orhan aykut balyoz bavulu2

"Balyoz Tertibinin Dökümanlarını Amerikalı Senatör Kunstadter Teslim Etti!"

Orhan Aykut, Kunstadter’i teşhis etti!

Balyoz tertibinde kullanılan 1. Ordu Plan Semineri dokümanlarının Amerikalı bir senatör tarafından teslim edildiğini söyleyen Orhan Aykut, dökümanları getiren kişiyi teşhis etti.

Aykut çok sayıda kişinin fotoğrafı arasından ABD Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı John Kunstadter’i gösterdi ve “dökümanları bu şahıs getirdi” dedi. Eski 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun da Balyoz kumpasını araştıran savcıya, plan semineri dokümanlarının Kunstadter tarafından teslim edildiğini açıklamıştı.

KUNSTADTER'İ TEŞHİS ETTİ!

Yıl: 2007. Yer İstanbul Movenpick Otel... Mart 2003’te yapılan 1’inci Ordu Plan Semineri dokümanları, dönemin AKP Milletvekili İhsan Arslan’a teslim edildi. Seminer Planı üzerinde yapılan değişikliklerle sahte Balyoz planları hazırlandı. Teslimatın görgü tanığı Orhan Aykut, belgeleri Amerikalı bir senatörün getirdiğini söyledi. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun da Balyoz kumpasını araştıran savcıya belgeleri teslim eden kişinin ABD Türkiye Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı John Kunstadter olduğunu açıkladı. Aydınlık  konunun peşine düştü, Orhan Aykut’tan seminer planlarını getiren şahsı teşhis etmesini istedi.

Çok sayıda kişiye ait fotoğrafların yer aldığı ekranı inceleyen Orhan Aykut, John Kunstadter’i kolaylıkla teşhis etti ve “2007’de dökümanları valiz içerisinde İhsan Arslan’a teslim eden şahıs bu kişiydi” dedi. ABD’li müsteşarın farklı açılardan çekilmiş fotoğraf ve videolarını inceleyen Aykut, Kundstadter’in kendisini ABD’li senatör olarak tanıttığını söyledi.

'BELGE VE CD'LER BAVULDA'

Orhan Aykut o günü şöyle anlattı: “2007 yılıydı, İhsan Arslan’la İstanbul Levent’teki Movenpic Oteli’nin lobisindeydik. İlk kez gördüğüm bir şahıs, bir kaç kişiyle birlikte yanımıza geldi. Türkçe konuşuyordu, kendisini Amerikalı bir müsteşar olarak tanıttı, ismini söylemedi. Uzun saçlı, irticadan atılmış bir deniz binbaşı da yanındaydı. Aracından içerisinde askeri dökümanların olduğu bir bavul aldık. İçinde dökümanlar ve CD’ler vardı.”

HAZIRLANDI, DÜĞMEYE BASILDI!

Aykut’un anlatımlarına göre “dökümanlar İhsan Arslan’ın aracıyla Ankara’ya götürüldü.” Arslan yol boyunca sık sık Ramazan Akyürek ile telefonla konuştu ve “dökümanların çok önemli olduğunu” söyledi.

Ankara’ya götürülen seminer dokümanları Dikmen’de bir ofiste elden geçirildi ve Balyoz tertibine hazır hale getirildi.

Dökümanlar hazırlanan sahte dijitallerle birlikte 2010 yılında Taraf muhabiri Mehmet Baransu’ya verildi. Taraf’ın manşetleriyle Balyoz tertibinin düğmesine basıldı.  

ANLATINCA TUTUKLANDI!

2007 yılında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak tanık olduğu olayları anlatan Orhan Aykut ise Matkap operasyonuyla tutuklandı. Aykut çete lideri olduğu iddiasıyla 5 yıl cezaevinde kaldı. Ergenekon ve Balyoz davalarında Orhan Aykut’un tanık olarak dinlenmesi istenmiş ancak özel görevli mahkemeler talepleri   kabul etmemişti.

Özer SÜRMELİ - 10 Aralık 2014 - Aydınlık