suriye_icin_rus_arap_plani225

Suriye için Rus-Arap planının ayrıntıları!

Arap Birliği ile Rusya, Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak 5 maddelik bir plan üzerinde anlaşmaya vardı.

Planın ayrıntıları Rus basınında yer almaya başladı.

1) Suriye yönetimi ve muhalifler eş zamanlı silah bırakacak.Suriye için Rus-Arap planının ayrıntıları
2) 7 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimler izlenecek.
3) İnsani yardım için kolaylık sağlanacak.
4) Kofi Annan’ın çabaları desteklenecek.
5) Rus ve Arap gözlemciler Suriye’de incelemeler yapacak.

Rusya ve Arap Birliği Suriye’deki durumun normale dönmesi için anlaşmaya vardı. Anlaşmanın en önemli maddesi iki tarafın da eş zamanlı olarak ateşkese çağrılması. Bu maddeye göre muhaliflere verilen batı ve Körfez ülkeleri kaynaklı destek kesilecek ama Suriye Ordusu’nun da muhalif güçlere müdahalesine izin verilmeyecek.

Planın ikinci önemli vurgusu seçim sürecine yönelik. Rusya ve Arap Birliği Suriye’de yapılan referandumun ardından 80 gün içinde yapılması planlanan seçimleri takip edecek. İki taraf “demokratik açılım” olarak tanımladıkları çok partili seçimlerin sonuçlarını izleyecek. Plana göre muhaliflerle Suriye yönetimi arasında da görüşmelerin yapılması hedefleniyor. Bunun için Rusya’nın aktif bir çaba sarf etmesi öngörülüyor. İlerleyen süreçte Rusya taraflar arasında arabulucu olmayı da planlıyor.

İNSANİ YARDIM VURGUSU!

Anlaşmanın diğer iki maddesi ise daha çok insani yadımlara ilişkin. Plana göre Rusya ve Araplar Suriye’de muhaliflerin de yoğun olduğu bölgelere gözlemciler gönderebilecek ve BM denetiminde bir barış ortamının sağlanmasını destekleyecek. Suriye’nin Arap Birliği-Rusya planına sıcak baktığı belirtiliyor.

ABD’NİN KORKUSU!

Bu arada anlaşmanın Amerikan tarafındaki çaresiz açıklamaların hemen sonrasında gerçekleşmesi dikkat çekti.

Beyaz Saray’a en yakın yayın organı olarak bilinen Washington Post’a konuşan ABD istihbaratından üst düzey isimler “Esad hala güçlü bir şekilde iktidarda. Çevresi ona çok bağlı. 300 bin kişilik ordusu da çok güçlü. Muhalif militanların sayısı ise 20 bin” diye konuştu.

Teoman ALİLİ - 14 Mart 2012 - Ulusal Kanal

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar

Cloudy

17°C

Istanbul