kaddafiden_sonraki_ilk_cuma_namazi_pentegon_kabul_etsin225

Amerikancı "İslam devrimi"!

Arap Baharı İslamcı örgütlerin Ortadoğu'da güçlenmesine neden oldu.

Tunus'ta AKP benzeri partinin seçimleri açık ara birinci bitirmesinin ardından Mısır'la ilgili benzer sonuçlar ortaya çıktı. Ruslar bir araştırma yaptı ve çıkan sonuçlar endişe verdi.

Mısır'da yapılan seçim araştırmasında endişe verici sonuçlar çıktı. Bugün seçim olsa nasıl bir sonucun çıkacağına yönelik araştırmayı Rusya Bilgi Merkezi yaptı. Ulusal Kanal'a ulaşan bilgilere göre Müslüman Kardeşler yüzde 42 civarında halk desteğine sahip. Müslüman Kardeşlerin ılımlı İslam projelerine yakın olduğu biliniyor.

AŞIRI DİNCİLER DE GÜÇLENDİ!

Mısır için esas endişe verici sonuç ise El Kaide'ye yakınlığıyla bilinen Salefilerin yüzde 20'yi aşmış olmaları. Salefiler, yüzde 21'den fazla halk desteği sağlamış durumda. Son olarak Mısır'daki turizm gelirlerine ihtiyaç olmadığını öne süren Salefiler: "Kutsal topraklarımızda çıplak kadın vücudu görmek istemiyoruz" şeklinde propaganda yapıyorlar.

Tahrir'deki olaylar sırasında etkin rol oynayan liberaller ise sadece yüzde 1 civarında oy oranına ulaşabiliyor. Nasırcılar olarak bilinen grupların ise oy oranı yüzde 9 civarında. Gazze'den gelen bir bilgi ise Filistin için hiçbirşeyin değişmediğini gösterdi. Gazze'de bir tüp yaklaşık 120 dolara satılıyor ve Mısır üzerinden uygulanan ambargo sürüyor.

AFGANİSTAN'DA TALİBAN!

Bir başka endişe verici bilgiyi de Pravda gazetesi veriyor. Gazete adına Afganistan'da izlenimler yapan Sergei Bubkov: "Afganistan'da bugün seçim olsa Taliban en az yüzde 80 oy alır" tesbitini yapıyor.

ANNAN PLANI ESAD'I RAHATLATIR!

Bu arada Rusya ve Çin'in Suriye için Annan Planı'na destek vermesini değerlendiren Arap uzmanlar, BM'den çıkan başkanlık kararının Esad yönetimine nefes aldırdığını belirtiyorlar. Kararın en azından seçimlere kadar bölgeye bir dış müdahale ihtimalini büyük ölçüde bitirdiği yorumları yapılıyor.

Teoman ALİLİ - 23 Mart 2012 - Ulusal Kanal
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar

Cloudy

17°C

Istanbul