oktay yildirim

Rapor Emniyeti Sorumlu Tutuyor!

Trabzon Emniyetinin, mazeret bulunamayacak ölçüdeki ihmalleri,

İstanbul Emniyetinin ilgisizliği ya da olayın gizlenmesi, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın eksik işlemleri birer birer anlatıldı raporda(s.173). Bunların sonunda da çarpıcı bir tespit yapıldı(s.174):

Peki, Ramazan Akyürek’in başında olduğu Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ne rapor vermişti bu konuda? Erhan Tuncel’in cinayet ile bir ilgisi olmadığını, cinayeti işleyenlerin de örgüt değil arkadaş grubu olduklarını yazmamışlar mıydı? Erhan Tuncel bu raporla beraat ettirilmemiş miydi?

Bakın müfettişlerin bu raporu Emniyet’in raporundan çok önce hazırlandı. Sadece Erhan Tuncel’in değil ihmaller zincirinin kaynağı olan Emniyet’i de sorumlu tutuyordu. Ama nedense “Hrant’ın Arkadaşları” bu rapordan hiç söz etmedi…

Müfettişlerin raporunda Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek doğrudan sorumlu tutuldu, hatta Ramazan Akyürek için şöyle denildi: “sürecin başından sonuna tüm aşamalarından haberdar olan ve gerekli değerlendirmeleri yapabilme yetkisine sahip olduğu görülmekle görevini ihmal ettiği değerlendirilen Ramazan Akyürek…”(s.188)

Daha ne desin bu rapor?

Yasin Hayal’in Masrafları BBP’den!

Raporun dikkat çekici bir tespiti daha var. Yasin Hayal’in Mc Donalds bombalaması davasında birlikte yargılandığı kişilerin neredeyse tamamı BBP Trabzon teşkilatı ile ilişkili, üye ya da yönetici… Alperen Ocakları’nın kuruluş ve işleyişi ile ilgili hukuki temelleri ve denetimleri konusunda ciddi eksiklikler bulunduğu ve buraların ciddi anlamda incelenmesi ve denetlenmesi gerek. (s. 197)

O davadaki avukat masrafları da Yaşar Cihan isimli BBP’li tarafından ödendi. Yasin Hayal her nedense Yaşar Cihan’ın para ödemeye mecbur olduğunu düşünüyordu. Babasını ondan o zamanın parasıyla 10 milyar almaya yolladığında babasına şöyle diyordu:

“verecek baba, eşşek gibi verecek…”(s.193)

Neden “eşşek gibi verecek?” Yoksa Yasin Hayal kendisine verilen bir görevi mi yapmıştı o bombalama eylemiyle? Kim vermişti görevi?

Müfettişlerin bu konudaki tavsiyesi çok dikkat çekici... Şöyle diyorlardı: “Konuyla ilgili herhangi bir öneride bulunmaya gerek olmadığı kanaatine varılmıştır…”(s.193)

Yani, her şey zaten ortada… Kastın yoksa aptal bile olsan bu işin arkasındaki örgütlü gücü görürsün… Rapor tam olarak bunu demek istiyordu.

Ve bu rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyordu…

Kusurları İsim İsim Yazdılar!

Raporun en çarpıcı bölümlerinden biri de her kamu görevlisinin kusurlarının tek tek açıklanması… Çok çarpıcı birkaç özet vermek istiyorum…

• Yasin Hayal bu işi tek başına yapmadı, Erhan Tuncel yardım etti, cesaretlendirdi.

• Erhan Tuncel ile Trabzon Emniyeti arasındaki ilişki kayıtlara geçmeyen nedenlerle kesildi… (Nasıl bir ilişkiyse artık)

• Erhan Tuncel ve Trabzon Emniyeti arasındaki ilişki, gizli bilgileri paylaşacak kadar samimiydi. Bu da yasa ve yönetmeliğe aykırı.

• Trabzon İstanbul’a “olayı takip ediyoruz, gelişmeleri bildireceğiz” dedi ama hiçbir ek bilgi vermedi.

• İstanbul Emn. Müdürlüğü de İstihbarat Daire Başkanlığı’nı (Yani Sabri Uzun’u) gerektiği gibi bilgilendirmedi.

• Trabzon Emniyeti bilgileri Valilik ve Jandarma ile paylaşmadı. Görevini ihmal etti.

• Celaleddin Cerrah kınama cezasını gerektirir şekilde sorumluluklarını yerine getiremedi…

• Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek hakkında soruşturma açılmalı ve gerçekler ortaya çıkarılmalı…

Şimdi bir kez daha soralım: Hrant Dink’i kim öldürdü?

Tetiği çeken mi? Yoksa destek olan, kolaylaştıran ve örtbas edenler mi?

Oktay YILDIRIM - 28 Temmuz 2014 - Ulusal Kanal