paris_buyukelcimiz_ismail_erez_24ekim1975_anildi225

Paris’te Asala tarafından şehit edilen Büyükelçimiz İsmail Erez ve makam şoförü anıldı!

Ermeni terör örgütü ASALA tarafından 24 Ekim 1975’te şehit edilen Paris Büyükelçimiz İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener Paris’te katledildiği yerde anıldı.


Şehitleri Anma Günü çerçevesinde düzenlenen anma toplantısına aralarında Talat Paşa Komitesi ve ADD yöneticilerinin de bulunduğu Türk Dernek temsilcileri katıldı. Ermeni yalanlarına karşı  mücadelede biraraya gelen Türk dernekleri milli etkinliklerde beraber mücadele etme kararı almışlardı.

Anma toplantısında Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Türkiye’nin OECD  Daimi Temsilcisi Ecvet Tezcan, UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Paris Başkonsolosu Uğur Arıner, Paris’te bulunan AKP Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz’da hazır bulundu.

Anma programına başlamadan önce, törenin yapılacağı   Bir Hakeim Köprüsünun başında bulunan motosikletin üzerindeki paket bomba paniği yaşattı. Polisin çağrısıyla olay yerine gelen bomba uzmanlarının paketi funyeyle patlatmasından sonra bomba olmadığı anlaşıldı.

Törende bir konuşma yapan Büyükelçi Burcuoğlu, “Bundan böyle her yıl Fransa’daki şehitlerimizi anacağız” dedi. Yapılan saygı duruşundan sonra tören sona erdi.

Ali Rıza TAŞDELEN - 20 Mart 2012 - Paris

Son Yazılar

Clear

22°C

Istanbul