici dersler içeriyor.

ABD emperyalizmi, “sosyalizm”, “komünizm” vb gevezeliklerine alan açarken, emperyalizme karşı mevzilenen gerçek sosyalistleri, Atatürkçüleri, yurtseverleri hedef alıyor.

Kimi “sosyalistlerimiz” ve “komünistlerimiz” kendilerine sormuyorlar mı, biz bu kadar “sınıf mücadelesi” vb lafları ediyoruz, fakat büyük sermaye diktası bizi adam yerine koyup hedef almıyor.

Sen bu savaşta nerdesin, “sosyalizm” lafazanlığı mı yapıyorsun yoksa emperyalizme karşı insanlık mevzisinde misin; ABD emperyalizmi buna bakıyor.

Doğu PERİNÇEK - 27 Mart 2012 - Silivri

Son Yazılar

SP_WEATHER_BREEZY

15°C

Istanbul