ali riza tasdelen

Doğu’nun zaferi Batı’yı endişelendiriyor!

Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği "Zeytin Dalı Operasyonu" ve operasyonu sürdürmede ki  kararlılığı Avrupa’da havayı değiştirdi.

Rüzgar Doğu’dan esiyor, Batı’da ise hava  bulanık ve puslu. Emperyalist planlar karşısında dik durmak, kendi gücüne dayanmak ve komşularıyla dayanışma içinde olmak bugünkü başarının sırrı olsa gerek.

BATI ÖNCE SERT ÇIKTI...

Topluca ABD dahil Batı’nın gelinen aşamada kullandığı sihirli kelime “Endişeliyiz”.

Fransa örneğinden yola çıkarak süreci inceleyelim:

Fransız hükümeti operasyona karşı ilk 24 saat sesiz kaldı. İkinci gün, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cezayir’den açıkladı: “operasyonun durdurun”. Hemen ardından, Bakan, resmi tviter hesabından iki de tvit attı. Birincisinde , “Guta, İdlib, Afrin…Fransa BMGK'nın acilen toplanmasını talep ediyor”, ikincisinde "taraflar derhal çatışmaları durdurarak kapsamlı bir insani yardım için olanak sağlamalı" şeklinde.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Fransa Dışişleri Bakanına cevabı çok sert: “Eğer Fransa veya bir başka ülke bu konuyu BM'ye götürecek olursa bizim gözümüzde müttefikinin yanında yani bizim yanımızda değil de bir terör örgütünün yanında olan ülke durumuna düşer ve bundan sonra bizden de böyle muamele görür."

Bunun üzerine Fransa'dan konunun insani meselelere dikkat çekmekle ilgili olduğu şeklinde açıklama geldi. Fransa'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi François Delattre, "Fransa, Türkiye'nin güvenlik ve sınırları hakkındaki endişelerini anlıyor ve Türkiye'ye Suriye'deki oldukça değişken durum konusunda itidal çağrısı yapıyor. Müttefikler arasındaki birliği korumak hayati önem taşıyor." dedi.

Fransız bakanın ““Guta, İdlib, Afrin…” diye başlayan tvitten geri adım atıldı. Afrin gündeme gelmedi, "Zeytin Dalı Operasyonu"a ilişkin resmi bir karar alınmadı. Toplantının önceliği “İdlib ve Doğu Guta’daki insani durum” oldu.

SONRA YUMUŞADI...

Fransa tutumundan geri adım attı ve yumuşadı.

Türk Ordusunun gücü ve Türk diplomasisinin karalılığı karşısında Batı’nın kumdan kaleleri darbeler almış ve çökmeye başlamıştır.

ABD’nin “Kukla Kürdistan/İkinci İsrail” ve bunu Akdenize bağlayacak “Kürt Koridoru/ Amerikan-İsrail Terör Koridoru” Fırat Kalkanı Operasyonu ile yarılmış, Barzani referandumu ile hezimete uğramış ve Afrin Harekâtı ile büyük darbe almıştır. Batı, Harekâtın Afrin ile sınırlı kalmayacağını önce Münbiç sonra da Fırat’ın doğusuna uzanacağının bilincindedir.

Soru Avrupa’nın ABD yenilgisine ortak olup olmama, bölgede önemli jeopolitik bir güç olan Türkiye’yi kaybedip etmeme sorusudur. İngiltere’si, Almanya’sı ve Fransa’sı işte bu soruyu dikkate alarak tutumlarını giderek yumuşatmıştır. Türkiye’yi kaybetmek istemeyeceklerdir.

ENDİŞELİYİZ...

Harekâtın ilk günleri yapılan açıklamalara ve bugün gelinen noktaya bakınız: Bugün ortak ve sihirli kelime “Endişeliyiz”

ABD Başkanı Donald Trump endişeli,

İngiltere Başbakanı Theresa May edişeli,

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel endişeli,

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian endişeli,

Ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta Türkiye Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesinde endişeli olduğunu söylemiş.

Endişelenin beyler endişelenin! Endişelenmekle haklısınız! 90’ların başında Körfez savaşı, yani Irak’ın işgaliyle başlayan ve 7 yıl boyunca Suriye’yi destekledikleri cihatçı bölücü teröristleriyle kan gölüne çeviren “İkinci İsrail” ve “Koridoru” projesinin ruhuna fatiha.

TÜRKİYE VE SURİYE BİRLİKTE OLURSA...

Bugün ABD’nin yenilgisine ortak olmak istemeyen, bölgede çıkar peşinde koşan Avrupa ülkelerinin Suriye cinnetinde ABD ile birlikte hareket ettiğini bölge ülkeleri unutmayacaktır. Bugün Avrupa ülkeleri bölgemizdeki son gelişmeler karşısında yumuşamış ve şaşkına dönmüşse bu Türkiye’nin Suriye’nin ve bölge ülkelerinin kararlı direnmesinden dolayıdır.

Suriye yönetimi Vatanını savunmada kararlı durmuştur. Türkiye’nin söz konusu Vatan olunca neler yapabileceği tarihi tecrübeyle sabittir. Bugün, en yakıcı sorun Vatanını savunan iki komşunun; Tünkiye ve Suriye’nin birlikte hareket ederek, güçlerini birleştirerek bölge ülkeleriyle emperyalizmin bölücü ve yıkıcı projelerini gömmektir.

Ali Rıza TAŞDELEN – 29 Ocak 2018 - Aydınlık Paris

Yazarlar