2012_amerikan_yuzyilinin_cokusu_3_225

Kahire 19 Amerikalıyı Takas Ediyor!

Washington, Mısır’ın tutukladığı Amerikalıları kurtarmak için Kahire ile takas yapmayı kabul etti.

Anlaşmaya göre Mısır’ın elindeki 19 Amerikalı ile ABD hapishanelerindeki 50 Mısırlı takas edilecek. Washington’un vatandaşları karşılığında teslim edeceği tutuklular arasında, “Kör İmam” olarak tanınan Şeyh Ömer Abdurrahman da bulunuyor.

Ancak Mısır’da ABD’nin elinin zayıf olduğunu düşünen ve sadece 50 Mısırlı karşılığında değil, ABD hapishanelerindeki tüm Mısırlıların serbest bırakılması karşılığında anlaşma yapılmasını isteyenler de var.

Peki, ABD’nin eli neden zayıf? Ya da takas anaşması Msır için ne giterecek, ne götürecek? Gelin 2 ay önceye gidelim ve gelişmeleri anımsayalım:

ABD ÖRGÜTLERİNE OPERASYON!

19 Aralık 2011’de Mısır askeri polisi 17 Sivil toplum Örgütü (STÖ) bürosuna baskın yaptı ve çok sayıda belgeye el koydu. İçlerinde Amerikan Ulusal Demokrasi Enstitüsü NDI, Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü (IRI) ve Özgürlük Evi ile Alman Konrad Adenauer Vakfı’nın da bulunduğu STÖ’lerden alınan belgeleri inceleyen Mısır yargısı, 19’u Amerikan vatandaşı olmak üzere toplam 44 kişinin yargılanmasına karar verdi.

İşin ilginci ABD Ulaştırma Bakanı Ray La Hood’un oğlunun da aralarında olduğu üç kişi, yargı sürecinden kaçmak için ABD’nin Kahire Büyükelçiliğine sığındı.

WASHINGTON’UN TEHDİTLERİ İŞE YARAMADI!

ABD’nin Mısır’daki bazı STÖ’leri kanunsuz şekilde finanse ettiğinin saptanması Washington ile Kahire arasında büyük bir krize yol açtı.

Washington, Kahire’yi 3 milyar dolarlık askeri yardımı kesmekle tehdit etti. Ancak Kahire bu tehdide rağmen geri adım atmadı ve dosyayı işleme soktu.

Şubat ayında bazı ABD’li senatörler, STÖ yetkililerine dava açılması halinde ABD ile Mısır arasındaki bağların kopacağı tehdidini savurdu. Cumhuriyetçi Senatörler John McCain ve Kelly Ayotte ile bağımsız senatör Joe Lieberman bir açıklama yayımlayarak “Mısır hükümetiyle mevcut kriz, bizim uzun süreli ortaklığımızı tehlikeye sokacak seviyeye yükseldi” uyarısında bulundu.

Senatörler Kahire’nin davayı durdurmasını ve vatandaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Senatörlere göre Mısır yönetimindeki ABD karşıtları, iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmak için kamuoyunu tahrik ediyordu.

KAHİRE GERİ ADIM ATMADI!

Mısır Başbakanı Kemal Ganzuri tüm bu tehditlere rağmen Amerikan STÖ’lerine yönelik soruşturma ve kovuşturmanın süreceğini belirtti. Ganzuri, 8 Şubat’ta yaptığı basın açıklamasında, “kanunların uygulanacağını ve geri adım atmayacaklarını” ilan etti.

Mısır’ın önde gelen gazetelerinden El Ahram 16 Şubat’ta konuyu “yabancı finans iç çatışma hedefliyor” başlığıyla manşetine taşıdı. Gazeteye göre ele geçirilen belgelerden, ABD’nin Mübarek devrildikten sonra STÖ’lere yüklü finans sağladığı ortaya çıkmıştı.

İlk duruşma 26 Şubat’ta yapılacaktı. Ancak Washington, tehdit üslubunu bir kenara bırakıp Kahire’yle müzakere yolları aradı. ABD’li yetkililer Mısır hükümetine 19 Amerikalı karşılığında ellerinde bulunan tutuklu Mısırlılardan aynı sayıda takas etmeyi teklif etti.

Mübarek sonrası çok yapılı bir iktidarın bulunduğu Mısır’da, ABD’nin takasa yönelmesi, bu yapılardan Müslüman Kardeşler’in de işine geldi. Zira Müslüman Kardeşler bu vesileyle önemli kişileri kurtaracak, Washington da karşılığında Müslüman Kardeşler’i denetimini daha da ilerletecekti. Zira, Müslüman Kardeşler de üç kanatlı bir yapı sergiliyordu.

Bu karşılıklı çıkarlar temelinde ABD ile Mısır’daki iktidar bileşenleri içinde önemli bir konuma sahip Müslüman Kardeşler arasında anlaşmaya varılmış oldu.

Mısır, duruşmayı önce 26 Nisan’a ertelediğini açıkladı ve ardından da ABD elçiliğinden,  tutuklu tüm Mısırlıların envanterini çıkarmasını istedi.

Kahire yönetimi, yapılan müzakereler sonrasında da Kör İmam başta olmak üzere ABD’de tutuklu 50 Mısırlı karşılığında, 19 Amerikalıyı takas etmeyi kabul etti.

ABD’NİN MISIR İHTİYACI!


Aslında kriz tam olarak aşılmış sayılmaz. Zira ABD’nin Mübarek devrildikten sonra Mısır’ı karıştırmaya çalıştığı saptanmış oldu bir kere… Bu durum “Mübarek’î verip, rejimi kurtarmaya” çalışan Washington’un aslında bu konuda başarılı olamadığını da ortaya koyuyor.

İran ve Suriye konularında istediği hamleleri yapamayan Washington, asıl şimdi Ortadoğu’da Mübarek’in Mısır’ına ihtiyaç duyuyor!

Mehmet Ali GÜLLER - 02 Mart 2010 - Aydınlık

Son Yazılar

Mostly cloudy

26°C

Istanbul