burhan_galyun_suriye_ulusal_konseyi_bsk_225

Çeteye, askeri temsilcilik açtırılıyor!

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Türkiye’de bir “Askeri Temsilcilik” açıyor.

SUK’un Paris’te yaşayan başkanı Burhan Galyun, Paris Yabancı Gazeteciler Merkezinde düzenlediği basın toplantısında “Savunma Bakanlığı gibi çalışacak bir Askeri Konsey oluşturduklarını “ açıkladı. Galyun, “Bu Konsey Türkiye-Suriye sınırında açılacak bir Askeri Temsilcilik tarafından yürütülecek” dedi.

Askeri Konsey’in amacını  “Suriye’deki silahlı örgütleri bir çatı altında toplamak ve “Özgür Suriye Ordusu”nda birleştirmek  olarak açıklayan Galyun, “Biliyoruz silah yardımı yapmak isteyen ülkeler var. Özgür Suriye Ordusuna gönderilecek silahların koordinasyonunu sağlayacağız” dedi.

“Irak ve Lübnan sınırından rasgele silah girişi oluyor, bunları tek elde toplamak istiyoruz” diyen Galyun, “Konsey silah ihtiyacını belirleyecek ve hangi ülkelerden silah geleceğini tespit edecek ve bu silahların girişini koordine edecek”

Bilindiği gibi ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Suriye’ye giren silahların El Kaide’nin eline geçtiğini belirtmişti. Bundan dolayı Batı Suriye’ye silah göndermede temkinli davranıyor. Tunus toplantısında Suriye Ulusal Konseyi’ni meşru muhatap olarak belirleyen ABD, Fransa ve Türkiye, Askeri alanda SUK’un inisyatifi ele almasını istiyor. Göndereceği silahların SUK’un kontrolünde olmasını sağlamaya çalışıyor.

ABD, Fransa ve Türkiye üçlüsünün yakında Türkiye’de yapılacak “Suriye’nin dostları” toplantısında resmen tanımaya hazırlandıkları Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Galyun hemen harakete geçerek bir “Askeri Konsey” oluşturma çalışması başlatıyor. Galyun basın toplantısında, AFP’nin Türkiye’nin Apaydın kampında olduğunu belirttiği  “Suriye’nin Kurtuluşu için Yüksek Askeri Devrim Konseyi  Başkanı Mustafa El Şeh ve Özgür Suriye Ordusu Komutanı Albay Riyad Esad ile görüştüğünü” ve “bir anlaşmaya varıldığını, bu iki askeri yapılanmanın” oluşturdukları “Askeri Konsey’de yer alacaklarını” açıkladı.

AFP, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Mustafa El Şeh ile görüştüğünü, EL Şeh’in “Esad ailesinin iktidarda olduğu rejimi devirmek için Şam’a BM’nin izni olmaksızın Kosova tipi uluslararası bir müdahalenin yapılmasını istediklerini” belirtiyor.

AB, SUK’u tanıdı!

AB devlet ve hükümet başkanları, SUK’u Suriyelilerin meşru temsilcilerinden biri olarak tanıdı. Brüksel’de toplanan AB zirvesinde alınan kararlarda ‘’Avrupa Birliği özgürlük, haysiyet ve demokrasi mücadelesinde Suriyeli muhalifleri destekler, SUK’u Suriyelilerin meşru bir temsilcisi olarak tanır ve muhalefet mensuplarına barışçıl mücadelelerinde birleşme çağrısı yapar’’ denildi.

Zirve kararlarında, AB dışişleri bakanlarından Suriye yönetimini hedef alan yeni yaptırımlar hazırlamaları talep edildi. Kararlarda ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yönelik kararların alınmasını engelleyen Rusya ve Çin’e ‘’şiddetin durdurulması konusunda işbirliği yapmaları’’ çağrısına yer verildi. Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Ebu Bilal, İsrail’de iktidarda olan Likud Partisi milletvekili Eyüp Kara yoluyla İsrail yönetimiyle ilişki kurma girişiminde bulundu.

Ali Rıza TAŞDELEN - 03 Mart 2012 - Paris

Son Yazılar

Mostly cloudy

26°C

Istanbul