dogu_ve_digerlerine_ozgurluk3_225

Doğu Perinçek Ve Yurtseverlere Özgürlük Yürüyüşü! (Kiraz - İzmir 2.Gün)

OVAKENT BELDESİ
Doğu Perinçek ve Yurtseverlere Özgürlük Yürüyüşçülerinin ikinci günkü durağı Ovakent oldu. Dağların eteklerindeki beldeye bir km. yürüyerek gelen kortej, belde merkezinde dev ekrandan Perinçek’in Ergenekon Davası görüntülerini gösterdi. Görüntüleri yüzlerce vatandaş büyük bir dikkatle izledi. İzmir Bayraklı ADD şubesi, yürüyüşe Ovakent Beldesinde kendi pankartıyla katıldı.

Yürüyüşte tutuklu bulunan Tüm Amiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Emk. Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Emk. Orgeneral Ergun Saygın, Hakim Albay Zeki Uçok, Emk. Tümgeneral Suha Tanyeri, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Albay Atilla Uğur gibi askerlerin ve tutuklu profesörlerin, yazarların, siyasi önderlerin resimleri taşındı.

Şule Perinçek, Ovakent halkına “Çankaya’mızı ve devletimizi yeniden kuracağız, bu yürüyüş onun başlangıcıdır” diye seslendi. Yürüyüşçüler daha sonra Konaklı Beldesine geldiler.

dogu_ve_digerlerine_ozgurluk2_225

KONAKLI BELDESİ

Konaklı anayasa referandumuna da yüzde 90 hayır demişti.

Konaklı Beldesi’nde dev ekrandan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. Buradaki konuşmayı İP Konaklı Belde Başkanı Basri Turan yaptı. Turan “ Bugün ülkemiz askersiz işgal altındadır, ülkemizi işbirlikçiler idare ediyor. Bu otorite Türk generallerini hapse atmıştır. Türkiye bu çıkmazdan kurtulacaktır” dedi.

Daha sonra konuşan Şule Perinçek, “5 özel harekatçımızı yitirdik bu yüzden içimiz yanıyor” dedi.

GÖKÇEN BELDESİ

Yürüyüş kolu Gökçen’e ulaştığında, İşçi Partisi Gökçen Belde Başkanı Mehmet Kuray Kuru coşkulu bir konuşma yaptı. Kuru, tarım politikalarına değinerek, yabancı ülkelerden ithal edilen hayvanların şap hastalığına yol açtığını dile getirdi.

Ardından yürüyüşçüler Gökçen halkı ile yöresel zeybek oyununu oynadılar.

dogu_ve_digerlerine_ozgurluk1_225

TİRE

Gökçen’den Tire’ye gelen yürüyüşçüler, önce Cumhuriyet Kadınları Derneği Tire İlçe Şubesiyle buluştu.

CKD Tire Şube Başkanı Hürmüz Çakır ve üyeler, korteje pankartlarıyla katıldı.

Ardından ADD Tire Şube Başkanı Günay Özbek de yürüyüşe katıldı.

Davul zurna ekibinin önünde yürüdüğü kortej, Gümüşpala ve Atatürk Caddesi’nden geçerek iki km’lik yürüyüşün ardından cumhuriyet meydanında toplandı.

Yüzlerce yurttaş Perinçek’in Ergenekon Duruşması görüntülerini izledi.

PERİNÇEK ‘İN FİKİRLERİ 40 YILDIR BU TOPRAKLARDA DOLAŞIYOR!

İşçi Partisi Tire İlçe Başkanı Ali Rıza Türköz Tirelilere şöyle seslendi:

“ Perinçek 1969,1970 yıllarındaki bölgemizin Atalan, Göllüce toprak işgallerinden bugüne kadar yüzlerce kez Tire köylerini dolaştı. En son 2007 yılında tutuklanmadım kısa süre önce Tire’nin 28 dağ ve ova köyünü dolaşmıştı. Perinçek tutsak olsa da fikirleri 40 yıldır bu topraklarda dolaşıyor.”

