abd pyd ortakligi3 1

Le Figaro itiraf etti. İkinci İsrail planı bozuldu!

Afrin’in ABD destekli PKK/PYD teröristlerinden temizlenmesi Batı Emperyalizminin bölgemizdeki rüyasına son verdi.

Fransız Le Figaro gazetesi Türk Ordusunun Afrin zaferinden sonra yer verdiği haberin başlığı “Suriye Kürdistanı için Sonun Başlangıcı olan Bir Yenilgi: Afrin’’. Adriyen Jaulmez’in kaleme aldığı haberde “Türk Ordusunun Afrin’i ele geçirmesi, Kürt Rojava’sı rüyası için sonun başlangıcı anlamına geliyor’’ şeklinde. Dün, Aydınlık haklı olarak bu heberi manşetine taşıdı.

Avrupa’nın sözümona komünist, sosyalist, sol ve yeşil partileri de hükümetleri veya devletleri gibi düşünüyor : «Kürtler katlediliyormuş». Gazeteler Afrin’de Türk bayrağı asılı tankların resimleriyle veriyor haberi. Bu partilerin sözcüleri «Türklerin işgalci» olduğunu söylüyorlar. Bu amerikan solcuları, PYD’ye verilen tonlarca silahtan veya ABD bayrağı taşıyan tanklardan hiç söz etmediler. Batı’da bir kaç küçük grup veya namuslu aydın dışında emperyalizme karşı, daha somut olarak ABD’ye karşı olan sol yok. Böyle olunca da sistemin sağlı sollu tüm partileri devletlerinin resmi politikalarının yanında yer alıyorlar.

YENİ DÜNYA VE BOP’UN HEDEFİ: İKİNCİ İSRAİL PROJESİ!

Hedef son 30 yıldır belliydi; Irak’ın kuzeyinde bir kukla Kürdistan kurulacak, sonra da bu kukla devlet Suriye’nin kuzeyinden bir koridor ile Akdeniz’e bağlanacaktı. ABD’nin Orta Asya’nın el değmemiş doğal gaz rezervlerine ulaşma, İsrail’in güvenliğini koruma, Türkiye, İran, Çin ve Rusya’ya karşı bir “İkinci İsrail” projesiydi bu.

Baba Bush ile başlayan “Yeni Dünya” ve Oğul Bush ile devam eden “Büyük Ortadoğu Projesi”nin (BOP) bölgemizdeki hedefi işte bu İkinci İsrail projesiydi. Bugün artık bunun hikayesi biliniyor; İkiz Kulelerin vurulmasıyla başlayan, müslüman ülkelere karşı başlatılan haçlı seferleriyle devam eden, Afganistan ve Irak işgallerinde yenilen başını ABD’nin çektiği Batı emperyalizmi Suriye’de de istediğini elde edememiş ve yenilmiştir.

Bu projenin Tunus, Libya ve Mısır ayağını ayrı ele almak gerek. Ama Afganistan ile başlayan, Irak ve Suriye ile devam eden yenilgiyi savuşturmak,  aynı hedef doğrultusunda yeni planlar yapmak için hiç boş durmadılar.

IŞİD CANAVARI VE PYD!

İran’a yakınlığı ile bilinen Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Nisan 2014 seçimlerini kazanmıştı.Başını ABD’nin çektiği emperyalist cephe Irak ve Suriye’de kaybediyordu. Yeni bir hamle yaptılar: Haziran 2014’te IŞİD adında bir örgüt Musul’u iki günde ele geçirdi, Peşmergeler de Erbil’i. Barzani’ye AB ülkelerinden IŞİD’e karşı mücadele etmek için silah yardımında bulunuluyordu. Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Barzani’yi arıyarak “Kürt halkının yanında ve desteğe hazır olduklarını” söyledi.  Maliki bölgedeki emperyalist planların önünde engel olarak görülüyordu. ABD, Fransa ve İngiltere Maliki’ye karşı tutum aldılar. Musul ile başlayan IŞİD işgali daha sonra Suriye’ye yayılacak, ABD uçakları IŞİD mevzilerini vurmaya başlayacak, Fransa ve İngiltere de ABD’yi takip edecekti. Bölgede yenilen emperyalistler yeni bir düşman yaratmış ve bu bahaneyle yeniden bölgeye uçaklarıyla bombalarıyla girmişlerdi.

EMPERYALİZMİN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARI!

Batılı hükümetler PYD/YPG teröristlerini şirin göstermek için, medya ve her türlü kamuoyu oluşturma araçlarıyla afyonladıkları halka, özet olarak: “Türk Ordusu’nun IŞİD’e karşı mücadele eden Kürt savaşçıları katlettiği”, bazıları daha da ileri giderek “Kürtlerin katledildiği” yalanını şırınga ettiler.

IŞİD neydi? Irak ve Süriye’de kafa kesen cihatçı canavarlardı. Kanlı sahneler Avrupa televizyonlarında çarşaf çarşaf yayınlandı. Gerçekten de bir canavar yaratılmış ve Batı kamuoyu buna ikna edilmişti. Halk korkutulmuştu aynı zamanda. Buna bir de Avrupa’da, özellikle Fransa’da gerçekleştirilen terör eylemlerinin bu kanlı örgüt tarafından üstlenmesini eklersek, Avrupalının ruh hali daha kolay anlaşılır. Öyleyse kim bu cihatçı canavarlara karşı mücadele ediyorsa biz onlarla beraberiz düşüncesi sıradan halkta kabul görmüştü. Batılılar, girdikleri bir savaşta kendi halklarını ikna edemezlerse o savaşı sürdüremezler. ABD-İsrail koridorunun önünde engel olarak gördükleri Suriye yönetimini deviremeyen Batılı emperyalistlerin yeni planı hazırdı. İnsanlık düşmanı bu kanlı terör örgütüne karşı kimin mücadele edeceği de planlanmıştı: PYD/YPG’li “özgürlük savaşçıları”!

ABD’nin kara gücüm dediği ve Avrupa emperyalistlerinin desteklediği bu terör örgütü, Türkiye’nin kararlı tutumu, Rusya ve İran’ın hatta Suriye’nin de desteği ve Türk Ordusu’nun başarısıyla ABD’nin koridor planı bozguna uğratıldı ve emperyalizme ağır bir darbe vuruldu.

Ali Rıza TAŞDELEN – 26 Mart 2018 – Aydınlık Paris

Yazarlar