yine_ayni_tezgah225

ABD, Gözlerimi Suriye’ye Diker, İran’a Doğru Giderim!

Amerika gözünü kırpmadan, düşünmeden Suriye’ye askeri müdahale yapar.

Fakat Amerika’nın ana stratejisine uymayan bu hareketi ertelemesinin ana sebebi; İran’dır.

İran’a askeri bir müdahale yapmadan, Suriye’ye askeri bir müdahale, Amerika için akılcı olmaz. Sadece İsrail’in güvenliğini bir üst seviyeye taşır o kadar.

Orada İran güçlenerek, etkisini artırarak büyümeye devam ederse, Amerika Suriye’yi vurmuş olmakla, fazla bir şey kazanmış olmaz.

Amerika’nın asıl hedefinin, İran, Suriye ve Türkiye (Büyük Kürdistan) olması sebebiyle, başlangıçtaki hedef İran’dır. Suriye ve İran’ı Türkiye’yi kullanarak halletmiş bir Amerika için tek hedef Büyük Kürdistan’dır.

İran ve Suriye’nin parçalanması sürecinde, komşularını yitirmiş, tüm bölge ülkeleri ile ilişkileri kopmuş bir Türkiye’ye, bölünmeyi (savaşsız) kabul ettirmek, ABD için kolay bir mesele olacaktır.

ABD’nin İran’a müdahale etmeksizin Suriye’ye müdahalesi, ABD’yi zora sokar. Onun için hem Suriye’ye, hem de İran’a aynı anda müdahale etmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Bunu da ABD göze alamıyor.

Hatta Amerika için bir büyük sorun daha büyümektedir. Irak!

Amerika Irak’tan bedava petrolü almaya devam ediyor, ancak bu durumun sürdürülemez olduğu, Irak’ın İran’a hızla yaklaşmasından açıkça görünmektedir.

Savaş sath-ı mahalline girdiğimiz şu günlerde, kuvvet dengelerinin yeniden kurulacağı görünmektedir.

Kuvvetleri doğru değerlendirebilmek için Rusya, Çin ve ABD’nin gerçek niyetlerinin bilinmesine ihtiyaç vardır.

İran’ın Suriye’yi savunması, kendini savunmak demek olduğundan, Suriye’nin yanında yer alacağı kesin görünmektedir.

Yani İran Suriye’yi savunmakla kendini savunmuş olacaktır.

Rusya tarafına bakarsak, Rusya Batının müdahale bahanelerini bir bir engelleme yolunda ilerliyor.

Rusların Şam’a insanı yardım hava köprüsü kurması, Batının “insanı koridor” tuzağını da, şimdilik engellemiş oldu. Yani Rusya yardımsa, yardımı ben yaparım demiş oldu.

Amerika’nın Rusya ve Çin’in giderek sertleşmesini görerek, bir manevra yapmak ve Rusya’yı yumuşatmak için, Avrupa’ya ve Türkiye’ye Amerika’nın konuşlandırdığı Füze Kalkanının, bazı bilgilerini Rusya’ya vermeye razı olduğunu açıklamıştır.

Amerika, Türkiye’yi Suriye’ye müdahale konusunda zorlamaya devam ederse, Türkiye’nin İran’la da arası ister istemez açılacaktır. Çünkü İran’dan enerji alımını durdurmamız için Türkiye’ye baskıyı sürdürmektedir.

Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin bölünmesidir. Tıpkı Irak bölününce, Türkiye’nin güney doğusunun sanki bölünmüş olduğu gibi…

Ah. Bağımsız bir Türkiye, bağımsız bir yönetim ne kadar da çok ihtiyaçsın…


Bülent ESİNOĞLU - 13 Mart 2012

Son Yazılar

Cloudy

7°C

Istanbul