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Tugay Şen ise yaptığı konuşmada;

“Tertiplerle tutsak edilen yurtseverler ABD emperyalizmine karşı mücadele ettikleri için zindanlardalar. Bazı gafiller bizim mücadelemizi anlayamamaktadırlar. Kimse bir yerlere şirin görünerek kendini kurtaramaz. Mücadele ABD iledir. ABD baş aşağı gidiyor. Biz Türkiye’nin Suriye üzerine sürülmesine karşıyız, o yüzden Ergenekon duvarlarını yıkacağız. Bu işin sonu AKP’yi devirip milli hükümeti kurmak olacaktır” dedi.

Tire’de yürüyüşün toplanma merkezi olan Cumhuriyet meydanında, parklar, kafeler ve alışveriş merkezlerindeki beş yüze yakın yurttaş, Perinçek’in görüntülerini dikkatle izleyip kendi aralarında konuşmaları değerlendirdiler. Topluluk çok kez konuşma ve görüntüleri alkışladı.
Konuşmalar sırasında Tire’de yüzlerce liseli gencin okul dönüş saatinde konuşmaları dinlemeye geldiği gözlemlendi.

Yapılan konuşmaların ardından Kürsüye gelen TGB İzmir Şube Başkanı Ezgi Sağcan, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuttu.

BAYINDIR

Bayındır’da yürüyüş kortejine CHP İlçe Başkanı Hüseyin Tamer Yanık, CHP İl Genel meclis üyesi İbrahim Biriz ve beraberindeki heyet katıldı. Yürüyüş korteji Atatürk Anıtının önüne çelenk bıraktı. CHP İlçe Başkanı Hüseyin Tamer Yanık yaptığı açıklamada “Ulusalcı dostlarım hoşgeldiniz.

Çok anlamlı bir iş yapıyorsunuz, özgürlüğü savunuyorsunuz. İçeridekilerin serbest bırakılması lazım. Onların kaçma durumları yoktur. Bu mücadelede beraberce yürüyeceğiz. Yürüyüşünüze başarılar dilerim” dedi.

DOĞU PERİNÇEK VE YURTSEVERLERE ÖZGÜRLÜK GECESİ

İkinci günün son durağı olan Torbalı Belediyesi Düğün Salonunda, Doğu Perinçek ve Yurtseverlere Özgürlük Gecesi düzenlendi. Geceye CHP Buca İlçe Başkan Yardımcısı Aytaç Karşal, Basın-İş İzmir Şube Başkanı Yılmaz Yurteri, CHP Torbalı Eğitim Sekreteri Muzaffer Yıldırımer, CKD İzmir Şube Başkanları katıldı.

Gecede, Silivri’de tutsak bulunan İP Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, İP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turan Özlü’nün gönderdiği mesajlar okundu.

Mesajlarda şu sözler yer alıyordu :

“Doğu Perinçek ve Yurtseverlere Özgürlük Büyük Yürüyüşü’nün değerli Katılımcılarına,

Güneş ufuktan şimdi doğar;

Kiraz-Kemal Paşa-İzmir hattında gürül gürül başlattığınız yürüyüşün ayak sesleri Silivri ve Hasdal duvarlarında yankılanıyor.


Bir 9 Eylül yürüyüşüdür bu…

Yine zaferle sonuçlanacak…

Geldikleri gibi gidecekler ve denize dökülecekler.

İzmir’in, Ege’nin öncülerini, tüm katılımcıları saygı ve dostlukla selamlıyoruz
.”

Gece, Demirtaş Ceyhun Kültür Merkezinin tiyatral gösterisiyle sona erdi.

İşçi Partisi - 23 Mart 2012
http://www.ip.org.tr/

{gallery}galeri/kiraz_izmir_yuruyusu2/{/gallery}

Son Yazılar