Adamın Halkı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konyadaki uluslararası hava tatbikatından İsrailin çıkartılması konusunda adam, Halkım İsraili istemedi diyor.

Adam denince kimsenin aklı karışmasın; adam olmak bir meziyettir. Öyküyü bilirsiniz: Sen adam olamazsın dediği oğlu, vezir olmuş, babasını yaka paça huzuruna getirtip Sen bana adam olamazsın diyordun ama bak ben vezir oldum deyince baba ne desin; Ben sana vezir olamazsın demedim, adam olamazsın dedim demiş.

Adam, meziyet sahibi; halk adına konuşuyor ve halkım dediği halk istemediği için İsrailin tatbikattan çıkarıldığını açıklıyor. Bu arada AKP-FG koalisyon hükümetinin sözcüsü Cemil Çiçek, İsrailin tatbikattan dışlanmasında topu Genelkurmay Başkanlığına atsa da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tatbikatımilli yapmaya karar verdiklerini söylüyor, Genelkurmay Başkanlığı da Dışişleri Bakanlığının marifetiyle uluslararası katılımın ertelendiğini bildiriyor. Özetle, adam doğru söylüyor; İsrailin üstünü adamın çizdiği anlaşılıyor. Ancak burada anlaşılmayan bir durum var; o da halk İsrailin tatbikattan çıkarılmasını ne zaman istedi; bu amaçla nerede bir toplantı, yürüyüş yapıldı veya bir imza kampanyası başlatıldı?

Adamın, askeri tatbikatları yakından izleyen ve İsraili istemeyen kitlelerin arasına katılıp Haydi, ananızı da alın gelin diyerek halkının beklentilerine olumlu yanıt verdiğini bilen var mı, duyan var mı, gören var mı? Yoksa gözleri var da görmüyorlar mı, kulakları var da duymuyorlar mı, ağızları var da söylemiyorlar mı?

Halep oradaysa, arşın burada! Tatbikattan İsrailin çıkartılmasında hükümetin Ortadoğuda demokrasiden nasibini almamış Suriye ile başlattığıstratejik işbirliğinin hediyesi olarak İsraille savaş halindeki Suriyenin devlet başkanı Beşir Esatın ağzına bir parmak bal çalmaktan başka ne anlamı var? Yapılan, tipik bir oryantal politika, hepsi bu!

Fakat Arap medyasına demeç verip Ortadoğu coğrafyasında hava atmak bu denli kolay olsa da bu işin sonu pek hayra alamet olmasa gerek. Çünkü ne olduğu belirsiz açılımlar için kendini ülkenin bütününü temsil eder görmeyen adamın bir anda halk adına konuşmaya başlaması umarız Arap diktatörlerine özenmenin belirtisi değildir! Birilerince halkın adamı diye başlatılan öykü adamın halkına dönüştürülmesin de!

Domuz  Gribine Çare Bulundu!

Domuz gribine karşı aranan çözümü hem de kesin çözümü Kemal Öncü bulmuş:

Gözleme dayalı yaptığım klinik deneyler sonucu, aşıya maşıya gerek kalmadan domuz gribine karşı en etkili önlemi alnımın akıyla keşfettim çok şükür! Bir kere bu gribin virüsü insanlara domuzlardan bulaşıyormuş. Pekiyi hangi insanlara? İşte, burası çok önemli: Kendilerine yakın, hısım akraba gördükleri insanlara, domuz aklı işte! Ne demiş atalarımız; devlet malı deniz, yemeyen domuz! Ben o kanaate vardım ki bu virüs entel bir virüs ve bu atasözünü nereden öğrenmişse öğrenmiş. O yüzden devlet malı yiyenlere dokunmuyor, işi gücü kendi yağıyla kavrulan gariban vatandaşlara bulaşmak. Tedavisine gelirsek, hem kolay, hem basit: Öğün gözetmeden devlet malı yiyeceksiniz, böylece virüsün ilgi alanından çıkacaksınız, hepsi bu kadar! Nasıl yiyeceğiniz de size kalmış. Artık vergi mi kaçırırsınız, Hazine arazisi üzerine kaçak ev mi yaparsınız, devlet ihalesine fesat mı karıştırırsınız ne yaparsanız yapın! Bu arada en güzel müjdemi sona sakladım. Bugüne kadar devlet malı yemediyseniz bile, eğer oy verdikleriniz iktidara geldikten sonra sayenizde gemiyi, pardon deveyi havuduyla götürdüyse, onlar sayesinde siz de domuz gribinden muafsınız! İçiniz rahat etsin!

Cumhuriyet 18-10-2009

Son Yazılar

Cloudy

18°C

Istanbul

Makale Görünüm Sayısı
53182689