paris_ermeni_kitap_fuari_saldirisi225

Ermeni Taşnak militanlar Türk Stand’ına saldırdı!

32. Paris Kitap Fuarı’na Türkiye standı, Ermeni Taşnak partisinin gençlik örgütü “Nor Seround/Yeni gençlik” mititanlarının saldırısına uğradı.

Standa ve kitaplara zarar veren 20 kadar ermeni militan stand çalışanlarını da tehdit etti. Geçen yılda aynı fuarda saldırıda bulunmuşlardı.

Büyükelçiliğin yaptığı açıklamada  şöyle denildi: “Fransa’da kendilerini yasaların üzerinde gören bazı tahripkar grupların, hiçbir adli takibata uğramadan, istedikleri eylemleri gerçekleştirebildikleri gerçeğini dikkate alan Büyükelçiliğimiz, 32. Kitap Fuarı’na katılımımız çerçevesinde 13 Mart 2012 tarihinde Fransız makamlarını ve Fuar yetkililerini yeniden yazılı olarak uyarmıştı. Yapılan uyarılarımızın ciddiye alınmadığını bugün bir kez daha görmüş bulunuyoruz. 32. Paris Kitap Fuarı’ndaki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına’a ait standımız 18 Mart Pazar günü saat 16: 25′de bir grup Ermeni militanın saldırısına uğramıştır”.

Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF), Türkiye’nin “Ermeni Soykırımı”nı reddeden kitapların fuarda sergilemesinin bir “provokasyon” olduğunu iddia ettiği açıklamasında Ermeni gençlerinin eylemlerini “selamladıklarını” belirtti. Fuar organizatörlerini “Bir daha bu provokasyonun tekrarlanmaması için bu yayınlara yer vermemesi” tehtidinde bulundu.  CCAF açıklamasında, “Sarkozy ve Hollande, Ermeni Soykırımı’nı reddedenlere ceza öngören yasayı çıkarmak için söz verdiler. Seçildikleri ilk ayda bu sözlerini yerine getirmelidir”  çağırısında bulundu.

Yıllardır, “Ermeniler Fransa’da tehdit altındadır, Fransa bizi inkarcı Türklerden koruması için bu ceza yasasını çıkarmalıdır” propagandasını yapan Ermeni militanlar, Bu eylemleriyle kimin saldırgan olduğunu ortaya koydular.

Talat Paşa Komitesi Fransa Temsilcisi Habip Hamza Erdem yaptığı açıklamada “Bugüne kadar Türkler, Türkiye’yi “soykırımcı” ilan eden Fransa ve Ermeni örgütlerine karşı  barışçıl eylemlerde bulunmuş ve hiç bir zaman saldırgan bir tutum içinde bulunmamışlardır. Biz provokasyona gelmeden barışçı bir şekilde ülkemizi savunmaya devam edeceğiz. Bu saldırılar bizi yıldırmaz” dedi.

Fransa ADD ve Rhone ADD yaptıkları açıklamalarda saldırganları kınadılar.

Ali Rıza TAŞDELEN - 20 Mart 2012 - Paris

Son Yazılar

Partly cloudy

27°C

Istanbul