malatya_kurecik_radar_ussu225

Uyanın! Malatya’ya Pentagon geldi!

Tarihçilerin düşüne düşüne, araştıra araştıra, kuşkulardan geçire geçire bulup söyledikleri bir gerçek var.

Yer tuttuğumuz şu “Ortadoğu coğrafyasında 3 ülke”  bir konuda birbirine tıpatıp benziyor.
İran, Afganistan, Türkiye!
Tarih boyunca savaştılar.
Yendiler. Yenildiler.
İstilaya uğradılar. Direndiler.
Bu 3 ülke bağımsız kaldılar.
Şu işe bakın ki; yeni soğuk savaş; “güçleri hiçbir zaman bağımsızlıklarını kaybetmemelerinde yatan” birbirine komşu Türkiye ile İran’ı, zorluyor.
Ne Rusya, ne ABD demeli.
İran’da bağımsız kalmalı.
Ne ABD, ne Rusya’ya sığınmalı.
Türkiye’de bağımsız olmalı.
Türkiye ve İran, bağımsız kalmazlarsa birbiriyle boğaz boğaza gelecekler. ABD’nin Rusya ve Çin’e karşı“topyekün vurulmazlık gücü elde etmek” arzusundan doğan yeni soğuk savaş sonrası ortaya çıkacak sıcak yerel çatışmalarda İran ile Türkiye birbirine vuruşturulma ihtimali ile yüz yüzeler.
Türkiye kapana alındı.

İran’a düşman yapılıyor.
Suriye’de belaya itiliyor.

*** *** ***
CHP’li 9 kadın milletvekili Kürecik Füze Kalkanı’nı protesto etmek için Malatya’ya gittiler. Radarın bulunduğu alana sokulmayınca; “Buraya girmek için Pentagondan (ABD Genel Kurmayı’ndan) mı izin alacağız?” diye bağırıp seslerini Türk milletine duyurmak istediler.
Şöyle düşünebilirsiniz:
Bunlar siyasetçi kadınlar.
Muhalefet yapıyorlar.
Doğrudur! Onların işleri muhalefet yapmak fakat “şu günlerde 78 ABD’li askeri teknisyenin Malatya Kürecik’de kurmakta olduğu füze kalkanı; Türkiye’yi İran ve daha önemlisi öbür komşusu Rusya ile düşman yapacak bela çukuruna” itmeye gebe görünüyor.
Leyla Tavşanoğlu, söyleşi yaptı.
Rusya Büyükelçisi’yle konuştu.
Rusya Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy şunları söyledi: “…Malatya Kürecik’deki füze kalkanı Rusya’nın füze siteminin bulunduğu bölgeleri de kapsıyor… Karadeniz’e sürekli giren ABD savaş gemileri de füze radar sistemiyle donatılmış durumdalar…Savaş gemilerindeki füze radarları ile Malatya Kürecik’deki füze kalkanı birlikte faaliyet halinde olabilecek… Bu yanıyla ABD’ye topyekun vurulmazlık gücü sağlanıyor…Biz de (Rusya) bu durumda boş durmuyor; stratejik silahlarımızı, nükleer denizaltılarımızı geliştiriyoruz. Önümüzde İran ve Suriye üzerinde yapılan hesaplar var… Durum iyice kötüye gidiyor…”

*** *** ***
Beni anlıyorsunuzdur.
Bu yazı, CHP’li 9 kadın milletvekiline destek arama çabası değil. Türkiye için bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunu anlatabilme yazısıdır.
İster CHP’li, ister AKP’li, ister MHP’li, ister BDP’li olsun her kim; “Yeniden Bağımsız Türkiye” diye sokaklara dökülüyorsa hepsine el uzatmak boynumuzun borcudur.
Çevremizde bela yumağı örüldü:
Suriye’de iç savaş çıktı.
Çıkmadı, çıkartıldı.
Türkiye de bu savaşa bulaştırılıyor.
Belli ki; Suriye, Irak gibi olacak.
Irak, üçe parçalandı.
Suriye de üçe parçalanacak.
İran’da iç bölünme istediler.
Çok uğraştılar, bölemediler.
İran’da iç savaş çıkartamadılar.
İran dışardan vurulacak.
İşte Büyükelçisi söylüyor:
Belli ki Rusya seyretmeyecek.

*** *** ***
İran dışardan vurulunca; İsrail vurulmazlık gücü kazansın diye Malatya Kürecik’e kalkan kuruldu. Aslında Türkiye’nin bağımsızlığına kapan kuruldu. Bu yüzden ne kadar çok; “Yeniden Bağımsız Türkiye” diye bağırırsak o kadar iyi. Uyanın! Pentagon’un Malatya’ya geldiğini 9 kadın milletvekili bizzat yerinde gördü.

Necati DOĞRU - 12 Mart 2012 - Sözcü

Son Yazılar

Mostly cloudy

11°C

Istanbul