merkel trump saskin2

Avrupa 2018’de Almanya’nın ABD’den kopuşunu konuşacak!

Aydınlık Avrupa Temsilcisi Ali Mercan ve Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım 2017 yılı boyunca, Almanya’nın Atlantik kampından uzaklaşarak Asya’ya yöneldiğini yazdı.

Dünya dengeleri değişiyor, Atlantik kendi içinde çalkantılı bir dönem yaşarken Avrasya dünyanın çekim merkezi oluyor.

Avrasya’nın “Avr”ının, yani Avrupa parçasının, en önemli ülkesi Almanya, Atlantik cephesini temsil eden ABD’den uzaklaşarak, olması gereken yere Avrasya’ya doğru hızlı adımlarla yol alıyor.

Aylık yayımlanan Fransız Le Monde Diplomatique gazetesinin Ocak 2018 tarihli sayısı bu konuyu “Müttefiklerinin baskısı altında Almanya” başlığı ile manşetine taşımış. Yazıyı kaleme alan Pierre Rimbert. Almanya’nın  Atlantik cephesinin önemli ülkeleri  Plonya ve ABD gibi iki stratejik müttefiğinden uzaklaştığını yazan Rimbert yazısında özellikle Almanya-ABD ilişkilerini ele almış. Özetlemeye çalışalım.

MERKEL’İN ABD’YE KARŞI TARİHİ ÇIKIŞI!

Almanya Başbakanı Merkel’in 2013 yılı seçim broşüründe “Almanya’nın en iyi dostu ve ortağı Amerika Birleşik Devletleridir” diye yazıyormuş. 4 yıl sonra 28 Mayıs 2017 tarihinde kendi partililerine yaptığı konuşmada  Merkel ABD’yi kastederek “Başkalarına tamamen güvenebileceğimiz zamanlar, bir dereceye kadar sona erdi. Bunu son birkaç gün içinde yaşayarak gördüm. Biz Avrupalılar kaderimizi kendi ellerimize almalıyız.” demişti.

Almanya’nın ABD’den uzaklaşmasını 2003’te Bush döneminde ABD’nin Irak işgaline karşı çıkması ve Rusya ile birlikte hareket etmesi, Obama döneminde Merkel’in telefonlarının ABD istihbarat servisleri tarafından gizlice dinlenmesi ile yaşanan krize kadar götürebiliriz. Ama ABD-Almanya ilişkilerinin gerilmesinin esas nedeni Almanya’nın Rusya ve Çin ile ilişkilerini geliştirmesinden kaynaklandığını söşleyebiliriz.

TRUMP İLİŞKİLERİ GERDİ...

Trump ile birlikte ABD-Almanya ilişkileri daha da gerilmiştir. Trump daha seçim kampanyasında Almanya’yı hedef almaya başlamıştır. Merkel’in o dönem mültecileri ülkesine kabul etmesine şiddetle karşı çıkmış “Merkel’in yaptığı Almanya için bir ayıptır” demiştir. Alman arabaları Mercedes ve BMW’nin ABD’yi işgal ettiğini, başkan seçildiğinde “Meksika’da üretilen BMW’lerin ABD’ye girişinde yüzde 35 gümrük alınacağını” söylemiş, “ABD’de sattıkları milyonlarca arabaya bakın. Korkunç. Biz bunu durduracağız” diye eklemişti. “Önce Amerika” diyen Trump, korumacılığı savunurken, Merkel Trump’a cevaben “Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir” demişti.

Savunma harcamaları milli gelire oranla yüzde 1,2 olan Almanya’nın, bunu NATO kararıyla yüzde 2’ye çıkarması gerektiğini ama yapmakta direndiğini belirten Trump, bütün yükü ABD’nin çektiğini ve bu durumun değişeceğini ifade etmiştir. Ayrıca Trump’ın Paris İklim Sözleşmesi’ne karşı çıktığını da ekleyelim. Bunun üzerine Merkel "ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan vazgeçmesinin ardından anlaşmanın başarıya ulaşması için her zamankinden daha kararlıyız" açıklamasında bulunmuştur.

RUSYA İLE DOSTLUK!

Almanya özellikle Rusya ile ilişkilerini geliştirdiği ölçüde ABD’den uzaklaşmıştır. ABD’nin Almanya’ya tepkisinin esas nedeni de budur. Haziran 2017’de ABD Senatosu Rusya’ya karşı yaptırım kararları alırken, Almanya Rusya ile Kuzey Akım-2 projesi üzerinde anlaşma sağlıyordu. Kuzey Akım-2 projesi, toplam yıllık kapasitesi 55 milyar metreküp olan iki doğalgaz boru hattının, Rusya'dan Almanya'ya Baltık Denizi'nin altından döşenmesini öngörüyor.

ALMANLAR TRUMP’I DEĞİL PUTİN’İ TERCİH EDİYOR!

2017 yılının başında yapılan anketlerde Almanların yüzde 20’si ABD’yi iyi bir ortak olarak görüyorken, Trump’ın seçilmesiyle bu oranın yüzde 11’e düştüğü, aynı anketlerde Almanların yüzde 25’inin Putin’in Rusya’sından yana tavır aldığı belirtiliyor.

Sadece Merkel’in Hristiyan Demokratlar Birliği Partisi (CDU) değil, aynı zamanda Almanya’da en Atlantikçi parti olarak bilinen Alman Sosyal Demokrat Partisi de ABD’ye karşı açıktan tavır almaktadır.

Le Monde Diplomatique, 2018 yılının ilk sayısında bu belirlemelerde bulunmuştur.

*** *** ***

2018 yılı, birleşen ve üreten, bağımsız ve özgür bir Türkiye için mücadele azmimizin arttığı bir yıl olması dileğiyle yeni yılınız kutlu olsun.

Ali Rıza TAŞDELEN – 01 Ocak 2018 – Aydınlık Paris

Yazarlar

Partly cloudy

10°C

Istanbul