harkis5_225

Fransa,  Ermeniler gibi  Harkilere de ihanet etti!

Fransa, sönük geçen bir seçim kampanyası yaşıyor.

İlk turu 22 Nisan'da, ikinci turu ise 6 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarışan adaylar, birbirlerine çamur atmanın ötesine geçemiyorlar ; Fransa’yı içine düştüğü ekonomik ve sosyal krizden çıkaracak somut programalar yok ortada. Bu hem sol hem de sağ partiler için geçerli.

Sosyalistlerin adayı François Hollande’ı başka bir yazıda ele alacağız. Bu yazıda Sarkozy cephesinde neler oluyor ona bakacağız.

Sarkozy, kampanyasını yabancı düşmanlığı üzerinden yürütüyor ve aşırı sağın oylarını nasıl alacağının hesabını yapıyor. Yabancı düşmanlığıyla tanınan Marine Le Pen’in Milli Cephe partisini yakın markaja almış ; Le Pen’nin açıklamalarına balıklamasına atlıyor ve buradan hareketle politika yapmaya çalışıyor.

“Helal et” kesim biçiminin “zalimlik” olmasından tutunda, yabancıların haklarının tırpanlanmasına ve sayılarının azaltılmasına kadar örnek çok. Ama biz en ilginç bulduğumuz bir örnekten bahsedeceğiz: Marine Le Pen  televizyonda “, ''Fransa, Ermeni soykırımından önce Cezayir'de Fransızların yanında savaşmış Harkilere yapılan kötü muameleyi tanımalı'' demesi üzerine Sarkozy, birden bire “Harki”leri savunma derdine düştü.

Sarkozy’nin Harkilerle ilgili söylediklerine geçmeden önce, kimdir bu Harkiler ? Sorusuna cevap verelim. 1955-1962 yılları arasında yaşanan Cezayir Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında, Fransız ordusunun emrinde kendi halkına karşı savaşan Cezayirlilere “Harki” deniyor.

Fransız Genel Kurmayı’nın 10. Askeri Bölge 3. Bürosunun “Gerilla ve Kontrgerilla” başlıklı bir belgesinde  “En iyi kontrgerilla askeri, yerli halka dayanır” (François-Xavier Hautreux, L'engagement des Harkis, 1954-1962) denilmekte ve bu kontrgerilla taktiğiyle vatanını savunan Cezayirlilere karşı, gene Cezayirlilerden oluşan ve adına “Harka” denilen birlikler oluşturulur. Sayıları yüzbini aşan Fransız ordusunun emrinde kendi halkına karşı savaşan bu Cezayirliler, bağımsızlıktan sonra bir kısmı resmi kanalla, bir kısmı da kendi çabasıyla Fransa’ya gelir. İşte, Cezayir’de Fransa saflarında savaşan Cezayirlililere ve onların çocuklarına “Harki” deniyor.

Fransa, 1962 Evian Anlaşması’yla birlikte Cezayir’den çekilir. Fransa’ya gelenler canını kurtarır, fakat ülkesinde kalan bu Fransız işbirlikçileriyle bağımsızlıktan yana olanlar arasında bir boğazlaşma yaşanır; onbinlerce insan ölür. Fransa kendisi için savaşan bu insanları ölüme terketmiştir. Bununla da kalmaz Fransa’ya yerleşen Harkiler artık Fransız değil yabancıdır; itilir kakılır, horlanır.

Tekrar Sarkozy’ye dönelim. Cuma günü Nice’de Harkiler için düzenlenen bir törene katılır. Törenden önce Nice Matin gazetesine açıklamalarda bulunur. Sarkozy’ye göre Cezayir’de “dehşet verici” olaylar yaşanmıştır; "O tarihte ulusal sınırlarımız içinde yer alan Cezayir'de Fransa'nın yürüttüğü askeri operasyonlar, Fransa Cumhuriyeti tarafından, meşru ve demokratik biçimde seçilmiş hükümetlerin otoritesi altında gerçekleştirilmiştir” diyerek Fransa’nın sömürgeciliğini savunuyor. Sarkozy, Bu savaşta “ Aşırıya kaçan olaylar meydana gelmiştir. Karşılıklı dehşet verici olaylar yaşanmıştır. Bu aşırı ve dehşet verici olaylar kınanmalıdır ama Fransa bu savaş nedeniyle pişmanlık duyamaz" demektedir.

Sarkozy, Harkilere hitaben yaptığı konuşmasında, “Fransa’nın Harkileri Cezayir Savaşı’ndan sonra terkettiğini, Fransa’nın yapılan bu haksızlığı tanıması gerektiğini” belirterek “sizden özür diliyorum. Fransa’nın size ihtiyacı var” dedi.

Birinci Dünya Savaşı’ında, Türkiye’nin işgal günlerinde  Fransız komutanların emrinde asırlardır birarada yaşadıkları komşusuna saldıran Ermenilerin durumuna ne kadar benziyor değil mi ? Yenilgiden sonra geri çekilen Fransız orduları oluşturdukları Ermeni çetelerini geride bırakarak iki kardeş halkın birbirlerini boğazlamasına neden olmuştu.

ASALA’nın avukatı ve Sarkozy’nin danışmanı Patrick Deveciyan, 30 Aralık Le Monde gazetesinde “Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Türkiye ile savaştığını, Sykes-Picot anlaşması (16 Mayıs 1916’da Osmanlı’nın paylaşımı için Fransa ile İngilteri arasında yapılan gizli anlaşma) ile Türkiye’nin doğusunu işgal ettiğini, Ermenileri toplayarak bunların arasından bir Ermeni lejiyonunu silah altına aldığını, sonra askerlerini çekerek Ermenileri kendi kaderine terk ettiğini” itiraf etmemiş miydi ? Emperyalizmden medet uman halklar sonucuna da katlanıyorlar. Tarih böyle yazıyor.

Ali Rıza TAŞDELEN - 12 Mart 2012 - Paris

Son Yazılar

Mostly cloudy

26°C

Istanbul