savasa_hayir_cephesi225

Suriyeli Kürtler Ne Düşünüyor? (1)

AKP ile PKK’nin Suriye tartışmasını dün incelemiştik.

Erdoğan’ın danışmanı Yalçın Akdoğan, PKK’yi Esad’ın kontrgerillası diyerek suçlarken, Murat Karayılan da AKP’nin “barajlama hareketi” yaptığını belirtiyordu.

Peki, Suriye’deki Kürt partiler, bu ülkedeki gelişmeler hakkında ne düşünüyor?

Ortadoğu Analiz dergisinin bu ayki sayısında Kürt liderlerle yapılmış röportajlar var. O röportaja dayanarak bu soruya yanıt arayacağız.

Derginin bu röportajları Erbil’deki Suriye Kürt Ulusal Konseyi konferansı sürecinde yaptığını belirtelim öncelikle. Suriye’deki Kürt bölgesi Kamışlı’da 26 Ekim 2011’de kurulan Suriye Kürt Ulusal Konseyi, 11 Kürt partisinden oluşan 256 üyeli bir yapı.

Esad rejimine karşı oluşturulan bu yapıya rağmen, Suriye’deki Kürtlerin Batı’nın istediği oranda ayaklanmaması üzerine, devreye Mesut Barzani sokulmuş ve Erbil’de bu hareketin önüne “özerklik” havucu konulmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Tunus’ta Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi Başkanı Abdülhekim Beşar ile görüşmüş ve “birlikte mücadele zemini” aramıştı. Nitekim Galyun, 24 Şubat’ta, Tunus’taki sözde “Suriye’nin dostları” zirvesi sırasında “Kürtlere özerklik” vaat etmişti.

BEŞAR : ÂDEMİ MERKEZİYETÇİ SURİYE!

Suriye’de kurulan ilk Kürt partisi olan “Suriye Kürt Demokrat Partisi” Genel Sekreteri Albülhekim Beşar “Suriye’nin âdemi merkeziyetçi bir sisteme sahip olmasını” istiyor.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin dönem başkanı da olan Abdülkerim Beşar, Kürt devleti kurmak niyetlerinin ise olmadığını söylüyor: “Ayrıca coğrafya açısından da bakıldığında bu pek mümkün değildir. Çünkü şu anda Suriye’de Kürtlerin yaşadığı yerler üç parçaya bölünmüş durumdadır. Hepsinden de önemlisi, bölgede yeni bir Kürt devletinin kurulması siyasi haritanın değişmesi anlamına gelecektir.”

Suriye Kürt Demokrat Partisi, Türkiye’nin Suriye’deki rolünü ise ağırdan almaya başladığını savunuyor: “Başlangıçta, Suriye halkında Türkiye’nin üstleneceği rol konusunda sıcak bir bakış vardı. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi.”

YUSUF : ANAYASA’DA KÜRT KİMLİĞİ TANINSIN!

Suriye Kürtlerinin en büyük ikinci partisi olan ve kısaca Yekiti diye bilenen Kürt Birlik Partisi Politbüro üyesi Abdulbaki Yusuf, “Anayasa’da Kürt kimliğinin tanınmasını” istiyor.

Ancak Yusuf, Suriye’yi bölmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söylüyor: “Kürtlerin Suriye’yi bölmek istediği korkusu yaratılmak için uğraşılmıştır. Bu nedenle halkın içinde de bize karşı olan düşünceler yeşertildi.”

Yekiti lideri Abdulbaki Yusuf, Türkiye’nin pozisyonunu ise şöyle değerlendiriyor: “Türkiye Suriye’deki meseleyi kendi iç meselesi gibi gördüğünü, halkın öldürülmesine izin vermeyeceğini söylemişti. Ama birkaç gün önce çok sayıda Suriyelinin öldürülmesine rağmen, güçlü bir tepki gelmedi. Bu nedenle Türkiye’nin etkisinin azaldığı söylenebilir.”

RESUL’ÜN UÇUŞA YASAK BÖLGE  TALEBİ!

Suriye Kürt Demokrat Partisi’nden ayrılan, Kürt Demokrat Partisi El Parti’nin Kuzey Irak temsilcisi Behçet Beşir Resul ise Suriye’de “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesini ancak “bu bölgeye askeri güç getirilmemesini” istiyor.

Resul, Nasreddin İbrahim’in liderliğini yaptığı partilerinin Suriye’deki gelişmelere dair tutumunu şu sözlerle özetliyor:

“Biz, komşu ülkeler ve diğer ülkelerden ayaklananlar için bir koruma istiyoruz fakat iç işlerine müdahaleye karşıyız. Çünkü eğer bir askeri müdahale olursa, kurunun yanında yaş da yanacaktır.”

NOT: Yarın Suriye’deki diğer Kürt partilerinin gelişmelere nasıl baktığını aktarmayı sürdüreceğiz.

Mehmet Ali GÜLLER - 12 Mart 2012 - Aydınlık

Son Yazılar

Sunny

28°C

Istanbul