ergin_saygun_tutuklandi225

Ergin Saygun tutuklandı!

Balyoz Davası'nda hakkında yakalama kararı bulunan Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı.


Yakınlarına tutuklanmadan önce mektup gönderen Saygun,

"Memleketimiz yeni ve değişik bir geleceğe doğru gitmektedir. Bu gidişin hangi istikamete doğru olduğunu ve istikbalde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak görememenin tedirginliğini yaşamaktayım" dedi.

Balyoz Davası'nda hakkında yakalama kararı bulunan Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun, yakalama kararının yüzüne okunmasının ardından tutuklandı.

Öğle saatlerinde Beşiktaş Adliyesi'ne giden Saygun'un adliyeye bastonla girdiği görüldü.

Akşam saatlerinde özel görevli İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde heyet karşısına çıkan Saygun'a hakkındaki yakalama kararı okundu. Avukat Sedat Küçükyılmaz, müvekkili Saygun'un sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakılmasını talep etti. Talebi reddeden mahkeme heyeti oybirliğiyle tutuklama kararı verdi.

Adliye çıkışında açıklama yapan Ergin Saygun, "Adli Tıp'ın raporunda belirttiği koşullar sağlandı mı sağlanmadı mı gidince göreceğiz" dedi.

Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un tutuklanmadan bir gün önce yakın çevresine bir mektup yazdığı ortaya çıktı. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Memleketimiz yeni ve değişik bir geleceğe doğru gitmektedir. Bu gidişin hangi istikamete doğru olduğunu ve istikbalde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak görememenin tedirginliğini yaşamaktayım. Devletime, milletime, bayrağıma ve Silahlı Kuvvetlere elimden geldiğince, aklım erdiğince ve gücüm yettiğince, sıdkı sadakatle hizmet ettim. Yargılanmakta olduğum davanın sonucu ne olursa olsun, devlet ve millet aleyhine bir faaliyet içinde bulunmamın mümkün olmadığı konusunda en ufak bir şüpheye kapılmayın.”

Kalp, böbrek yetmezliği, şeker ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan Ergin Saygun, İstanbul Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na, oradan da Silivri Cezaevi'ne sevk edildi.

Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz, Adliye çıkışında soruları yanıtladı. Küçükyılmaz, “İşte Silivri yargısı, işte Beşiktaş yargısı. 26 Mart'ta savunmamızı yapacağız. Herkesi Silivri'ye bekliyoruz” dedi.

Saygun ile birlikte, Balyoz Davası'nda tutuklanan komutan sayısı 250'ye yükseldi.

Emrah TAŞTAN - 14 Mart 2012 - Ulusal Kanal
http://www.ulusalkanal.com.tr/

********************************************************

Em. Org. Saygun tutuklandı!

Hakkında yakalam kararı bulunan Emekli Orgeneral Ergin Saygun, Balyoz Davası kapsamında tutuklandı. Saygun, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada “Memleketimiz yeni ve değişik bir geleceğe doğru gitmektedir” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, Balyoz Planı davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan ara duruşmada hakkındaki yakalama emrine karşı beyanda bulunan Saygun’un, “darbeye teşebbüs”suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Saygun ve avukatının duruşmada, sağlık durumu gerekçesiyle hastanede tedavi görme ve serbest bırakılma talebinde bulundukları, ancak bu talebin reddedildiği öğrenildi.

Açıklama yaptı: İstikbalde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak görememenin tedirginliğini yaşamaktayım

Ergin Saygun’un mahkemede tutuklanmasının ardından avukatı aracılığıyla basın mensuplarına yazılı basın açıklamasını iletti. Saygun’un açıklaması şöyle:

“Değerli dostlarım, iyi insanlar. Bir yılı aşkın bir süredir GATA Haydarpaşa’da tedavi görmekte olduğum malumlarıdır. Bu süre zarfında esirgemediğiniz yakın ilginiz ve dostluğunuz, sıkıntılı günlerimizdeki en büyük desteğimiz olmuştur. Eşim Nermin ile beraber kalbi şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunarız.

Geride bıraktığımız yıllar içinde, hepinizle, pek çok şeyi paylaştık, iyi ve kötü günlerde beraber olduk. Yaşattığınız güzellikler ve esirgemediğiniz dostluğunuz için sizlere ancak şükranlarımızı sunabiliriz. Memleketimiz yeni ve değişik bir geleceğe doğru gitmektedir. Bu gidişin hangi istikamete doğru olduğu ve istikbalde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak görememenin tedirginliğini yaşamaktayım.

Devletime, milletime, bayrağıma ve Silahlı Kuvvetlere elimden geldiğince aklım erdiğince ve gücüm yettiğince sadakatle hizmet ettim. Yargılanmakta olduğum davanın sonucu her ne olursa olsun, devlet ve millet aleyhine bir faaliyet içinde bulunmamın mümkün olmadığı konusunda lütfen en ufak bir şüpheye kapılmayın.

Devlet hizmetinde geçen 43 sene sonunda çocuklarıma bırakabileceğim tek miras olan temiz bir isim, lekelenmeye çalışılmaktadır. Mücadelem, üzerimize atılan bu kiri temizlemek içindir. Hakkınızı helal edin”

Cumhuriyet - 14 Mart 2012

Son Yazılar

Showers

25°C

Istanbul