talatpasakomitesi_bastille2

Talat Paşa Komitesi : 4 Mayıs'ta Bastil Meydanındayız!

Talat Paşa Komitesi (TPK) Avrupa Temsilciliği, “Ermeni soykırımını inkara ceza” yasasını 4 Mayıs’ta gündemine alan Fransız Parlamentosu’nu Paris’te protesto edecek. Komite daha görüşme başlamadan ‘Fransa dur! Yanlış yapma’ diye çağrı yapacak.


Talat Paşa Komitesi, 3 Mayıs’taki protesto eylemi için basın açıklamasında şu çağrıda bulundu :

“Fransa’nın Türk tarihine ve kurtuluş mücadelemize karşı giriştiği bu itiraf kampanyası, büyük Fransız Devrimi’nin de inkarıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Türk Devrimi’ni Fransız Devrimi’nden de etkilenerek yürütmüştür. Ama Fransa kendi tarihinden koptuğu için Cezayir’de olduğu gibi katliamlar yapmış ve bugün de Libya’ya karşı Haçlı saldırının ön saflarında yürümektedir. TPK Avrupa Temsilciliği, bütün yurtseverleri, 3 Mayıs Salı günü Bastil Meydanı’nda buluşmaya ve Fransa’yı tekrar uyarmaya çağırıyor. ‘Ermeni Soykırımı’ yalanlarına karşı mücadelemiz Türkiye’nin savunması ve Cumhuriyet Güç Birliği hareketinin desteklenmesi eylemidir. Bu mücadeleye omuz vererek Türkiye’nin çıkışına anlamlı bir destek verelim.

************************************************************************

talatpasakomitesi_bastille

Talat Paşa Komitesi Fransız Senatosu'nu Uyardı!

Talat Paşa Komitesi Sözcüsü Cüneyt Akalın 4 Mayıs 2011 tarihinde toplanacak ve "soykırımın inkarının yasaklanması"nı görüşecek olan Fransız senatosuna bir çağrıda bulunarak böyle bir sonucu Fransayı yaratan demokratik değerlere aykırı olduğunu bildirdi.

Akalın, bütün yurttaşların aşağıdaki metni ambafrance-tr.org. adresine göndererek Fransa Senatosunu uyarmalarını istedi.

Metin şöyle;

FRANSA CUMHURİYETİ’NİN SAYIN SENATÖRLERİ,

4 Mayıs 2011 günü Fransa Senatosu tarihi bir karar almak üzere toplanacak.

Fransa, 2001 yılında “Ermeni Soykırımı” iddialarını yasalaştırarak büyük bir hata işlemişti. Şimdi de “soykırımın inkarını yasaklaması” daha vahim, telafi edilemez sonuçlar yaratacaktır.

Kritik kararın öncesinde sizlere şu hususları hatırlatmayı görev biliyoruz.

- “Soykırımın inkarının yasaklanması”, Fransa’yı ve Avrupa’yı yaratan başlıca değerlerden düşünce ve ifade özgürlüğüne tümüyle aykırıdır.

- Siyasal kurullar tarih yazamaz. Tarihi yazmak parlamentolara verilmiş bir görev değildir.

- Kin ve nefretten yola çıkarak yazılan tarih, yeni çatışmalara ve düşmanlıklara yol açar.

- Türkiye’ye karşı önyargılar Türk-Fransız ilişkilerine çok zarar verdi. Türkiye’nin Fransız Parlamentosu tarafından bir kez daha suçlanması, kamu vicdanında derin yaralar açacaktır.

Sayın Senatörlerin, Fransa’yı yaratan demokratik değerlere bağlı
kalacağına inanmak istiyoruz.


29 Nisan 2011 - İşçi Partisi

http://www.ip.org.tr/

Slider