seydisehir_aluminyum_tesisleri2_225

Konya’nın 13 AKP milletvekili dudaklarına fermuar çekti!

19 bin 500 TL’yi bulan aylık maaşları, yüklü yollukları, her biri için üniversite öğrenimli 2 ayrı danışmandan toplam 23 danışman,

her biri için yüksek eğitimli 1 sekreterden toplam 13 sekreterleri, Meclis’in zengin kütüphanesi, Ankara’nın 23 Nisan 1920’den başlayıp; tek partiden, çok partiye, darbelerden, balans ayarlarına süzüle biriktire getirdiği 92 yıllık siyaset tecrübesi ve Konya halkının tunçtan desteğine rağmen suskunlar.

Yanlarında partileri.

Sırtlarında dokunulmazlıkları.

Önlerinde kürsü özgürlükleri.

Ağızları var, dilleri yok.

Dilleri var, sözleri yok.

Fermuar çektiler dudaklarına.

Seydişehir Alümünyum Fabrikaları’nın “kirli-hile kokan- danışıklı şüphesi yüklü satışı” yüksek mahkeme (Danıştay) kararıyla iptal edilmesi üzerine tek bir kelime etmediler.

6 yıldır susmaktalar!

*** *** ***

Seydişehir Amerika’da mı?

Somali’de, Afganistan’da mı?

Seydişehir Konya’da değil mi?

Seydişehir Alümünyun (Eti-Alümünyum) devletindi. DPT’nin tespitlerine göre değeri 1.5 milyar dolar olan iç ve dış pazarı hazır “boksit rezervleri” onundu. Oymapınar Barajı, fabrika binaları, lojmanları, arsaları, Antalya limanı, mülkleri hepsi 4 milyar dolar eden mal varlığıyla Eti-Alüminyum, özel şirket CE-KA’ya sadece 305 milyon dolara satılıp özelleşti. Konya’nın 13 iktidar milletvekili, bu satış karşısında sustu.

İçine kapanık kaldı.

Tek Adam ne diyorsa o.

Başbakan’ın ağzına baktılar.

Bu satış “kirli görünüyor ve hile kokuyor” diye düşündükleri için Kamu İşletmeciliği Geliştirme Merkezi Vakfı, Metalürji Mühendisleri Odası, işçilerin örgütü Tes-İş Sendikası ve Konya Milletvekili Atilla Kart, (CHP) Danıştay’da dava açtılar.

Adalet davayı inceledi.

Kararını verdi: Bu satış kamu yararına değildir. CE-KA karara itiraz etti, dosyayı İdari Davalar Dairesi’ne götürdü.

Karar değişmedi.

*** *** ***

4 milyar dolarlık mal varlığı olan Seydişehir Eti- Alüminyum’u 305 milyon dolara alan CE-KA (Cengiz İnşaat) devlet malını devlete geri vermek zorundaydı fakat hisseleri; hepsinin soyadı “Cengiz” olan Mehmet, Ahmet, Ekrem, Şeref, Asım ve Kazım Cengiz adlı kişilere devretmişti.

Danışıklı olmuştu bu devir!

İçinde sinsi hile taşıyordu.

13 AKP Konya vekili; “bu danışıklı hisse devrine” de sustular. Duymadılar. Görmediler. Konuşmadılar. Özelleştirme İdaresi, 2008’de “hisse devri danışıklıdır” diye dava açmak zorunda kaldı ve dava muhtemelen lehine sonuçlanacakken, 3 yıl sonra aniden, 2011 yılında; “davamdan koşulsuz olarak vazgeçiyorum” diye mahkemeye dilekçe verdi.

Ne oluyordu?

Seydişehir peşkeş çekiliyordu.

13 AKP Konya milletvekili!

Dudakları fermuarlı!

Eti-Alüminyumu geri istemiyordu.

Kim dikti dudaklara o fermuarı!

*** *** ***

KUTU (uyan borusu)

8 gün doldu. 8 işçinin ölüsü bulunamadı!

Artık ezberlediniz. Bugün 18”ci gün doldu, Savcı’nın KİK’deki ihale yolsuzluğu üzerine ifadeye çağırdığı Tayyip Erdoğan zengini 4 işadamı hala kayıp. Gizleniyorlar. Adana Kozan’da barajın patlaması üzerinden de 8 gün geçti. Boğulan 10 işçiden sadece 2’sinin ölü bedeni bulundu. Patlayan barajın işvereni Enerjisa şirketi, barajı yapanlardan biri Seydişehir Aliminyum’u alan Cengiz İnşaat, diğeri de TEKEL’in içki fabrikalarını konsorsiyum ortağı olarak alan Özaltın inşaat. TEKEL’in satış hikayesini Emin Çölaşan dün köşesinde anlatmıştı.

Necati DOĞRU - 03 Mart 2012 - Sözcü

Son Yazılar

Mostly cloudy

26°C

Istanbul