mehmet perincek tahliye2 225 

Mehmet Perinçek : İçeridekileri sapasağlam çıkartacağız!

Ergenekon davasının karar duruşmasında hakkında tahliye kararı verilen Mehmet Perinçek, Aydınlık'a önemli açıklamalarda bulundu.

Perinçek, cezaevi koşullarında kısıtlı imkanlarla yaptığı çalışmalardan sonra yeni bir kitap müjdesi verdi. 800'ü aşkın yeni belgeyi derleyen Perinçek'in birkaç cilt halinde hazırladığı kitabı yakın zamanda okurlarla buluşacak.

'Yeni 30 Ağustoslar geliyor’

Perinçek, Genelkurmay Başkanlığı'nın önceki gün yaptığı “Yargıtay kararını bekleyelim” açıklamasıyla ilgili “Yargıtay sürecinden önce Türk Milleti bu kararı bozacak. 5 Ağustos'ta onlar kararlarını verdiler ama önümüzde 30 Ağustos var. Türk devriminin 30 Ağustosları, bağımsızlık mücadelesinin yeni 30 Ağustosları geliyor. Nasıl sevr antlaşmalarını yırtıp attıysak günümüzün 30 Ağustoslarında da 30-40 yıllık hükümlerin hiç önemi yok. Yargıtay'a gelmeden halk bizzat kendisi el koyarak bu kararları bozacak” değerlendirmesini yaptı.

'Bu gidişat duracak'

Perinçek, Türkiye'nin bu süreci daha fazla kaldıramayacağını vurgulayarak “Örgütlü bir halk hareketi tepkisine bakınca bu işin çok fazla sürmeyeceğini görebilirsiniz. 1 sene mi, 6 ay mı bunu söyleyemezsiniz ama çok da uzun sürmeyeceği net olarak görülüyor. Sadece Ergenekon kararları değil, Suriye'den Mısır'a, bölgedeki gelişmeleri, ekonomik gidişata, Türkiye'nin içindeki yapılan diğer antidemokratik uygulamalara bakıldığında bu gidişatın bir yerde duracağı ve kesileceği görülüyor. Kaldırmaz çünkü Türkiye” açıklamasını yaptı.

'Milli çıkarlar için çalışma yapmak suç'

Mehmet Perinçek, Ermeni soykırım yalanına karşı yürüttüğü bilimsel çalışmalarla tanınıyor. Ermeni melesine ilişkin yaptığı araştırmaların Ergenekon iddianamesine suç unsuru olarak geçtiğini hatırlatan Perinçek, “Hem iddianameye hem de mütalaaya 'Türk Milleti'nin bu konudaki hassasiyetlerini Ergenekon Terör Örgütü propagandası adına kullanmıştır' şeklinde yazma cüretini gösterdiler. Türkiye'nin Ermeni meselesiyle ilgili milli çıkarlarını adına çalışma yapmak Ergenekon Terör Örgütü faaliyeti olarak değerlendiriliyor” eleştirisinde bulundu. Perinçek, emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un Abdullah Öcalan'ı sorgulamasından, PKK ile mücadele eden komutanların çalışmalarının dahi suçlama konusu yapıldığını belirterek “Devleti ayakta tutan tüm temelleri dinamitleyecek bir iddianame hazırlandı” ifadesini kullandı.

'Hilmioğlu'nu öldürmeyi başaramayacaklar'

Perinçek, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde Prof. Dr. Yalçın Küçük ve Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'yla aynı koğuşta kalıyordu. Perinçek, cezaevi günlerini şu sözlerle anlattı: “Fatih Hoca'nın sağlık durumu içeride kalmaya müsait değil. Karaciğer kanseri başlangıcı söz konusu. Kansere dönmesi durumunda çok hızlı bir şekilde kötü sonuçlara doğru gidebilir. İyi koşullarda kalması lazım, stres olmaması lazım. Bununla ilgili Cerrahpaşa'nın raporu var. Fatih Hilmioğlu'nu öldürmek için içeride tutuyorlar. Ama bunu da başaramayacaklar. Yalçın Hoca'nın da morali gayet iyi. Her zaman iyimser bir bakış açısına sahiptir. Senelerden beri gelen tecrübeleri var. Dolayısıyla bir taraftan Taksim direnişi var; bir taraftan Mursiler yıkılıyor. Türkiye'de ve dünyadaki gelişmelere baktığı zaman Yalçın Hoca 'Bu iş bitmiştir' diyor.”

Perinçek, cezaevi koşullarındaki kısıtlı imkanlarla yaptığı çalışmalardan sonra yeni bir kitap müjdesi de verdi. Perinçek'in 800'ü aşkın yeni belgeyi derleyerek birkaç cilt halinde hazırladığı kitabı yakın bir zamanda okurlarla buluşacak.

Perinçek, 2 sene tutuklu kaldıktan sonra tahliye olmasını da şu sözlerle değerlendirdi: “İçeride kalan arkadaşlarım için, herkes için insan üzülüyor. Onların da çıkacağına kesin inancım var. O kapıdan hepsini sapasağlam bir şekilde çıkartacağız. Bir umutsuzluktan çok içerideki arkadaşlar için de ümitli bir şekilde çıktık.”

'Osmanım'ın salınması içerdekilerin beraatidir!'

“İsterse 64 kişiye, isterse 125 kişiye müebbet verilsin. Bunun hiçbir önemi yok” diyen Perinçek, “Bu kararların hiçbiri uygulanmayacak. Müebbet olsa da, 15 sene de, 5 sene de olsa uygulanmayacak. Eğer mahkeme, Osman Yıldırım'ı bırakıyorsa Türkiye'nin en önde gelen yurtsever aydınlarını, askerlerini, subaylarını, siyasetçilerini orada tutmak bunu yaptıktan sonra müebbetin de bir önemi yok” dedi. Perinçek sözlerine şöyle devam etti: “Osman Yıldırım'ın beraat ettirilmesi içerideki herkesi beraat ettirmiştir. 'Birkaç milyon belge var; bunlar nasıl incelenir' diyorlar. Hiçbir şeyi incelemeye gerek yok. Katili serbest bırakıyorsunuz. Onunla işbirliği yapmışsınız, belirli yalanlar söylettirmişsiniz. O insanlar dışarı çıkacaksa Osman Yıldırım içeri girecek. Denklem budur. Onun dışarı çıkması içeridekilerin suçsuz olduğunun en temel göstergesidir.”

'Haftaya görüşe gideceğim'

Gazeteci meslektaşlarımız Hikmet Çiçek ve Deniz Yıldırım'ın morallerinin çok iyi olduğunu aktaran Perinçek, ”Onlar ne kadar ceza aldım, şu kadar hapis yatarım diye hesap yapmıyor. Gün saymıyorlar. Kimse bu cezaları yatmayacak. Çünkü bu cezalar sonuna kadar infaz edilemeyecek. Bu süreçte herkes çıkacak” diye konuştu. Moralleri çok iyi. Haftaya da artık görüşe gideceğim” diye konuştu. Perinçek, haftaya görüş gününde Çiçek ve Yıldırım'ı ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Mehmet Perinçek, babası İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'le her hafta yaptıkları görüş sırasında tarih sohbetleri ve Türkiye'nin siyasal durumu ve dünya gündemini konuştuklarını anlattı.

Sezim ÖZADALI - 08 Ağustos 2013 - Aydınlık

mehmet perincek tahliye1

mehmet perincek tahliye2

mehmet perincek tahliye3

mehmet perincek tahliye4

mehmet perincek tahliye5

mehmet perincek tahliye6

mehmet perincek tahliye7

Son Yazılar