macron ve trump1 1

Tarihin tekerleği ileriye doğru dönüyor!

Bir imza da benden...

Bugün 7 Mayıs. Emmanuel Macron’un Fransa cumhurbaşkanı seçilmesinin birinci yıldönümü. Fransa bu bir yılın muhasebesini yapıyor. Bu köşeden bir yıl boyunca izini sürerek Macron’u yazdık. Bir değerlendirme de biz yapacağız.

Diğer taraftan Türkiye bir “Erken” seçime gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Başkanı Bahçeli’nin kararıyla. Anayasa hükümleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi bir kenara itilerek. İki kişinin verdiği karar iş olsun diye Meclis’e onaylatılarak. CHP de seçime hazırmış; onların da oluruyla.

100 BİN İMZA...

Meclis’te grubu olmayan partilerin adayları veya bağımsız adaylar 100 bin imza toplayacak dendi. Ama dendi ki 4-9 Mayıs tarihleri arasında, 6 günde, seçmenler bizzat İlçe Seçim Kurullarına gidecek ve önerdiği aday için dilekçeyi imzalayacak. 6 gün içinde 100 bin imza!

Bir de biz yurdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının cumhurbaşkanı adayı için dilekçe verme hakkımız elimizden alınmış. Seçme seçilme hakkımız var ama cumhurbaşkanı adayı gösterme hakkımız yok. Dedik ya baştan aşağı hukuksuz bir seçime gidiyor Türkiye.

Pazarlıklar, ittifaklar derken adaylar belirlendi. Sistem var gücüyle Türkiye’ye tek çıkış yolu gösteren Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Doğu Perinçek’i oyun dışı bırakmak için çalışıyor. Türk milleti bu oyunu bozmalıdır, bozacaktır. Doğu Perinçek aday olmalıdır, olacaktır. Haydi Türk Milleti Doğu Perinçek için İlçe Seçim Kurullarına.

ZENGİNLERİN CUMHURBAŞKANI...

Dönelim Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un seçilmesinin birinci yıldönümüne. Önce Odoxa-Dentsu Consulting araştırma şirketinin yayımladığı anket sonuçlarına bakalım : Ankete katılan Fransızların yüzde 72’si Macron’u Zenginlerin cumhurbaşkanı olarak görüyor. Üstelik kendisine oy veren Sosyalist Parti taraftar ve üyelerinde bu oran yüzde 84. Kendi partilerinin adayı yüzde 7’lerde kalırken Sosyalist Partinin seçmenlerinin çoğunluğu Macron’a oy vermişti. Demek ki o gün gözlerine perde mi indi ? Yoksa Macron’un gençliğine, kara kaşına kara gözüne mi (gözü kara mıydı ?) aldandılar bilinmez.

Öyleyse seçmenleri ikiye ayırabiliriz : 1- Aldanan seçmenler, 2- Aldanmayan seçmenler. Aldananlar için aldatılmalarında kullanılan araçlar o kadar çok ki burada sıralamak için yerimiz yetmez. Aldanmayanların işi kolay ; oy verdiği adayın programına açıp bakarsın, araştırırsın, ülkenin ve halkın çıkarlarını savunuyor mu diye.

Devam edelim ; ankete katılanların yüzde 58’i Macron’un sağ politikalar izlediğini, yüzde 75’i halka uzak bir politikacı olduğunu ve yüzde 59’u önümüzdeki seçimlerde aday olmaması gerektiğini söylemiş.

GREVLER YAYGINLAŞIYOR...

Aslında bugün, Fransa’nın bir fotoğrafını çektiğimizde Macron’un bir yıllık bilançosunu da çıkarmış oluruz. Ülke bir aydır grevlerle sarsılıyor. Demiryolu, Havayolu, Enerji sektörü, Öğrenciler bir aydır hükümetin kamu çalışanlarına yönelik en az 150 bin kamu çalışanını kapı dışarı edecek reformlara karşı direniyor.

Asıl büyük mücadele de önümüzde : 22 Mayıs ve 26 Mayıs’ta Fransa’nın 3 büyük sendikası Fransa Demokratik İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CFDT), Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve İşçi Gücü'nün (FO) genel başkanlarının katılımıyla Fransa çapında eylemlere hazırlanıyor. Uzun bir süredir bu sendikalar biraraya gelmemişti. Demek ki bıçak kemiğe dayandı.

ATLANTİK Mİ? AVRASYA MI?

Dış politika mı dediniz ? Atlantik ile Avrasya arasına sıkışmış, kendini, denge politikası izliyorum diye kandıran bir pozisyonda. Bugün Suriye konusunda tamamen ABD kuyruğunda, Rusya ve İran konusunda durumu kurtarma derdinde, Çin’e mecbur ve Batı Asya’nın gerici yobaz petrol zengini ülkelerine silah satma derdinde olan bir Macron politikasıyla karşı karşıyayız.

Yeni bir dünyanın doğduğu günlere adım atıyoruz. 70 yıllık Atlantik serüveninin sonuna geldik. Milletlerin öyle kolay aldatılamayacağı bir döneme giriyoruz. Tarihin tekerleği ileriye doğru dönüyor. Dünyada milletleri aldatanların döneminin sona erdiği, milletlerin gerçek temsilcilerinin iktidara geleceği bir sürece giriyoruz. Bunu en çok hakeden de 150 yıldır emperyalizme direnen, köleliği reddeden Türk Milletidir.

Benim cumhurbaşkanı adayım Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’tir. Tüm kalbimle bir imza da benden. Bunu kağıt üzerinde atamazsam da gene de bir imza da benden.

Ali Rıza TAŞDELEN – 07 Mayıs 2018 – Aydınlık Paris

Yazarlar