gilets jaunes triompheront1 1

Sarı Yelekliler kararlı, hükümet çaresiz!

Boyun eğmediler, İçişleri Bakanı Castaner’in tehditlerine aldırmadılar, sosyal medyada yayılan yalan haberlere itibar etmediler.

Direndiler ve direnmeye devam ediyorlar.

17 Kasım, 24 Kasım, 1 Aralık ve en son 8 Aralık Cumartesi günleri sokaklara çıktılar, yolları kestiler, kavşakları tuttular. Öyle halkın günlük yaşamını zora sokmak yollarda mağdur etmek için değil, onlara seslerini duyurmak için anlattılar, bildiri verdiler, eyleme katılmaya davet ettiler. Bunun için Sarı Yeleklilere halkın yüzde 84’ü olumlu bakıyor ve destekliyor.

gilets jaunes champs elysees11

TAŞRADA BİR EYLEM NOKTASINI ZİYARET...

Sadece Paris’e bakmadık. Fransa’nın dört bir yanında bu manzaralar var. Lyon’un Villefranche ilçesinde şehrin çıkışında kavşağın ortasına derme çatma yaptıkları barakayı ziyaret ettik. Hava soğuk. Büyük bidonda yakılan ateşte ısınıyorlar. Barakanın içi yiyeceklerle dolu. Ekmek, su, çeşitli konserveler, ilk yardım malzemeleri... Eyleme aktif katılamayanlar bu yiyecekleri ve malzemeleri getiriyor, yanlarında bir süre kalarak destek veriyorlar. Türkiye’de Gezi eylemlerinde rastladığımız sahneler.

Yaş ortalaması 50’nin üzerinde. Emekliler çoğunlukta. Elbette işsiz gençler de var, 1150 euro asgari ücretle çalışan ve zor geçindiğini söyleyen işçiler de. Kadınlar çoğunlukta. Sorumluyla görüşüyoruz, konuşmak istiyoruz. Hafta içinde gelin daha rahat konuşuruz diyor. Koşturmaca içinde. Kavşağa dört koldan giren araçlar durduruluyor, konuşuluyor eylem anlatılıyor. Geçen arabaların çoğunun ön camında sarı yelek var. Neredeyse geçen araçların hepsi kornaya basıyorlar. Desteğin bir ifadesi bu.

gilets jaunes22

SARI YELEKLİLER VE PROVOKATÖRLER !

Paris başka; devletin kalbi burada. Seslerini duyurmak için son 3 haftadır Paris’te toplanılıyor. Öyle rastgele bir yerde değil; Champs-Elysées caddesinde, Arc de Triomphe de l'Étoile’de, République Meydanı’nda ve elbette Bastille Meydanı’nda. İlk iki hafta Paris’i savaş alanına çevirdiler. Kimler? Provokatörler; sağlı sollu vurucu kırıcı takımı. Kimler bunları piyasaya sürüyor? Bugüne kadar biz bu grupların kim olduğu konusunda şu veya bu demedik. Ama bu kışkırtıcı gruplar kendiliğinden oluşan veya oluşturulan, çeşitli ülkelerin istihbarat örgütleri tarafından yönlendiren ve yakıp yıkarak Sarı Yeleklileri şiddet yanlısı gibi göstermek isteyen güçler.

gilets jaunes23

HÜKÜMET ÇARESİZ !

Geçen Cumartesi için İçişleri Bakanı Castaner “Paris’e gelmeyin, binlerce saldırgan gruplar silahlarıyla öldürmek için gelecekler” şeklinde açıklamalar yapması bir çaresizlik değil mi? Paris’te polis sayısını iki katına yani 8 bine çıkarmak, Fransa çapında 89 bin polisi göreve çağırmak, bu yetmez askeri zırhlı araçları Paris Champs-Elysées Caddesinin çevresine konuşlandırmak ve bunu eylem öncesi açıklamak bir korkunun ifadesi değil mi? Yoksa eylemcileri korumaya yönelik alınan tedbirler mi!?.

Ve liseli gençlere yapılan eziyete ne diyeceğiz? O televizyonlarda izlediğimiz görüntüler: 18 yaş altı 150 liseli gencin ellerinin arkadan kelepçelenip, diz çöktürüp yere yatırılması ancak Nazi Almanya’sında görülecek sahneler.

İktidarın bu kitleleri korkutma taktiğinin yanında, soyal medyaya sürülmüş trollerin “Paris’e silahlarımızla öldürmeye geleceğiz” şeklindeki yalan yanlış paylaşımları. Bütün bunlar Sarı Yelekliler için vız geldi tırıs gitti. Korkmadılar; geldiler, eylemini yaptılar, polisin gazına, copuna ve tazyikli suyuna direndiler.

gilets jaunes24

HAREKETİN YUMUŞAK KARNI !

Cin şişeden çıkmıştır. Fransız halkı küreselleşmenin neoliberal politikalarının yıkıntıları altından çıkmak için ayağa kalkmış ve yürümeye başlamıştır. Yol engebeli ve uzundur. İçine sızmalar, yönlendirmeler olacaktır. Birbirlerine karşı kışkırtılarak bölmeye çalışacaklar ki bu süreç başlamış görünüyor. Hareketin yumuşak karnıdır bu. Artık örgütlenmek ve merkezi bir yapıyı oluşturma zamanıdır. Yoksa yılanlara çıyanlara yem olacaklar.

Siyasal bir parti önderliğinin olmaması bu hareketin en zayıf yanıdır. Sosyal Demokrat ve muhafazakar sistem partilerin çöktüğü, sağ ve sol uç partilerin büyüdüğü bir dönemde gelişen böyle bir halk hareketi partilerin yönelimini nasıl etkileyecek sorusu bugün gündemdedir.

Ali Rıza TAŞDELEN – 12 Aralık 2018 – Aydınlık Paris

Yazarlar