ali riza tasdelen

Fransa’nın kararsız Batı Asya politikası!

Amerika’nın ünlü haftalık haber dergisi Time, ikinci kez Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u kapak yaptı.

Kapağında, donuk ve boşluğa bakan gözleriyle Macron’un fotografı, fotografın yanında “Avrupa’nın gelecek lideri” cümlesi. Kapağın sağ alt köşesine ise “Ama, bunun için önce Fransa'yı yönetebilmeyi başarması gerekiyor” diye yazıyor.

Macron, "Avrupa'nın lideri olmak istemiyorum. Avrupa'nın liderlerinden birisi ve yeni nesil yöneticilerinden olmak istiyorum. Geleceğimizin Avrupa'da olduğuna tamamen inanıyorum" demiş. amerikaninsesi.com haber sitesinin değerlendirmesi şöyle: “Batılı liderlerden Donald Trump'ın izole olduğu, Theresa May'in Brexit müzakerelerini sürdürdüğü ve Angela Merkel'in halen hükümeti kuramadığı bir ortamda Macron, Time'a açıkça liderlik almak istediğini söylüyor.”

Dergiye “Donald Trump'a muhalif olmadığını, ama görüşlerinin farklı olduğunu" ifade etmiş. Bilindiği gibi Macron ABD Başkanı Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmaya uymayacağını açıklamasına tepki göstermiş ve anlaşmayı savunmuştu. Aynı şekilde Paris İklim Anlaşması konusunda da ayrı düşmüşlerdi.

Irak’ın hatta Suriye’nin de toprak bütünlüğünü savunduğunu söylüyor Macron. Ama lafla peynir gemisi yürümüyor. Pratiğe bakmak gerek. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’ye Fransa’nın Erbil Konsolosu Dominic Mas ile destek mektubu gönderip arkasından da Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde demesi ne kadar ciddiye alınabilir?

Macron, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Fransız Louvre Müzesinin açılışını yaptıktan sonra Suudi Arabistan’a geçerek Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü. Bir taraftan “Suudi Arabistan’ın İran’a karşı sert pozisyonunun paylaşmıyorum” demesi, diğer taraftan “Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a attığı füzenin İran füzesi olduğu açık” diyerek, “Suudi Arabistan ile dayanışma içinde olduklarını” ve “İran’nın balistik füze programının endişe verici olduğunu, İran’a yaptırım uygulanabileceğini” belirtmesi İran’a karşı tutumunda köşeli bir politikasının olmadığını gösteriyor.

Batı Asya üzerindeki planları ve Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) bölge ülkelerinin birleşmesiyle hezimete uğraması, ABD’yi yeni arayışlara itmiştir. Suudi Arabistan’da ki “Veliaht Prens darbesi”, “Ilımlı islam projesi” ve Lübnan Başbakanı Hariri’nin Suudi Arabistan’da istifa ettiğini açıklaması ve adeta orada “rehin” tutulması, ABD’nin bölgeyi yeniden savaşa sürükleyecek yeni planlarının olduğunu gösteriyor.

Şimdi, Aydınlık yazarı ve Ulusal Kanal program yapımcısı Sabahattin Önkibar’ın sık sık kullandığı Ziya Paşa’nın “Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz” sözünün tam yeri işte! Macron Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın İran’a karşı başlattığı haçlı seferi ve devam eden  Ergenekonvari tutuklamaları açıktan desteklediği Elysee Sarayı tarafından açıklandı.

Açıklama şöyle. “Veliaht Prensin 2030 vizyonu ile başlattığı kalkınma stratejisini ve ılımlı bir islamı temel alan dışarıya açılma çizgisini destekliyoruz.” Bunun anlamı şudur: ABD’nin yeni Batı Asya planlarını destekliyoruz.

Dünyada saflar giderek netleşiyor. Bu saflaşma da insanlığın ön cephesi Batı Asya’da alınan tavırlar belirleyici oluyor. Bölge ülkelerinin birliği ABD’nin dünkü planlarını bozduğu gibi yarınki planlarını da bozacaktır. Gelişmenin yönü budur. Bir kararsızlık içinde olan Fransa da Almanya gibi yönünü Asya’ya dönecektir. Ama görünüyor ki, Fransa’nın Atlantikten kopma süreci biraz sancılı olacak.

Ali Rıza TAŞDELEN – 13 Kasım 2017 – Aydınlık Paris

Yazarlar

Cloudy

6°C

Istanbul