hollande obama pek mutlular2 225

Atlantik’in neferi Hollande!

Fransa’nın bir önceki Cumhurbaşkanı François Hollande, 5 yıllık iktidarı döneminde halkın desteğini o kadar kaybetmişti ki, geçen yıl seçimlerde aday olamamıştı.

Kendi partisinin (Sosyalist Parti) adayı ise birinci turda yüzde 8’lerde kalmış ve birinci turda elenmişti.

Fransız halkının desteğini kaybeden Sosyal Demokrat Hollande ile sağ muhafazakâr Sarkozy oyun dışı kalmıştı. Halkın bu geleneksel partilere olan güvensizliği sandıktan daha önce adı sanı pek bilinmeyen sosyal liberal Macron’u çıkarmıştı.

Aradan bir yıl geçti. Macron’a oy veren Fransızlar neden oy verdiklerini bilmiyorlardı veya kendilerine göre bir hesabı vardı diyelim. Konuştuğumuz Fransız dostlarımız daha şimdiden hayal kırıklığı yaşadıklarını söylüyorlar. Bahar aylarında grevlere ve işçi eylemlerine tanık olacağız.

PROVOKASYON KOKUSU!

Son bir hafta içinde birbirini tamamlayan eş zamanlı gelişmeler yaşandı: ABD’de Rex Tillerson’un yerine sertlik yanlısı CIA Direktörü Mike Pompeo’nun ve onun yerine de CIA direktörlüğüne Gina Haspel’in atanması, Suriye’de kimyasal silah kullanılıyor iddialarının piyasaya sürülmesi, bu iddiaların ABD ve Fransa’nın birlikte dile getirmesi, Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre’ın "Kimyasal silah kullanılırsa, Fransa Suriye'yi tek başına vurmaya hazır" açıklaması, Astana sürecinin tıkır tıkır işlemesi ve nihayet önceki Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Rusya, Suriye ve Türkiye üzerine yaptığı açıklamalar can çekişen Atlantik cephesinin rahat durmayacağının göstergeleridir.

hollande ve obama pek mutlular225

FRANSA’NIN NEO-CON’U HOLLANDE!

Aslında bu tanımlama ondan önceki Cumhurbaşkanı Sarkozy için kullanılırdı ama Hollande’ın da Atlantikçilik yarışında Sarkozy’den aşağıda kalmadığını gösterdi. Hatta Sarkozy’den fazlası bile vardı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump’ın PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye silah verilmesi talimatını onayladığını açıkladığı gün (8 Mayıs 2017) sanki zamanlaması hesap edilmiş gibi François Hollande Fransa cumhurbaşkanı olarak dönemin PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’i Elysee Sarayı’nda ağırlıyordu. Müslim’in elinden PYD plaketi alan ve poz vermekten kaçınmayan, çekilen bu fotografları servis eden Hollande, Müslim’e «Mücadelenizden gurur duyuyorum» diyordu.

Kimyasal provokasyonunun dillendirildiği bu günlerde Hollande, Le Monde gazetesine verdiği röportajda yangına körükle giden açıklamalarda bulundu.

HAÇLI KOMUTANI!

Konu Suriye; bir elinde kılıç diğerinde haç işaretli kalkanı ile, bir haçlı komutanı edasıyla Suriye’ye sefer çağırısı yapıyor Hollande : Rusya çok ileri gitmiş; durdurmak gerekirmiş, «Eğer Rusya bizi tehdit ediyorsa, bizim de onu tehdit etmemiz lazım» demiş.

Türkler de çok ileri gitmiş; Ankara’ya baskı yaparak Afrin Harekatını durdurmak gerekirmiş, «Afrin'de hareket eden Türk uçaklarının bu bölgede uçamamasını sağlamak çok önemli» demiş. Kürtlere dayanışma duyguları besliyormuş : «Dayanışma hissediyorum, çünkü Kürtlerin, IŞİD'in Rakka ve diğer kentlerden kovulmasında, koalisyona en ağır dönemde yardım ettiğini unutmadım» demiş. (Sanki IŞİD öncesi PKK’yı desteklemiyorlarmış da). Bir de demiş ki: Ankara’nın Afrin operasyonlarını devam ettirmesini engelleme konusunda NATO’ya güveniyorum.

Elbette bir de Suriye. Bu Suriye var ya Suriye! Doğu Guta’yı bombalıyor, sivilleri öldürüyor. O halde Doğu Guta üzerinde de Suriye uçakları uçmasın! İyi de! Demiş gazeteci, kim engelleyecek bu uçakları ? BM Güvenlik Konseyi. Ama Rusya buna izin vermez demiş Hollande.

Trump ve Macron’a da kızmış! Tutturmuşlar kimyasal saldırı bizim kırmızı çizgimiz diye. Peki diyor Hollande, ya başka silahlarla saldırırlarsa, sessiz mi kalacağız? Bu müdahaleden kaçmak olurmuş.

François Hollande, Fransa’nın 5 yıl cumhurbaşkanlığını yaptı.

Le Monde gazetesi Hollande ile yaptığı röportajı birinci sayfadan « Müttefiklerimizi vuran bu müttefik : Türkiye » başlığı ile vermiş.

Ali Rıza TAŞDELEN – 21 Mart 2018 – Aydınlık Paris

İlgili Haber :

François Hollande : « Quel est cet allié turc qui frappe nos propres alliés? »

francois hollande reportage syrie

Dans un entretien au « Monde », l’ancien chef de l’Etat sort de sa réserve et s’inquiète de l’évolution de la situation en Syrie.

La progression des forces turques contre les Kurdes d’Afrin et l’intensification de l’offensive du régime syrien dans la Ghouta orientale, près de Damas, où ses forces ont isolé la ville de Douma, ont incité François Hollande à sortir de la réserve qu’il s’était imposée depuis son départ de l’Elysée, à propos des questions internationales.

Pourquoi avez-vous décidé de sortir du silence sur la tragédie syrienne ?

Je me sens à la fois solidaire et responsable. Solidaire parce que je n’oublie pas ce que les Kurdes ont pu faire en un moment extrêmement difficile pour permettre à la coalition de chasser Daech de Rakka et au-delà. Il n’est pas possible de célébrer la libération d’une partie de la Syrie et de laisser mourir des populations entières dont on sait qu’elles ont joué un rôle déterminant pour arriver à ce résultat.

Mais je me sens également responsable pour la Ghouta. Je n’avais pas été l’auteur de la fameuse « ligne rouge ». C’est Barack Obama qui l’avait définie à propos de l’utilisation des armes chimiques. En août 2013, les Etats-Unis, après un bombardement au gaz sarin par le régime [de Damas] dans la Ghouta orientale, plutôt que mener des frappes militaires, avaient préféré négocier avec les Russes et la communauté internationale la destruction de l’arsenal chimique du régime. Nous les avions suivis.

Bachar Al-Assad a néanmoins gardé de telles armes et il n’hésite pas à continuer à y recourir, même s’il le fait de façon plus discrète et donc plus pernicieuse encore. La Russie, elle, est toujours là pour bloquer aux Nations unies des enquêtes pouvant déboucher sur des sanctions. Elle est toujours là aussi pour empêcher que des résolutions soient votées au Conseil de sécurité, ou faire en sorte qu’elles demeurent lettre morte.

Propos recueillis par Marc Semo et Allan Kaval
Le Monde – 12 Mars 2018

Yazarlar