hollande shi cinping2

Hollande: Çin’i tanımak, gelecek seçimi yapmaktır!

Bu hafta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Avrupa’daydı.

Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin yapıldığı Hollanda’da zirveye katıldı sonra Fransa’ya geçti. Paris’ten önce, tarihte ipek yolunun Avrupa’daki başlangıcı, Fransa’da  ipek üretiminin merkezi ve Çin Devlet Başkanlarından Deng Sio Ping’in öğrencilik yıllarını geçirdiği Lyon kentine geldi.

Şi Cinping’in gelişini basın “Kraliyet protokolü uygulandı. Kırmızı halılar serildi” başlıklarını attılar. Aynı zamanda 2014 Fransa’nın Çin’i resmen tanımasının 50. yılıydı. 1964 yılnda, başında Charles De Gaulle’ün bulunduğu Fransa Çin’i tanıyan ilk Avrupa ülkesi olmuştu.

Çin Devlet Başkanı, Fransız krallarının sembolü Versay Şatosu’nda ağırlandı. Böyle bir ağırlama her devlet başkanına nasip olmaz. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Çin’e övgüler düzdü:

 “1 milyar 300 milyon nüfuslu, büyük bir uygarlığın mirasçısı, sanatlarıyla Fransa’yı cezbeden, dünyanın ikinci büyük ekonomisi bir ülke”.

Avrasya’nın temel taşlarından Rusya’ya karşı ABD cephesinde yer alan Fransa, Afrika’da çıkar çatışmasında olsa da Çin’e karşı daha temkinli bir tutum içinde. Ekonomisi altından kalkılamayacak bir zorluk içinde olan Fransa, ekonomi devi Çin’e karşı süt dökmüş kedi gibi. Çin’e yapacağı ihracat hayati önemde, Çin’in yatırımlarına muhtaç; hatta turistine bel bağlamış.

Bugün Fransa’nın Çin pazarındaki payı yüzde 1,2 Almanya’nınki ise yüzde 4,8. Başka bir deyimle 2012 yılında Çin - Fransa ticaret hacmi 56 milyar 300 milyon euro, Çin - Almanya ticaret hacmi ise 159 milyar 700 milyon euro. Fransa’nın bu ülkeyle şu anki ticaret açığı 26 milyar euro civarında. Bu oran Fransa’nın dış ticaret açığının yüzde 40’ını oluşturuyor. Çin Devlet Başkanı’nın Fransa ziyaretinin Hollande açısından önemi buradan da anlaşılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Şi Cinping’in onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmadaki şu sözler her şeyi anlatıyor:

“Çin’i tanımak, çatışmayı değil diyaloğu benimsemek ve bloklar arası çatışmaların üstünde düşünmektir. Çin’i tanımak, gelecek seçimi yapmaktır” .

Almanya, Çin ile 160 milyar euro olan ticaret hacmini 2015’de 280 milyara çıkarmayı planlamaktadır. Çin, Atlantik ile Avrasya arasında sıkışan Fransa’ya el uzatmaktadır. Fransa’nın ekonomik sıkıntılarının farkındadır. Bu ziyaretle atılan imzalar bunu göstermektedir.

18 milyar euro değerinde 50’ye yakın ticari anlaşma imzalandı. Airbus 320 tipi uçakların Çin'in Tianjin kentinde 2025 yılına kadar üretimi devam edecek, Çin, 7 milyar euro değerinde A320 ve A330 tipi 70 Airbus yolcu uçağı satın alacak. Fransız otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen grubu Çin’in otomobil üreticisi Dongfeng Motor ile ortak üretim yapacak. Çinli Avicopter grubu, Eurocopter ile gelecek 20 yılda bin helikopter üretecek.

Fransa’dan sonra Almanya’ya geçen Şi, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü. Çin ve Almanya arasında tarım ve enerji alanında toplam 18 anlaşma imzalandı. Söz konusu anlaşmalar Alman otomobil üreticilerinin Çin'de daha fazla faaliyet göstermesini de içeriyor.
nukleer zirve2014

Avrupa’nın önündeki soru: Atlantik mi Avrasya mı?

Nükleer Güvenlik Zirvesi Hollanda’nın başkenti Lahey’de dünya liderlerini bir araya getirdi. Zirveye ABD, Çin, Almanya, İngiltere ve Fransa cumhurbaşkanları da katıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılmadığı toplantıya Rusya’yı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil etti.

Zirve, Suriye ve Ukrayna gölgesinde yapıldı. ABD Başkanı Obama Birleşmiş Milletler’de Kırım referandumuna karşı yapılan oylamada çekimser oy kullanan Çin’den destek istedi ancak aradığını bulamadı. Çin ile birlikte BRİCS ülkeleri de (Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) oylamada blok olarak çekimser oy kullanarak Rusya’nın yanında olduklarını ilan etmişlerdi.

ABD Başkanı Obama, Ukrayna krizini fırsat bilerek Avrupa’yı yanında tutmaya çalıştı.  ABD açısından Avrupa’nın önemine dikkat çekti:

“ABD ve Avrupa, dünyada uluslararası hukukun korunması ve demokrasinin gelişmesinin temelidir” dedi.

Obama’nın ağzından “uluslararası hukuk ve demokrasi” sözcüklerini duymak Afganistan, Irak, Suriye, Libya ve Afrika ülkelerinin ezilen ülkelerini akla getiriyor ve sinir bozuyor. Sen kim Uluslararası hukuk kim!

Obama ile aynı hafta Avrupa’da bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Fransa ve Almanya ziyareti Atlantik cephesi ile Avrasya arasında sıkışan Avrupa’nın bir resmiydi.

Ali Rıza TAŞDELEN – 01 Nisan 2014 - Aydınlık Paris

Yazarlar

Partly cloudy

27°C

Istanbul