silivri_hucresine_doguperincek

Cezaevi Hücresindeki Doğu PERİNÇEK

3 yılı aşkın süre Silivri’de tutuklu kaldıktan sonra bir ay önce tahliye edilen İşçi Partisi önceki Genel Sekreteri Av. Nusret Senem, Doğu Perinçek’e yönelik hücre uygulamasını, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezinde bire bir ölçülerde yapılan hücre maketi üzerinde göstererek anlattı.

Av. Senem şunları söyledi:


EMİR ADALET BAKANLIĞI’NDAN

28 Şubat 2011 tarihinde ansızın bulunduğu koğuşundaki arkadaşları ile birlikte Silivri 1 Nolu (L) Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Daha inşaatı bile tamamlanmamış bu cezaevine kışın en soğuk günlerinde nakil özel bir kastın sonucuydu. 28 Şubat Harekâtının yıldönümünde Haçlı İrticaya karşı mücadele eden insanlara şimdi sıra bizde denilmişti.

Nakil emrinin Adalet Bakanlığı’ndan, siyasi iradeden geldiği, cezaevi idarecilerinin hazırlıksızlığından ve şaşkınlığından da açıkça belliydi.

Husumet ve hınçla yapılan bu uygulama yeterli görülmedi. Başta İşçi Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek olmak üzere seçilen bazı sanıklar hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde bir de hücreye atıldılar.

Bunlar arasında Yeni Parti Genel Başkanı Tuncay Özkan, Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay, Deniz Kuvvetleri SAT Komandolarının gözbebeği E. Bnb. Levent Bektaş, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın efsane olmuş kahramanlarından E.Alb. Levent Göktaş ve Semih Tufan Gülaltay da var.

Cezaevi İdarecileri, emrin Adalet Bakanlığı’ndan geldiğini ve bu sebeple hukuka aykırı uygulamayı yapmak zorunda kaldıklarını açıkça bütün sanıklara koğuş arkadaşlarının önünde defalarca belirtmek zorunda kaldılar. Yasadışı uygulamayı yapmaları halinde sorumlu olacaklarını Genel

Başkan Doğu Perinçek’in hatırlatması üzerine boyunlarını bükmek dışında bir şey yapamadılar.

LİDER OLARAK YARGILANANLARA UYGULANDI YALANI

Adalet Bakanlığı ve Cezaevi yetkilileri tarafından hücreye koyma nedeni, bu kişilerin yargılandıkları davanın iddianamesinde örgüt lideri olarak gösterilmeleridir.

Bu kesinlikle gerçek dışıdır.

Çünkü Bnb. Levent Bektaş ve Alb. Levent Göktaş örgüt liderleri olarak yargılanmıyorlar. Haklarındaki iddianamelerde atılı suç örgüt üyeliği suçudur.

Semih Tufan Gülaltay 1. Ergenekon davasında örgüt üyeliğinden yargılanmaktadır ve tutuksuz sanıktır.

Görüldüğü gibi hücreye konulan ve tamamen tecrit edilen kişilerin örgüt liderliği ile yargılananlar olduğu gerçek dışıdır.

DOĞU PERİNÇEK’İN KALDIĞI HÜCRE 3,5 METRE KAREDİR

Ceza İnfaz Tüzüğüne ve Silivri 1. Nolu L Tipi Cezaevi’nin inşa projesine göre; İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Alb. Levent Göktaş ile Bnb. Levent Bektaş’ın birlikte kaldıkları F 6 Alt hücresi kısa süreli disiplin suçu işlemiş hükümlü veya tutukluların kaldığı yerdir. Burada cezaevinde işlediği başka bir suç nedeniyle disiplin cezasına çarptırılan kişiler kalabilir. Tutuklu olduğu üç yılı aşkın süreden buyana İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hiçbir disiplin suçu işlememiş ve kendisine hücrede geçirmesi için bir ceza verilmemiştir. Hücreye konulan Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Levent Göktaş, Levent Bektaş için de aynı durum söz konusudur.

Hücreler, ana koridordan girildikten sonra yan yana 5 odadan oluşmaktadır. Her oda 3,5 metrekare bir alandır. Bu odalardan üçü yatmak için biri ise depo olarak kullanılmaktadır. Diğer oda, ortak yaşam alanıdır. Ortak yaşam alanı olarak ayrılan odada pencere yoktur. Pencere yerine havalandırmaya çıkan demir kapı açılmıştır. Tepkiler üzerine bu kapıda açılıp kapanmayan, parmaklıklı bir camlı bölüm yapılmıştır. Yatak odası olarak kullanılan odaların ise bir penceresi, yatacak bir somyası ve yere sabitlenmiş bir kişilik demir elbise dolabı bulunuyor. Ayakta dolaşmanız ve odaya masa koymanız için boşluk bulunmamaktadır. Aynı odanın bir kenarında hem tuvalet hem de banyo olarak kullanılan bir yer vardır.
Odalardan havalandırma alanına çıkan bir kapı yoktur. Pencerelerden havalandırma boşluğunu görmek dışında başka bir görüntü yoktur. Her odanın kapısı istendiği takdirde dışarıdan kilitlenmektedir.

Adalet Bakanlığı kamuoyundan yükselen tepkileri ve sanıkların hukuki mücadelesini saptırabilmek için bu hücrelerden birindeki yatak ve elbise dolabını kaldırmış ve hücrenin penceresini yıkarak havalandırma boşluğuna bir kapı açmıştır. Bu değişikliği göstererek burası artık hücre değil koğuş oldu demektedir. Oysa ortada üç kişinin birlikte kaldığı bir ortak yaşam alanı yoktur.

Bunu Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek’in koğuş arkadaşları Levent Göktaş ve Levent Bektaş ile birlikte çektirdikleri fotoğraflarla gösteriyoruz.

İnsanların burada uzun süre kalması fiziken mümkün değildir. Uygulama yasaya aykırıdır. Yapılan bu zulme en kısa süre içinde son verilmesi gerekir.

Hukuk Örgütlerini, Baroları ve aydınlarımızı göreve davet ediyoruz.

İşçi Partisi - 26 Mayıs 2011
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar