fransa_add_sivas_madimak_anma_toplantisi225

Lyon’da zaman aşımı protestosu!

Sivas davasında zaman aşımı kararı verilerek düşürülmesi Fransa’nın Lyon şehrinde protesto edİldi.


Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (FUAF) düzenlediği gösteriye Rhone Alpes bölgesinde faaliyet gösteren Alevi Dernekleri katıldı. Gösteriye Rhone ADD de destek verdi.

Türkiye Lyon Başkonsolosluğu önünde toplanan 500 kişilik grup 19 yıl önce Sivas Madımak otelinde yakılarak öldürülen aydınların resimlerini taşıdı. Gösteride « İnsanlık katliamında zaman aşımı olmaz », « Madımak katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir şuçtur » gibi Türkçe ve Fransızca pankartlar taşındı, « Vur vur inlesin Tayyip dinlesin », « Gün gelecek, devran rönecek AKP halka hesap verecek  »
sloganları atıldı.

FUAF Genel Sekreteri Dursun Coşar, Rhone Alevi Kültür Merkezi yöneticisi Önder Bektaş ve Alevi Babası Bilal Şahindokuyucu yaptıkları konuşmada Mahkemenin kararını kınayarak « Madımak katliamının bir insanlık suçu, verilen kararın ise insanlık ayıbı » olduğunu belirttiler. Konuşmacılar Mahkeme önünde gösteri yapanlara polis saldırısını kınadılar.

Bölgenin saygın alevi şahsiyeti Bilal Şahindokuyucu Sivas şehitlerinin anısına okuduğu şiirle katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Ardından Lyon Başkonsolosluğu’nun kapısına siyah çelenk bırakılarak gösteri olgun bir şekilde sona erdi.

Ali Rıza TAŞDELEN - 20 Mart 2012 - Paris

Son Yazılar

Cloudy

22°C

Istanbul