suriye_cia_capulculari225

Suriyeli Kürtler Ne Düşünüyor? (2)

Dün, Suriyeli üç partinin ülkelerindeki gelişmeleri ve özellikle Türkiye’nin tutumunu nasıl değerlendirdiğini aktarmıştık.

Bugün diğer partilerle devam edeceğiz.

MUHAMMED, SURİYE’DE ÖZEKLİK İSTİYOR!

Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi Kuzey Irak temsilcisi Mahmut Ali Muhammed “Suriye’de Kürtler için özerklik” istiyor.

“Suriye’nin içinde kalarak demokratik, laik, âdemi merkeziyetçi bir siyasi yapı” istediklerini belirten Muhammed, “Her bir ülkedeki Kürtler, yaşadıkları sorunları bu ülkelerin sınırları içinde çözmelidir. Biz de sorunlarımızı Suriye’nin içinde çözmeyi istiyoruz” diyor.

GEDDO : TÜRKİYE GEL GİTLER İÇİNDE!

Suriye Kürt Sol Partisi Kuzey Irak temsilcisi Şelal Geddo Suriye’nin “demokratik, federal, laik ve parlamenter bir devlet olmasını” istediklerini belirtiyor.

Geddo, Esad’ın Kürtleri karşısına almamak için Kürt bölgelerindeki ayaklanmalara tank göndermediğini, şimdilik silahla karşılık vermediğini savunuyor.

Geddo, Türkiye’nin tutumunda ise gel gitler olduğunu belirtiyor ve AKP hükümetinin Suriye konusundaki sert sözlerinin “içeriye yönelik bir yatıştırma politikası” olduğunu düşünüyor.

ALİ: KÜRTSÜZ REJİM DEĞİŞMEZ!

Suriye Kürt Demokrat İlerici Partisi Kuzey Irak temsilcisi Şemdin Ali “Kürtlerin kendi bölgelerinde, kendilerini yönetmelerini istiyoruz” diyor ancak ekliyor: “Bu Irak’taki gibi bir federal sistem çerçevesinde değil, Suriye’ye özgün ademi merkeziyetçi bir siyasi sistem çerçevesinde olmalıdır.”

Şemdin Ali, “Kürtler olmaksızın Suriye’de bir değişim gerçekleştirilemeyeceğini” belirtiyor ve Arapları eleştiriyor: “Beşar Esad hiçbir zaman uzlaşmayacağız. Fakat tüm muhalefet partileri bir araya gelir ve Esad ile görüşürse, o zaman biz de bu görüşmeye dâhil oluruz. Sürekli olarak toplantılar yaptık ama şu ana kadar Araplar Kürtlerin haklarını kabul etmemişlerdir.”

AKP, KÜRTLERİ BİRLEŞTİRİYOR!


Dünden beri görüşlerini aktardığımız Suriye’deki Kürt partilerinin tamamı, Suriye’de âdemi merkeziyetçi bir yapı içinde özerklik talep ediyorlar.

Ancak bu partilerin çoğunun, Barzani’nin partisinin Suriye kolu olduğunu ve birbirlerinden bölünmelerle çoğaldığını belirtmeliyiz. Üstelik tüm bu Barzanici partilerin toplamının, PKK’ye yakın PYD’nin etkisine ulaşamadığını da söylemeliyiz.

İşte AKP de, bu nedenle Suriye’deki Kürtleri Esad karşıtı muhalefete katmak için Barzani üzerinden bir operasyona yöneldi ve Kürtleri bir konsey içinde birleştirmeye çalıştı.

Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun Kürt konferansından hemen önce Erbil’e gitmesi ve Kamu Güvenliği ve Düzeni Müsteşarı Murat Özçelik’in bu süreçte Erbil’de bulunması, AKP’nin konferansa katkısının işaretleridir.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin Washington temsilcisi Kubat Talabani’nin sözleri de AKP’nin rolünü teyit ediyor:

“Türkiye ile Suriye’yi konuşuyoruz. Türkiye, Esad rejimine karşı Suriye muhalefetini canlandırmaya çalışıyor. Muhaliflerin başarısı için Kürtlerin katılımının kritik önemde olduğunu biliyorlar. Fakat Suriye Kürtleri üzerinde çok az ya da hiç etkileri olmadığını biliyorlar. Irak Kürdistanı liderlerinin çok daha iyi erişimleri var. Düzenli olarak Suriyeli Kürtler ile konuşuyoruz.”

AKP’nin sırf Esad’a karşı muhalefeti canlandırmak için Suriye’nin Kürtlerini birleştirmeye soyunmasını, tarih en hafifinden “Türkiye’nin kendi ayağına kurşun sıkması” olarak saptayacaktır ileride…

Mehmet Ali GÜLLER - 13 Mart 2012 - Aydınlık

Son Yazılar

Mostly cloudy

26°C

Istanbul