hollande ve obama225

Halep Fransa’nın bir vilayeti değildir!

Uluslararası alanda saflaşmaların giderek netleşmeye başladığı günleri yaşıyoruz.

Mazlumlar dünyasının safının Avrasya olduğu artık apaçık ortada. Başını ABD’nin çektiği Atlantik cephesi ise sancılar içinde. Buna “Batı” cephesi de diyebiliriz.

Dünyada, özellikle de Batı Asya’nın “Ya istiklal ya ölüm” diyen Suriye’de giderek inisyatifi kaybeden, kaybettikçe saldırganlaşan ABD ve onun arkasında yalpalayan Avrupa ülkeleri. Yalpalayan diyoruz çünkü bir ayağı Avrasya, diğeri Atlantik’te olan Almanya ve Fransa ping pon topu gibi bir o cepheye bir bu cepheye gidip geliyor.

Özellikle Fransa’nın bağımsız bir dış politika oluşturamayan; yer yer pragmatik adımlar atarak Rusya’ya yanaşmasının yanında bir türlü kopamadığı ABD’nin Suriye politikasının arkasından savrulup gidiyor.

ALMANYA VE FRANSA YERİNİ ARIYOR!

Suriye güçlerinin Rusya’nın desteğinde Halep’i Batı destekli terör gruplarından temizleme haraketi, Batı’lı güçleri çılgına çevirmiş. ABD Rusya’ya tehtidler savururken, sivilleri ve insan haklarını savunma adına gürültü koparan İngiltere, Almanya ve Fransa da bu hengamede yerini belirlemeye çalışıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, “Rejime destek veren Rusya ve İran’a bu çıkmaza yol açan stratejiye son vermeleri çağrısında bulunuyorum. Aksi takdirde Halep’te işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklar” demiş. Ayrault, “‘Batı ülkeleri tarafından savaş suçu ve barbarlık olarak değerlendirilen bu saldırılar, gıda ve ilaç yokluğu nedeniyle büyük bir insani drama yol açıyor. Şam rejimi, Rusya’nın da desteğiyle toptan bir savaş stratejisini seçti.” açıklamasında bulunmuş Europe 1 radyosuna.

ESAS BARABARLIK!

Afrika ve Batı Asya’da yüzbinlerce insanın ölümüne neden olmuş emperyalistlerin, ülkesini savunan Suriyelilere “barbar” demesinin ne kadar ciddiyetten uzak olduğu ortada değil mi?Halep ABD’nin bir eyaleti, Fransa’nın bir vilayeti değil Suriye’nin bir kentidir. Esas barbarlık Halepte teröristlerin Suriye’ye karşı silahlandırılmasıdır.

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitali Tchourkine Batı’nın Halep’teki konumunu şöyle anlatıyor: “Halep’in doğusunu kontrol eden, sayıları 3500 olan 20 silahlı grup var. Bu grupların ellerinde tanklar, zırhlı araçlar, ağır silahlar, roket atarlar var. Açıktır ki bu silahları bunlar burada üretmedi. Koalisyonun başındaki ABD ile Batı’lı patronları verdi”.

hollande obama pek mutlular2

Bu kadar ağır silahları bu teröristlere veren Batı “barbar” değil de, kendi kentini, toprağını bu silahlı teröristlerden temizlemeye çalışan Suriye “barbar” öyle mi?

HALEP GUERNİCA’DIR!

Fransa’nın BM daimi temsilcisi François Delattre’a göre “Halep, Bosna Hersek’in Saraybosna’sı hatta İspanya Savaşı’nın Guernica’sı”ymış. Guernica, 1936 İspanya iç savaşında Nazi uçaklarının bombalarıyla harabeye çevirdiği kent. Hatırlayalım; İspanya’nın meşru Halk Cephesi iktidarına karşı faşist ayaklanma başlatan Franco’nun imdadına Mussolini ve Hitler koşmuştu. İspanya’nın meşru hükümeti bu faşist saldırılar karşısında, Fransa’da iktidarda olan başını Sosyalist Parti’nin çektiği Halk Cephesi’inden silah yardımında bulunmasını talep etti. Sosyalist Başbakan Leon Blum, istenen silahları göndermediği gibi Avrupa devletleriyle Hitler Almanya’sının barış görüşmelerini de içeren “müdahale etmeme” siyasetinin uygulanmasını istedi.

Evet Halep Guernica’dır, saldıranlar günümüzün Nazileri ABD ve bu saldırılara göz yuman, hatta Suriye’de teröristlere destek olan yine malasef Fransa’nın Sosyalist Cumhurbaşkanı Hollande ve Avrupalı mevkidaşlarıdır.Tarihin cilvesi mi?

Ali Rıza TAŞDELEN - 03 Ekim 2016 - Aydınlık

Yazarlar

Partly cloudy

27°C

Istanbul